Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. september 2023Meniny má Matúš
< sekcia

ŠÚKL: Vlani sa vyzbieralo viac ako 197 ton nespotrebovaných liekov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Nespotrebované lieky alebo lieky po uplynutí času spotreby by ľudia nikdy nemali vyhadzovať do koša či splachovať.

Bratislava 30. mája (TASR) - Vlani sa zo slovenských lekární vyzbieralo viac ako 197 ton nespotrebovaných liekov. V priemere ide o 89,47 kilogramu na jednu lekáreň. Vyplýva to z výročnej správy Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) za rok 2021. Množstvo vyzbieraného odpadu pritom podľa ústavu medziročne stúplo o viac ako 36 ton.

Najväčší objem liekov sa vyzbieral v Bratislavskom kraji - 47.316 kilogramov. V Banskobystrickom kraji sa vyzbieralo 20.375, v Košickom 23.159, v Nitrianskom 16.439, v Prešovskom 23.805, v Trenčianskom 22.318, v Trnavskom 18.447 a v Žilinskom 25.324 kilogramov nespotrebovaných liekov.

Nespotrebované lieky alebo lieky po uplynutí času spotreby by ľudia nikdy nemali vyhadzovať do koša či splachovať. Vo vnútornom obale ich treba zaniesť späť do lekárne, vonkajší obal možno klasicky recyklovať.

Do lekární možno odniesť nespotrebované tablety, kapsuly a čapíky v blistroch, sirupy a kvapky vo fľaštičkách, masti, krémy a gély v tubách a téglikoch. Tiež použité injekčné striekačky so zatavenou ihlou, inzulínové perá a ampulky injekčných roztokov.

Naopak, do lekární nepatria zdravotnícke pomôcky, dietetické potraviny, výživové doplnky, detská výživa, kozmetické výrobky ani iný sortiment zakúpený v lekárni, ktorý nie je liekom.