Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia

UK: Vedci pomenovali najdlhšieho beznohého jaštera sveta

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

S dĺžkou až 140 cm je nový slepúchovec Pseudopus apodus levantinus najdlhším beznohým jašterom sveta.

Bratislava 30. apríla (TASR) - Medzinárodná skupina vedcov na čele so zoológom Danielom Jablonskim z Univerzity Komenského (UK) v Bratislave opísala nový poddruh jaštera z Blízkeho východu. S dĺžkou až 140 cm je nový slepúchovec Pseudopus apodus levantinus najdlhším beznohým jašterom sveta. Ich publikácia vyšla začiatkom apríla v časopise Vertebrate Zoology. TASR o tom informovala hovorkyňa univerzity Lenka Miller.

Už v roku 2018 pri práci na genetike dvoch poddruhov slepúchovca žltého vedci nečakane objavili neznámu evolučnú líniu, ktorá nezapadala dovtedy poznanej taxonómie. Dovtedy boli známe len dva poddruhy slepúchovca – Pseudopus apodus apodus, vyskytujúci sa od Krymu po strednú Áziu a Pseudopus apodus thracius s výskytom na Balkáne a západnom Turecku.

V oblasti Levanty, čiže Blízkeho východu, sa však slepúchovce dlhodobo vyvíjali v izolácii, čo viedlo k evolúcii morfologických a genetických špecifík. Podľa zavedenej taxonómie teda predstavovali neznámy poddruh. V súčasnej štúdii sa vedci Univerzity Komenského spoločne s kolegami z Európy a Ázie zamerali na preskúmanie týchto špecifík. Zistené výsledky im dovolili pomenovať túto líniu slepúchovca ako Pseudopus apodus levantinus.

„Ukázali sme, že objavená línia sa od dvoch ďalších jasne odlišuje, a preto sme ju taxonomicky klasifikovali. História novej línie pravdepodobne siaha do obdobia pliocénu, má teda niekoľko miliónov rokov,“ vysvetľuje Daniel Jablonski z Prírodovedeckej fakulty UK. Dodal, že definovanie taxonomického statusu živočíchov a rastlín umožňuje ďalší výskum, ale aj ich náležitú ochranu.