< sekcia

Urgenty vyhľadá na Silvestra viac ľudí, časté sú úrazy z pyrotechniky

ilustračná snímka. Foto: TASR

V UNB bude pacientom na urgentoch k dispozícii 14 lekárov, v DFNsP traja pediatri a dvaja chirurgovia.

Bratislava 29. decembra (TASR) - Bratislavské nemocnice očakávajú počas Silvestra a Nového roka viac pacientov na urgentných príjmoch. Spravidla vtedy ošetria stovky ľudí. Nie vždy je však dôvodom alkohol. Často ide o úrazy spôsobené pyrotechnikou, hoci v hlavnom meste platí všeobecné záväzné nariadenie, ktoré jej používanie výrazne obmedzuje.

"Lekári vlani po tieto dni ošetrili takmer 850 ľudí, z toho 180 hospitalizovali," povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Eva Kliská. "Na Silvestra ošetrili na urgente 163 detí, z toho tretinu v noci," uviedla Dana Kamenická, hovorkyňa Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave.

V UNB bude pacientom na urgentoch k dispozícii 14 lekárov, v DFNsP traja pediatri a dvaja chirurgovia. "Často sa stretávame s úrazmi pre zlú manipuláciu s pyrotechnikou, nie vždy dominuje v tomto čase alkohol," povedala Kliská.

"Vlani lekári ošetrovali najmä deti s akútnymi infektmi horných a dolných dýchacích ciest, trápili ich tráviace ťažkosti a alergické reakcie," povedala Kamenická z DFNsP. Na urgent priniesli aj dve opité 16-ročné deti, na chirurgii zase riešili pre zranenia z pyrotechniky desiatky prípadov, bolo medzi nimi aj dieťa v predškolskom veku.

V hlavnom meste od konca minulého roka platí všeobecne záväzné nariadenie, z ktorého vyplýva zákaz používania zábavnej pyrotechniky kategórie F2 a F3 aj na Silvestra. Ide o pyrotechniku, ktorá je dostupná voľne v predaji, napríklad delobuchy či svetlice. Výnimkou sú len ohňostroje, ktoré odpaľuje profesionálna firma, detská zábavná pyrotechnika kategórie F1 či scénická pyrotechnika.