Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. jún 2026Meniny má Meniny má Vratislav
< sekcia

V Prahe ľudia protestujú za verejnoprávne médiá, pôjdu k úradu vlády

Na snímke ľudia na Staromestskom námestí v Prahe protestujú proti návrhu zákona o médiách verejnej služby, ktorým by sa malo zmeniť ich financovanie z koncesionárskych poplatkov na príspevok zo štátneho rozpočtu. Praha, 24. mája 2026. Foto: TASR - Barbora Vizváryová

Zákon by mal okrem iného zrušiť koncesionárske poplatky a naviazať financovanie Českej televízie (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) na štátny rozpočet.

Praha 24. mája (TASR) - Na Staromestskom námestí v Prahe sa v nedeľu po vyše dvoch týždňoch opäť zišli ľudia, aby protestovali proti návrhu zákona o médiách verejnej služby. Ten by mal okrem iného zrušiť koncesionárske poplatky a naviazať financovanie Českej televízie (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) na štátny rozpočet. Protestujúci z námestia pochovali centrom až k úradu vlády, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Ide už o tretiu akciu, ktorú spolok Milion chvilek k tejto téme v máji zorganizoval. Najskôr ľudia v Prahe pochovali k Českému rozhlasu a minulý týždeň sa uskutočnili protesty vo všetkých krajských mestách. „Toto je tretia akcia v rade a vládni politici s (ministrom kultúry Otom) Klempířom na čele sa stále vykrúcajú... Je čas politikom ukázať, že to myslíme vážne a že im médiá do rúk nedáme,“ uviedol spolok Milion chvilek v pozvánke na protest.



Zhromaždenie pokračovalo protestným pochodom cez Karlov most, okolo ministerstva kultúry až k úradu vlády. Pred budovou ministerstva sa pochod na chvíľu zastavil. Ľudia okolo budovy omotali pásku s nápisom „Ruky preč od médií“ a na vstupné dvere nalepili plagáty s nápisom „Oto, zabaľ to“.

Protestujúci si priniesli hrnce, pokrývky či varešky, s ktorými búchali a skandovali rôzne heslá, napríklad „Oto, zabaľ to“, „Odvolať, odvolať“ či „Babiša do koša“. Celé zhromaždenie trvalo približne 2,5 hodiny. Na konci organizátori oznámili, že pochod bol dlhý minimálne 1,5 kilometra. Predseda spolku Mikuláš Minář avizoval ďalší protestný pochod, ktorý by sa mal uskutočniť o mesiac. Tentokrát plánujú pochodovať k Českej televízii.

Keď pochod dorazil k úradu vlády, rovnakou páskou omotali aj túto budovu a na ceste pred ňou nechali kriedou politikom mnoho odkazov. „To, že ste boli zvolení, vám nedáva právo zneužívať moc, ničiť inštitúcie, kupovať si beztrestnosť a zavádzať v našej krajine maniere východných autoritárov,“ vyhlásil Minář pred úradom vlády. Zároveň oznámil, že pred Strakovu akadémiu príde aj v pondelok pred začiatkom rokovania vlády. Spolok tiež v nedeľu zverejnil novú petičnú výzvu na odvolanie ministra Klempířa z funkcie.

My, nižšie podpísaní občania konštatujeme, že minister kultúry Oto Klempíř vo svojej role úplne a nenapraviteľne zlyhal. Namiesto toho, aby českú kultúru rozvíjal a chránil, ju opakovane poškodzuje. A to je absolútne neprijateľné. Preto požadujeme odvolanie pána Klempířa z funkcie,“ citovala z petície podpredsedníčka spolku Milion chvilek Mariana Novotná Nachtigallová. „To, čo požadujeme a čo je naším cieľom, je, aby táto vláda prestala ohrozovať nezávislosť ČT a ČRo,“ dodala.

Klempíř predstavil v polovici apríla návrh legislatívy, ktorou chce od budúceho roka zrušiť koncesionárske poplatky a médiá verejnej služby financovať konkrétnou čiastkou zo štátneho rozpočtu. Podľa tohto návrhu by Česká televízia aj Český rozhlas dostali na svoju činnosť v roku 2027 menej peňazí, ako tento rok získajú z koncesionárskych poplatkov.

Na predložený návrh reagovalo v pripomienkovom konaní mnoho inštitúcií vrátane ministerstiev. Premiér Andrej Babiš na počet pripomienok reagoval, že to „nie je dobré“, ale vláda sa nimi bude zaoberať a prizve aj riaditeľov oboch dotknutých inštitúcií. Vládny kabinet by o návrhu mal hovoriť už na pondelkovom zasadnutí.