Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia

VIDEO:V košickej DFN otvorili zmodernizované centrum cystickej fibrózy

Na snímke nový prístroj simeox, ktorý je určený na rehabilitáciu a odhlieňovanie. Foto: TASR – František Iván

Projekt realizovala s ukrajinskými partnermi z oblastnej detskej nemocnice v Ivano-Frankivsku. S

Košice 18. mája (TASR) - Zmodernizované centrum cystickej fibrózy (CF) slávnostne otvorili vo štvrtok v košickej Detskej fakultnej nemocnici (DFN). Ide o zavŕšenie aktivít dvojročného eurofondového projektu cezhraničnej spolupráce, za ktorým stojí Slovenská asociácia cystickej fibrózy.

Projekt realizovala s ukrajinskými partnermi z oblastnej detskej nemocnice v Ivano-Frankivsku. Súčasťou bola modernizácia centier cystickej fibrózy v Ivano-Frankivsku a v Košiciach, a to pre deti v DFN a pre dospelých v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP).

"Všetky aktivity z projektu menia príležitosti pre deti a dospelých s cystickou fibrózou - môže im ako znevýhodnenej skupine dať rovnaké príležitosti, aké majú ich zdraví rovesníci," uviedla predsedníčka Slovenskej asociácie cystickej fibrózy Katarína Štěpánková.

Na snímke izba pre pacientov s cystickou fibrózou.
Foto: TASR – František Iván


Z projektu zakúpili prístroj na diagnostiku cystickej fibrózy potným testom, prístroj na monitoring stavu výživy pacientov - bodyanalyzér, spirometre na sledovanie pľúcnych funkcií či prístroj na každodennú respiračnú fyzioterapiu. Ako ďalej informovala DFN, do izieb pre pacientov zakúpili germicídne žiariče, chladničky, televízory a polohovateľné kreslá. Medicínske a technické vybavenie sa nachádza v ambulancii centra a v dvoch zrekonštruovaných izbách na klinike detí a dorastu.

"Projekt modernizácie centra pre cystickú fibrózu pre deti výrazne pomohol pripraviť medicínske a technické predpoklady pre vyššiu kvalitu poskytovania ambulantnej aj ústavnej zdravotnej starostlivosti detským pacientom," povedal riaditeľ DFN Andrej Koman.