Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia

Štátne divadlo Košice po 35 rokoch uvedie premiéru opery Fidelio

Na snímke zľava sólista opery Titusz Tóbisz, režisér Bruno Berger – Gorski, riaditeľ Opery Štátneho divadla Košice Karol Kevický, šéfdirigent Vinicius Kattah, sólistka opery Janette Zsigová a generálny riaditeľ Štátneho divadla Košice (ŠDKE) Igor Dohovič počas tlačovej konferencie ŠDKE k premiére opery Ludwiga van Beethovena Fidelio v Košiciach 19. februára 2020. Foto: TASR - František Iván

V postave Florestana sa prvýkrát v Košiciach predstaví rakúsky tenorista Eugene Amesmann, alternovať bude domáci sólista Titusz Tóbisz.

Košice 19. februára (TASR) - Jediná opera Ludwiga van Beethovena Fidelio sa po 35 rokoch vráti na javisko Historickej budovy Štátneho divadla Košice (ŠDKE). Novú inscenáciu pripravuje nemecký režisér Bruno Berger-Gorski, hudobné naštudovanie má v rukách šéfdirigent opery Vinicius Kattah. Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval inscenačný tím.

Opera rozpráva príbeh Leonory, ktorá v prestrojení za väzenského dozorcu Fidelia zachráni svojho manžela, politického väzňa Florestana, pred smrťou vo väzení. „Bude to Fidelio, akého diváci zrejme nikdy predtým nepočuli naživo ani z nahrávok. Mojím cieľom bolo dotknúť sa Beethovena v jeho podstate,“ povedal Kattah, podľa ktorého v hudbe zobrazuje nielen idey, ale aj ideály.Fidelia uviedlo košické divadlo v doterajšej histórii dvakrát, a to v roku 1962 a v roku 1985. „Celý hudobný svet si v tomto roku pripomína 250. výročie narodenia geniálneho skladateľa. Téma Fidelia úzko súvisí aj s ostatnými témami jubilejnej 75. sezóny, ktorými sú sloboda, rovnosť, bratstvo,“ povedal riaditeľ Opery ŠDKE Karol Kevický. Ako dodal, Fidelia uvádzajú aj preto, že ide o stále aktuálnu tému. „Téma o slobode a boj za spravodlivosť sú na Slovensku momentálne nesmierne akcentované... Aj napriek tomu, že sme o tom škole počuli a učili sa, až teraz si uvedomujem, aké je to dielo od Beethovena aktuálne a nadčasové,“ doplnil.Podľa Kevického bolo najťažšie popasovať sa s tým, že tento skladateľ je skôr inštrumentálny než vokálny. „Nechceli sme robiť romantického Beethovena, pretože to by bola rozprávka, ktorá by bola možno až smiešna, ale práve tá aktuálnosť nás oprávňuje robiť ho moderne,“ dodal.

V postave Florestana sa prvýkrát v Košiciach predstaví rakúsky tenorista Eugene Amesmann, alternovať bude domáci sólista Titusz Tóbisz. V postave Leonory uvidia diváci francúzsku sopranistku Fredérique Friess aj domácu opernú sólistku Janette Zsigovú. „To herecké úskalie je možno v tom, že je potrebné stvárniť chlapa a naozaj je občas ťažké uvedomiť si to a nerobiť ženské pohyby. Čo sa týka toho partu, som aj prekvapená, že sa mi veľmi dobre spieva,“ povedala pre TASR Zsigová.

Premiéra opery Fidelio je naplánovaná na piatok (21. 2.) o 19.00 h.