< sekcia

Trump zrušil mierové rozhovory s Talibanom kvôli útoku v Kábule

Na archívnej snímke americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Dohoda počíta s odchodom 5400 amerických vojakov, ale vzbúrenci požadujú, aby z krajiny odišlo všetkých približne 20.000 vojakov USA a NATO.

Washington 8. septembra (TASR) - Americký prezident Donald Trump v sobotu vyhlásil, že zrušil mierové rozhovory s afganskými vodcami militantného hnutia Taliban potom, čo povstalecká skupina uviedla, že stojí za štvrtkovým útokom v Kábule, pri ktorom zahynul americký vojak a ďalších 11 ľudí. Informuje o tom agentúra Reuters.

"Ak sa nedokážu dohodnúť na prímerí počas týchto veľmi dôležitých mierových rozhovorov a dokonca zabijú 12 nevinných ľudí, potom pravdepodobne nebudú mať ani právomoc rokovať o zmysluplnej dohode," uviedol Trump na svojom účte na Twitteri a dodal, že s vodcami Talibanu sa plánoval stretnúť v nedeľu.

Dohoda počíta s odchodom 5400 amerických vojakov, ale vzbúrenci požadujú, aby z krajiny odišlo všetkých približne 20.000 vojakov USA a NATO. Washington chce za stiahnutie síl od Talibanu záruky, že sa Afganistan nestane útočiskom pre extrémistické skupiny, ktoré tam budú pripravovať globálne teroristické útoky.