Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 22. jún 2024Meniny má Paulína
< sekcia

Po vážnej chorobe zomrel šéf ruskej vojenskej rozviedky GRU I. Korobov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Korobov sa stal náčelníkom ruskej vojenskej rozviedky GRU po náhlej smrti Igora Serguna v roku 2016.

Moskva 22. novembra (TASR) - Po "vážnej chorobe" zomrel v stredu vo veku 62 rokov šéf Hlavnej správy rozviedky Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruskej federácie (GRU) Igor Korobov. S odvolaním sa na zdroj z prostredia ruského ministerstva obrany o tom informovala agentúra TASS.

Korobov sa stal náčelníkom ruskej vojenskej rozviedky GRU po náhlej smrti Igora Serguna v roku 2016. Do armády vstúpil v roku 1973. Vo vojenskej rozviedke pracoval na rôznych pozíciách od roku 1985. Ovládal niekoľko cudzích jazykov. Počas svojej služby v armáde získal viacero ocenení a medailí.

Agentúra Reuters dodala, že generálplukovník Korobov bol spoločne s ďalšími príslušníkmi ruskej vojenskej rozviedky GRU na sankčnom zozname Spojených štátov za činnosti, "ktoré v mene ruskej vlády podkopávajú kybernetickú bezpečnosť".

Spojené štáty a ich spojenci obviňujú GRU z účasti na marcovom útoku nervovoparalytickou látkou na ruského exšpióna v Británii, hackerských útokov na americkú predvolebnú prezidentskú kampaň v roku 2016, ako aj z hatenia protidopingového úsilia.

Holandské úrady tiež nedávno identifikovali štyroch údajných agentov GRU, ktorí sa hackerským spôsobom pokúsili nabúrať do systémov Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

Moskva tieto obvinenia odmieta.