Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. jún 2024Meniny má Meniny má Vratislav
< sekcia

SR daruje Ukrajine vojenský materiál v hodnote vyše 21 miliónov eur

Olena Voutenková opúšťa svoj byt v obytnej budove zničenej po nočnom ostreľovaní v meste Sloviansk na Donbase na východe Ukrajiny počas 97. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v utorok 31. mája 2022. Foto: TASR/AP

Minister obrany Jaroslav Naď upozornil, že dodávku tvorí materiál, ktorý je zo skladov slovenskej armády.

Bratislava 1. júna (TASR) - Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál v hodnote 21.657.748,52 eura. Vyplýva to z materiálov, ktoré vláda schválila na svojom stredajšom rokovaní.

"V kontexte pretrvávajúcej masívnej nevyprovokovanej vojenskej invázie Ruskej federácie voči Ukrajine sa navrhuje, aby vláda Slovenskej republiky schválila darovanie vojenského materiálu Ukrajine," píše sa v predložených materiáloch.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) po rokovaní vlády nechcel špecifikovať, čo tvorí túto dodávku. "Dohodli sme sa na takomto postupe rámci NATO, že nebudem dávať Putinovi zoznam vecí, ktoré idú na Ukrajinu, ale je to presne to, čo Ukrajina potrebuje," zdôraznil. Zároveň upozornil, že dodávku tvorí materiál, ktorý je zo skladov slovenskej armády. "Žiadnu novú techniku sme v tomto prípade nekupovali," povedal. Naznačil, že aspoň časť tejto pomoci by mala byť refundovaná prostredníctvom EÚ.

Naď takisto potvrdil, že na štátnej úrovni rokuje SR a Ukrajina o zmluve na odkúpení húfnic Zuzana 2. "Hovorí sa o počte a cene," uviedol minister. Dodal, že pôvodne to boli húfnice pre slovenskú armádu, prednostne budú určené Ukrajine. Naznačil, že by malo ísť minimálne o jednu batériu, teda osem húfnic. "Možno toho bude viacej, uvidíme, ako sa dohodne kontrakt," povedal.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) sa po rokovaní vlády pri téme podpory Ukrajiny vyjadril aj k otázke kandidatúry krajiny do Európskej únie. Pripomenul, že Slovensko má v tejto veci konzistentný podporný postoj. Zdôraznil zároveň, že aj ukrajinskí predstavitelia vedia, že udelenie kandidátskeho štatútu nie je o prijatí krajiny do EÚ v horizonte jedného-dvoch rokov. "V tejto chvíli je to o symbole, ktorý dá ukrajinskému ľudu silnú morálnu podporu, a to je náš hlavný naratív, nebáť sa urobiť akýto krok, toto je minimum, ktoré môžeme Ukrajine dať," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.