< sekcia

Reakcie politikov na zvolenie von der Leyenovej ako predsedníčky EK

Na snímke novozvolená predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

SNS rešpektuje jej zvolenie bez emócií. Čas ukáže, či ju prezident Trump alebo Putin budú brať ako partnerku na politiku, povedala pre TASR hovorkyňa strany Zuzana Škopcová.

Bratislava 17. júla (TASR) - Čas ukáže, či budú brať svetoví lídri ako partnerku Ursulu von der Leyenovú, ktorú v utorok europoslanci zvolili za predsedníčku Európskej komisie (EK). V súvislosti s jej zvolením to skonštatovala koaličná SNS. Hnutie Progresívne Slovensko si myslí, že má šancu byť dobrou šéfkou komisie.

SNS rešpektuje jej zvolenie bez emócií. "Čas ukáže, či ju prezident Trump alebo Putin budú brať ako partnerku na politiku," povedala pre TASR hovorkyňa strany Zuzana Škopcová.


"Nebola pre PS ideálny kandidát, ale svojím programom nás presvedčila, že má šancu posunúť EÚ vpred," skonštatoval europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Poznamenal, že Leyenová si osvojila kľúčové progresívne priority, ako prechod na zelenú ekonomiku, posilnenie právneho štátu či prehĺbenie demokracie na európskej úrovni. "Vyslala jasný signál, že sa nebude spoliehať na podporu krajnej pravice," dodal s tým, že aj preto jej dali hlas.

Podotkol, že strana zostala sklamaná z netransparentného spôsobu výberu Leyenovej aj z toho, že krajiny strednej a východnej Európy neobsadia žiaden post vo vedení EÚ. Za kľúčové považuje, aby EK pod novým vedením ukázala, že bude pracovať pre všetkých európskych občanov.

Europoslanec za hnutie OĽaNO Peter Pollák verí, že Leyenová dodrží svoje slovo a čoskoro urobí reálne kroky v duchu opatrení, ktoré osobne prezentovala. "Silnejšia, jednotnejšia, reformovaná Európa, NATO ako kľúčový partner a k tomu aktívny prístup k vlastnej európskej obrane, aj to sú hodnoty prvej ženy na poste predsedníčky Európskej komisie, s ktorými naše hnutie vstúpilo do eurovolebnej kampane. Európa potrebuje byť jednotná, nemá zmysel sa trieštiť, nahrávame tak extrémistom a radikálom," uviedol Pollák.

Strana Most-Híd tvrdí, že v záujme Únie je, aby nová šéfka dokázala presadiť svoj program. "Priebeh rokovaní a tesný výsledok hlasovania hovoria o tom, že novozvolená šéfka komisie má pred sebou neľahké obdobie," myslí si Most-Híd.

Hnutie Sme rodina vo svojom stanovisku konštatuje, že nemajú dôvod vnímať voľbu der Leyenovej ako pozitívnu a považujú ju za osobnú voľbu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. "Obávame sa, že nebude mat dostatok autority a politickej podpory na presadenie svojich predvolebných programových vyhlásení," uvádza sa v stanovisku hnutia. Leyenovej mandát považuje Sme rodina za slabý, čo je podľa nich komplikácia pri prípadných rokovaniach s "globálnymi hráčmi" ako Trump či Putin. "Zaráža nás, že pani Leyenová bola vybraná ako kandidátka na jeden z najvyšších postov EÚ a nemá žiadnu skúsenosť s politikou EÚ," uvádza Sme rodina.

M. Klus považuje výber U. von der Leyenovej za kompromis, Ľ.Blaha ho kritizuje


Zvolenie Ursuly von der Leyenovej za predsedníčku Európskej komisie (EK) je vrcholom európskeho kompromisu, nebude to mať ľahké. Myslí si to podpredseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti Martin Klus (SaS). Predseda výboru Ľuboš Blaha (Smer-SD) negatívne vníma, že vedúce pozície EÚ neobsadili zástupcovia strednej a východnej Európy.

Klus víta, že bude na čele EK žena. Očakáva od nej, že bude citlivejšia aj k regionálnej proporcii, keďže stredná a východná Európa nemá zastúpenie napríklad v Rade Európy. "Očakávam, že to vyváži aspoň v komisii," poznamenal.

Myslí si však, že to nebude mať ľahké aj vzhľadom na kompromis pri jej voľbe a tesné zvolenie v Európskom parlamente (EP). "Musela sľúbiť všetkým všetko, aspoň mne to tak pripadá. Určite bude preto čeliť viacerým problémom," myslí si. Poukázal napríklad na reformu azylovej politiky a rozdelenie migračnej záťaže medzi krajiny. Za najväčší kameň úrazu považuje vyjadrenia o zrušení jednomyseľnosti, ktorá platí pri rozhodnutiach o zahraničnopolitickej orientácii EÚ.

Blaha považuje za nešťastné, že na vedúce európske pozície boli vybraní iba západoeurópski politici zo starých členských štátov. Považuje to za signály, že stredná Európa nemá spolurozhodovať, ale len poslúchať. "Jednote Európy to určite nepomôže, legitimita Únie je oddnes slabšia," tvrdí.

Podotkol, že EÚ je často kritizovaná pre dominanciu Nemecka, preto nehodnotí pozitívne výber nemeckej političky, hovorí o zmene EÚ na 'Nemeckú úniu'. Tvrdí, že Leyenová patrí medzi najslabšie ministerky v nemeckej vlády, "je ťažká pravičiarka a protiruská, ako ľavičiar si nemyslím, že dokáže do práce komisie priniesť niečo pozitívne".

Ako kompromis naprieč politickými frakciami či regionálnymi koalíciami vníma tento výber podpredsedníčka výboru Katarína Cséfalvayová z klubu Mosta-Híd. "Osobne som rada, že na čele EK bude stáť zdatná politička, ktorá opakovane preukazuje politickú zručnosť, pragmatický prístup k riešeniu problémov i ochotu počúvať a dohodnúť sa," povedala pre TASR. Za sympatické podľa vlastných slov považuje Leyenovej ambície systémového prístupu k aktuálnym výzvam, napríklad v otázke boja proti klimatickým zmenám.

A. Danko verí, že U. von der Leyenová bude prínosom pre Európsku komisiu


Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) verí, že Ursula von der Leyenová bude prínosom pre Európsku komisiu (EK). Pre TASR to povedal jeho hovorca Tomáš Kostelník v reakcii na zvolenie Leyenovej za šéfku Komisie.

"Predseda NR SR akceptuje toto rozhodnutie europoslancov. Uvidí, ako sa ujme funkcie a verí, že bude prínosom pre Komisiu," skonštatoval Kostelník.

Premiér víta zvolenie von der Leyenovej, verí v silnú agendu pre Šefčoviča


Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) víta zvolenie Ursuly von der Leyenovej za predsedníčku novej Európskej komisie. Verí, že Maroš Šefčovič získa v novej Komisii silné portfólio. Uviedol to pre TASR tlačový odbor Úradu vlády vo svojom stanovisku.

"Pevne veríme, že súčasný podpredseda Maroš Šefčovič získa aj v novej Európskej komisii silné portfólio ako zástupca regiónu strednej a východnej Európy," napísal tlačový odbor Úradu vlády.

Nominácia von der Leyenovej Európskou radou a jej odsúhlasenie väčšinou v Európskom parlamente (EP) je podľa Pellegriniho výsledkom kompromisu medzi členskými štátmi, ako aj politickými frakciami.

Úrad vlády dodáva, že Slovensko je pripravené sa aktívne zapojiť do realizácie priorít novej Európskej komisie, ktoré boli prezentované jej novou predsedníčkou v europarlamente.

"Predovšetkým pri napĺňaní ambicióznych klimatických cieľov (pri zachovaní priemyselného potenciálu EÚ), budovaní sociálne spravodlivej Európy, ako aj posilňovaní záujmov EÚ v medzinárodných vzťahoch a na globálnych trhoch," uvádza sa v stanovisku.

Nemecká politička Ursula von der Leyenová (60) sa od 1. novembra stane prvou ženou na čele Európskej komisie, kde vystrieda Jeana-Clauda Junckera. V utorňajšej tajnej voľbe o tom rozhodli poslanci Európskeho parlamentu. Za von der Leyenovú hlasovalo 383 poslancov, proti sa ich vyslovilo 327 a 22 sa zdržalo hlasovania. Požadované minimum bolo 374 hlasov, nová šéfka EK tak prešla iba o deväť hlasov.