Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia

Bývalého šéfa ÚIS A. Szabóa odsúdili na trojročný podmienečný trest

Ilustračné foto Foto: TASR

ÚIS aktuálne vedie zástupca riaditeľa Martin Mackovič.

Bratislava 4. októbra (TASR) - Obvineného exriaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Adriána Szabóa odsúdila v pondelok samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku na trojročný podmienečný trest s odkladom na päť rokov. Sudkyňa tak schválila dohodu o vine a treste, ktorú obvinený uzavrel s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) 17. augusta. Schválená dohoda sa stala právoplatnou a nie je možné sa voči verdiktu odvolať.

„Vzhľadom na to, že na dnešnom verejnom zasadnutí obvinený odpovedal na všetky otázky slovom 'áno', mám za to, že sú splnené všetky náležitosti na schválenie dohody o vine a treste. Navrhujem súdu dohodu o vine a treste s príslušnou úpravou schváliť a potvrdiť ju verejným vyhlásením rozsudku,“ vyhlásil pred schválením dohody prokurátor ÚŠP. „Obhajoba navrhuje, aby súd dohodu s príslušnou úpravou schválil a prijal,“ uviedol obhajca Zoltán Perhács. „S pokorou žiadam, aby súd takúto dohodu schválil,“ povedal Szabó.

Súčasťou dohody je aj uloženie peňažného trestu vo výške 25.000 eur a trestu prepadnutia veci, konkrétne dvoch mobilných telefónov značky iPhone a televízneho prijímača značky Panasonic. V prípade, že by ho nezaplatil, ukladá sa mu náhradný trest vo výške jedného roku. Szabóvi tiež uložili trest zákazu činnosti spojeného s výkonom právomoci verejného činiteľa na dobu sedem rokov.

Szabó i jeho obhajca na viacero otázok novinárov po schválení dohody odmietli odpovedať. Szabóa, bývalého riaditeľa národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda S. a bývalého funkcionára NAKA Mariána K. stíhajú pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupčnú trestnú činnosť.

NAKA zadržala Szabóa 3. júna. Korupčná trestná činnosť mala spočívať v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti minimálne v hodnote 20.000 eur. Úplatky mal dostať od Bernarda S. Ten je jediným priamym svedkom v prípade. Szabó v rokoch 2016 až 2020 na viacerých miestach Slovenska opakovane poskytoval informácie Bernardovi S. s cieľom, aby sa vyhol trestnému stíhaniu. Poskytoval informácie v kauze Technopolu a k lustráciám novinárov. Svoju činnosť oľutoval. Aktuálne je nezamestnaný a podľa pondelkového vyjadrenia požiadal o výsluhový dôchodok.