< sekcia

Senát NS SR zamietol sťažnosť Jozefa K., ostáva vo väzbe

ilustračné foto Foto: TASR/AP

Jozef K. je obvinený spolu s ďalšími osobami v prípade podplácania bývalého šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS) Ľudovíta M. v kauze ilegálnej výroby cigariet.

Bratislava 22. apríla (TASR) - Senát Najvyššieho súdu (NS) SR na štvrtkovom neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť obvineného podnikateľa Jozefa K. proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, ktorým bol vzatý do väzby pre pokračovací zločin podplácania a zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. NS SR zamietol aj jeho žiadosť o nahradenie väzby písomným sľubom. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Jozef K. teda zostáva v kolúznej a preventívnej väzbe. Je obvinený spolu s ďalšími osobami v prípade podplácania bývalého šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS) Ľudovíta M. v kauze ilegálnej výroby cigariet. O jeho väzobnom stíhaní rozhodol koncom marca ŠTS v Pezinku. Ďalšieho spoluobvineného Gabriela B. súd do väzby nezobral.

Spolu s nimi je v kauze obvinený aj podnikateľ Tomáš R., Zoroslav K. a Ľudovít M. Skupina je obvinená z korupčných trestných činov v súvislosti s ilegálnou výrobou cigariet. V júli 2019 mali prostredníctvom štvrtej osoby v jednom byte v Bratislave a v reštaurácii prostredníctvom Tomáša R. a Zoroslava K. odovzdávať úplatky Ľudovítovi M. Ten ich mal včas varovať o prípadnom zásahu proti výrobe ilegálnych cigariet a ich pašovaniu. Úplatky sa mali pohybovať vo výške od 10.000 do 150.000 eur mesačne.

Jozef K. figuruje aj v kauze Slovenský Texas, kde padli v decembri minulého roka obvinenia v súvislosti s daňovými podvodmi s pohonnými hmotami. Rovnako vtedy mali poskytnúť Ľudovítovi M. úplatok 200.000 eur.

Gabriela B. zase v minulosti spájali so zločineckou skupinou sátorovcov. Gang má na svedomí najmenej 80 ľudských životov.