Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia

Transrodová Thomasová nemôže súťažiť medzi ženami, rozhodol CAS

Na archívnej snímke zo 17. marca 2022 plavkyňa Pennsylvánskej Univerzity Lia Thomasová sa pripravuje na štart pretekov na 500 m voľným štýlom na plaveckých a skokanských majstrovstvách NCAA v Atlante. Foto: TASR/AP

Thomasová sa stala prvou transrodovou osobou, ktorá triumfovala na národnom univerzitnom šampionáte NCAA.

Lausanne 13. júna (TASR) - Transrodová plavkyňa Lia Thomasová nebude môcť súťažiť v kategórii žien. Rozhodol o tom Športový arbitrážny súd (CAS), 25-ročná Američanka tak definitívne prišla o šancu zúčastniť sa na OH v Paríži.

Thomasová sa stala prvou transrodovou osobou, ktorá triumfovala na národnom univerzitnom šampionáte NCAA. V roku 2022 vyhrala preteky žien na 500 yardov voľným spôsobom. Medzinárodná plavecká federácia (WA) však neskôr prišla s pravidlom, že transrodové osoby môžu súťažiť v ženskej kategórii len v prípade, že zmenu pohlavia podstúpili do 12 rokov. Thomasová to označila za nezákonné i diskriminačné a odvolala sa na CAS.

WA rozhodnutie CAS privítala. "Veríme, že je to veľký krok vpred v našom úsilí o ochranu ženského športu. Zameriavame sa na vytvorenie prostredia, ktoré podporuje spravodlivosť, rešpekt a rovnaké príležitosti pre športovcov všetkých pohlaví, čo viedlo k zavedeniu našej otvorenej kategórie," citovala z vyhlásenia WA agentúra Reuters.