Quantcast
< sekcia

Prevádzku vozidiel v cestnej premávke bude upravovať nový zákon

Na snímke rokovanie NR SR v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Návrh z dielne ministerstva dopravy schválili v stredu poslanci Národnej rady SR.

Bratislava 14. marca (TASR) - Prevádzku vozidiel v cestnej premávke bude upravovať nový zákon. Jeho návrh z dielne ministerstva dopravy schválili v stredu poslanci Národnej rady (NR) SR. Nová právna norma má nadobudnúť účinnosť od mája tohto roku.

"Ide o komplexnú úpravu schvaľovania vozidiel, prevádzky vozidiel a kontrol technického stavu vozidiel," priblížila hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká. Medzi najdôležitejšie patrí podľa nej sprísnenie podmienok pri posudzovaní technického stavu vozidla, povolená preregistrácia vozidiel s pravostranným riadením vyplývajúca z rozhodnutia Súdneho dvora EÚ a stanovenie minimálnych požiadaviek na systém cestných technických kontrol, ktoré majú prispieť k zvýšeniu bezpečnosti a zníženiu emisií.

Podľa rezortu dopravy platí súčasný zákon o podmienkach prevádzky vozidiel od roku 2004 a bol už 19-krát novelizovaný. Ministerstvo sa tak rozhodlo vypracovať úplne nový zákon, a to najmä z troch dôvodov.

Prvým sú nové predpisy. "Od roku 2004 sa predpisy pre schvaľovanie vozidiel zásadným spôsobom zmenili. Aj keď boli vykonané čiastkové zmeny prostredníctvom noviel zákona, je potrebné celý systém schvaľovania komplexne zmeniť a nanovo upraviť v novom zákone o prevádzke vozidiel," opísalo ministerstvo dopravy.

Zároveň je potrebné podľa rezortu už zavedený systém dohľadu nad trhom komplexne zmeniť a novým spôsobom upraviť v zákone o prevádzke vozidiel. Súčasne treba podľa ministerstva transponovať do právneho poriadku Slovenskej republiky smernice EÚ, čo si vyžaduje komplexnejšie zmeny a úpravy v novom zákone o prevádzke vozidiel.

Ide o smernice v rámci balíčka opatrení o technickom stave vozidiel, ktoré v Európskej únii harmonizujú požiadavky v oblasti kontrol technického stavu vozidiel, v oblasti cestných technických kontrol a v oblasti evidencie registračných dokladov.

Celkovo je podľa ministerstva cieľom nového zákona o prevádzke vozidiel komplexne riešiť problematiku podmienok prevádzky vozidiel v cestnej premávke v súlade s požiadavkami novej legislatívy Európskej únie a s prihliadnutím na poznatky a skúsenosti nadobudnuté v procese aplikácie v súčasnosti platného zákona.

Zákon tak okrem iného upravuje schvaľovanie vozidiel na prevádzku v cestnej premávke, doklady vozidla, prevádzku vozidiel v cestnej premávke či cestné technické kontroly vrátane systému kontroly upevňovania nákladu, tiež kontroly vozidiel, ako napríklad technické kontroly, emisné kontroly a kontroly originality.