< sekcia

Utrpenie zvierat v cirkusoch sa od novembra definitívne ukončí

Ilustračná snímka. Foto: plzen.nejlepsi-adresa.cz

Ďakujeme za stovky protestov, tisíce rozdaných letákov a 54.057 podpisov pod petíciou. Zákaz cirkusov je náš spoločný úspech, komentovala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Bratislava 1. novembra (TASR) – Agrorezort od piatka definitívne ukončí utrpenie zvierat v cirkusoch. Do platnosti totiž vstupuje vyhláška z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o použití zvieraťa na účely verejného vystúpenia alebo výcviku s cieľom verejného vystúpenia a zoznam zvierat na účely verejného vystúpenia.

V cirkusoch tak nebudú vystupovať šelmy (s výnimkou psa, mačky a fretky), primáty, slony, hrochy, nosorožce, delfíny ani žirafy. Agrorezort novelou veterinárneho zákona ustanovil zákaz použiť zviera uvedené v zozname ustanovenom všeobecne záväzným právnym predpisom vydaným ministerstvom na verejné vystúpenie a na jeho výcvik s cieľom verejného vystúpenia.

Takýto krok pozitívne prijala aj Sloboda zvierat. "Ďakujeme za stovky protestov, tisíce rozdaných letákov a 54.057 podpisov pod petíciou. Zákaz cirkusov je náš spoločný úspech," komentovala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Kontrolu nad dodržiavaním týchto ustanovení, ako aj kontrolu ochrany zvierat a dobrých životných podmienok zvierat vykonáva Štátna veterinárna a potravinová správa SR prostredníctvom veterinárnym inšpektorov.

V prípade porušenia zákazu hrozí pokuta až do výšky 20.000 eur.