Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 13. jún 2024
< sekcia

Stúpa počet uchádzačov o zamestnanie z Ukrajiny, sú to najmä ženy

Na snímke utečenci kráčajú po úteku pred vojnou zo susednej Ukrajiny na hraničnom priechode. Foto: TASR/AP

V databáze životopisov na pracovnom portáli Profesia.sk pribudlo v marci tohto roka viac než 1200 životopisov uchádzačov o zamestnanie so znalosťou ukrajinčiny na úrovni C1 alebo C2.

Bratislava 5. apríla (TASR) – Počet uchádzačov o zamestnanie s expertnou znalosťou ukrajinčiny rastie, a to viac než štvornásobne oproti predchádzajúcemu mesiacu. Prácu si chcú nájsť najmä ženy. Naznačujú to dáta spoločnosti Profesia. Na situáciu reagujú aj zamestnávatelia a označujú ponuky, ktoré sú vhodné pre ľudí z Ukrajiny. Momentálne ich spoločnosť eviduje takmer 3000.

V databáze životopisov na pracovnom portáli Profesia.sk pribudlo v marci tohto roka viac než 1200 životopisov uchádzačov o zamestnanie so znalosťou ukrajinčiny na úrovni C1 alebo C2. Je to štvornásobný nárast oproti februáru. Väčšinu životopisov, 73 %, pridali za posledný mesiac ženy a polovica takýchto uchádzačov uvádza, že má vysokoškolské vzdelanie.

Uchádzači so znalosťou ukrajinčiny sa zaujímajú najviac o pracovné ponuky v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve, v obchode či v administratíve. Najviac reflektujú na pozície čašník, predavač a asistent.

Záujem zamestnať ľudí z Ukrajiny dávajú najavo aj zamestnávatelia. Len počas marca tohto roku označili viac než 3800 pracovných ponúk, ktoré sú vhodné aj pre Ukrajincov. Ide najmä o pozície v oblasti informačných technológií, kde je podľa spoločnosti dlhodobo zložité nájsť špecialistov. Tieto ponuky tvoria tretinu z otvorených pozícií pre ľudí s ukrajinským jazykom.

Zamestnávatelia však označili ako vhodné aj voľné pozície v administratíve, v oblasti ekonomiky, financií či účtovníctva, alebo vo výrobe. Viac než 400 pracovných miest je napríklad otvorených pre programátorov s ukrajinským jazykom, ale hľadá sa tiež viac ako stovka kuchárov či čašníkov.

Spoločnosť ďalej priblížila, že štvrtina ponúk, viac než tisíc, je vhodná pre uchádzačov z Ukrajiny so stredoškolským vzdelaním s maturitou, ďalšia štvrtina pracovných miest, približne 980, vyžaduje vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa. Na trhu je voľných aj viac ako 470 pracovných miest, na ktoré uchádzačom stačí aj základné vzdelanie.