Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia

Ukrajina poprela, že podnikla útok na ruskú flotilu na Kryme

Na archívnej snímke ruský prezident Vladimir Putin prichádza na vojenskú prehliadku v rámci osláv štátneho sviatku Dňa námorníctva v ruskom Petrohrade 26. júla 2020. Foto: TASR/AP

K útoku prišlo v deň, keď si Rusko pripomína Deň námorníctva - štátny sviatok, ktorý sa každoročne oslavuje poslednú júlovú nedeľu.

Kyjev 31. júla (TASR) - Ukrajina v nedeľu poprela, že by podnikla útok bezpilotným lietadlom na veliteľstvo ruskej Čiernomorskej flotily v prístavnom meste Sevastopoľ na Ruskom anektovanom polostrove Krym, ktorý si podľa ruských predstaviteľov vyžiadal šesť zranených osôb. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Hovorca odeskej oblastnej vojenskej správy Serhij Bratčuk označil tvrdenia Moskvy, že za útokom bola Ukrajina, za provokáciu. "Oslobodenie Krymu od okupantov sa uskutoční inak a oveľa efektívnejšie," napísal na sociálnej sieti Telegram.

K útoku prišlo v deň, keď si Rusko pripomína Deň námorníctva - štátny sviatok, ktorý sa každoročne oslavuje poslednú júlovú nedeľu.

"Dnes ráno sa ukrajinskí nacionalisti rozhodli pokaziť Deň námorníctva," uviedol sevastopoľský gubernátor Michail Razvožajev na Telegrame. Zároveň dodal, že pri útoku utrpelo zranenia šesť ľudí vrátane zamestnancov armády.

Gubernátor tiež oznámil, že z bezpečnostných dôvodov boli zrušené všetky podujatia, ktoré sa mali konať pri príležitosti nedeľňajšieho sviatku, pričom vyzval obyvateľov mesta, aby nevychádzali z domov, ak je to možné.

Pri príležitosti Dňa námorníctva sa v Rusku v nedeľu koná množstvo podujatí vrátane námornej prehliadky v Petrohrade, na ktorej sa zúčastní aj ruský prezident Vladimir Putin.

Rusko anektovalo polostrov Krym v marci v roku 2014. Anektovanie Krymu viedlo k sporu so Západom, ktorý sa ešte viac prehĺbil v súvislosti s úlohou Moskvy pri vzbure proruských separatistov na východe Ukrajiny a neskôr aj ruskou inváziou na Ukrajinu z 24. februára, píše agentúra Reuters.