< sekcia

Sýria odsúdila Izrael za evakuáciu členov Bielych prílb s rodinami

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Približne 422 dobrovoľníkov spoločne s ich rodinami previezli z bojovej zóny v pohraničnej oblasti na juhu Sýrie cez Izraelom okupovanú oblasť Golanských výšin do Jordánska.

Damask 23. júla (TASR) - Sýrska vláda v pondelok odsúdila postup Izraela, ktorý počas víkendu evakuoval z juhozápadnej Sýrie stovky členov tamojšej mimovládnej organizácie Biele prilby a ich rodinných príslušníkov do Jordánska. Informovala o tom spravodajská stanica BBC.

Približne 422 dobrovoľníkov spoločne s ich rodinami previezli z bojovej zóny v pohraničnej oblasti na juhu Sýrie cez Izraelom okupovanú oblasť Golanských výšin do Jordánska.

"Na odsúdenie tohto odporného činu sú slová odsúdenia nedostačujúcimi," vyhlásilo v pondelok v reakcii sýrske ministerstvo zahraničných vecí. Damask označil Izraelom zrealizovaný presun za "kriminálnu operáciu Izraela a jeho nástrojov v regióne". Toto vyhlásenie zverejnila sýrska tlačová agentúra SANA.

Ako dodala BBC, členovia dobrovoľníckej humanitárnej organizácie Sýrska civilná ochrana známej ako Biele prilby sa mohli stať obeťami prenasledovania zo strany príslušníkov provládnych síl, ktoré uskutočňujú v južnej Sýrii úspešnú ofenzívu voči povstalcom.

Podľa rezortu diplomacie v Damasku podporovali Biele prilby "teroristov" a "svet bol pred rizikom tejto skupiny varovaný".

"Izrael vždy tvrdil, že nemá nič spoločné s vojnou proti Sýrii, ale prepašovanie stoviek členov teroristickej skupiny Biele prilby... v spolupráci s vládami Spojených štátov, Británie, Jordánska, Nemecka a Kanady odhaľuje podporu týchto krajín týmto teroristickým skupinám v ich agresii proti Sýrčanom," povedal podľa agentúry DPA nemenovaný predstaviteľ sýrskej vlády.

Jordánsko uviedlo, že na jeho územie pricestovalo 422 Sýrčanov, pričom pôvodne sa hovorilo o evakuácii 800 osôb. Prijatie týchto evakuovaných Sýrčanov v priebehu nadchádzajúcich troch mesiacov potvrdili vlády v Británii, Nemecku a Kanade.

Nemecko v nedeľu potvrdilo prijatie ôsmich príslušníkov Bielych prílb spoločne s rodinami, povedalo ministerstvo vnútra.

Ide o prvú intervenciu Izraela tohto druhu v sýrskej občianskej vojde. Izraelská armáda vo vyhlásení uviedla, že "výnimočné humanitárne gesto" bolo zrealizované na základe nariadenia vlády a požiadavky zo strany Spojených štátov a ich európskych spojencov.

Biele prilby vznikli v roku 2013 z iniciatívy dobrovoľníkov, ktorí zasahovali spontánne vo svojich mestách a dedinách, aby riešili akútne humanitárne problémy súvisiace s ozbrojeným konfliktom. Pôsobili takmer výhradne v oblastiach ovládaných sýrskou opozíciou a boli bez finančnej podpory od štátu – naopak, často sa stávali terčom útokov vládnych síl.