Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia

Výstava s posolstvom

Foto: TOLERANCIA

Vo svete čoraz viac delenom podľa rasy, náboženstva, sexuality či národného pôvodu je tolerancia východiskovým bodom akejkoľvek zmysluplnej diskusie.

Bratislava 14. augusta (OTS) - Mesto Bratislava a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko pozývajú na výnimočnú medzinárodnú putovnú výstavu plagátov, ktoré spája jedna téma - Tolerancia. Výstavu s rovnomenným názvom tvorí 151 plagátov umelcov z 27 krajín sveta. Na bratislavskom Moste SNP môžete od 16.8. – 7.10.2020 vidieť výber 70 z nich. Kurátorom slovenskej výstavy, ktorá je súčasťou festivalu Kultúrne leto, je Róbert Paršo.

Nápad pripraviť výstavu plagátov, ktorá bude putovať po celom svete, vznikol v roku 2017. Stojí za ním umelecký aktivista Mirko Ilić. "Mám pocit, že súčasný svet je veľmi nepriateľský. Na druhej strane - vplyv grafického dizajnu vo svetovom meradle je neob medzený a veľmi silný. Na prvú výstavu som oslovil 23 grafických umelcov z celého sveta. Následne pri príležitosti ďalšej výstavy pribudli noví umelci a ich plagáty, ktoré spájala spoločná téma - tolerancia. Keď sme otvárali prvú výstavu plagátov v Slovinsku v marci 2017, niekto poškodil plagát, ktorý obsahoval arabské symboly. Pomyslel som si, že keď výstava dokáže vyvolať takéto silné negatívne reakcie, musí vyvolať aj protipólne pocity,“ vyjadril sa Mirko Ilić v rozhovore pre portál designmagazine.news. Nápad predstaviť výstavu na Slovensku prišiel od slovenského grafického dizajnéra

Róberta Parša: „Výstavu som na internete sledoval už dlhšie a zdalo sa mi, že by sme ju potrebovali vzhliadnuť aj tu u nás. Isto nie je iba môj pocit, že naša spoločnosť má s toleranciou čoraz väčšie problémy. Táto kolekcia pre nás môže byť akousi výzvou k zamysleniu.“

Vo väznici
Počas troch rokov boli plagáty výstavy Tolerancia umiestnené na viacerých netradičných miestach. Jedným z nich bola slávna väznica Constitution Hill v Johannesburgu, kde boli uväznení Nelson Mandela či Mahatma Gandhi.


Constitution Hill, slávna väznica v Johannesburgu, Južná Afrika Zdroj foto: toleranceposters.blogspot.com
V chorvátskom Dubrovníku boli plagáty umiestnené na mestských autobusoch, v Ľubľane viseli na fasádach budov. Na Slovensku budú plagáty umiestnené v centre hlavného mesta – na Moste SNP. „Dlho sme zvažovali, kde by bolo najvhodnejšie plagáty umiest niť. Hľadali sme netradičné miesto, ktoré denne navštívi veľa ľudí – Bratislavčanov, ale aj turistov. Myslím si, že Most SNP je ideálnym miestom pre výstavu Tolerancia,“ hovorí riaditeľka BKIS Katka Hulíková.


Dubrovník, Chorvátsko Zdroj foto: toleranceposters.blogspot.com)

Výber z plagátov
Projekt „Tolerance“ je veľmi živý a flexibilný. Kurátori v jednotlivých krajinách, kde sa plagáty vystavujú, urobia užší výber z pôvodných 151 plagátov od svetových umelcov a výstavu vždy doplnia o grafický návrh zástupcu zo svojej krajiny. Slovensko v rámci výstavy zastupuje plagát mladého žilinského dizajnéra Petra Javoríka. Podľa akého kľúča vyberal 70 plagátov kurátor výstavy Róbert Paršo? „Pokúsil som sa vybrať práce uznávaných autorov a zároveň témy, ktoré možno rezonujú aj u nás. Pre širší pohľad na problematiku tolerancie som pridal zopár plagátov od autorov z iných kultúr a vzdialene jších krajín,“ vysvetľuje a dodáva: „Všetky plagáty majú svoje kvality, jeden je emotívnejší, iný provokatívnejší, ďalší edukatívnejší, možno umeleckejší...
Po výtvarnej stránke tiež poskytujú pohľad na celú šírku prístupov - od skice až po fotografiu. Mňa zaujali plagáty Holgera Matthiesa (Nemecko), Nuna Martinsa (Portugalsko), Keiza Matsuiho (Japonsko). Plagát Istvána Orosza z Maďarska názorne ukazuje, ako záleží na každom jednotlivcovi pri spoločnej snahe o dosiahnutie pokroku a vyváženého stavu spoločnosti. Vtipný a výstižný je plagát Petra Mosera zo Švajčiarska. Ten využíva notoricky známu fotografiu súčasného amerického prezidenta, vhodnú na ilustráciu bezohľadnosti mocných pri ich snahe užívať si výhody moci. Vďaka ich bezohľadnosti a postaveniu, hravo "odpália" akékoľvek snahy o diskusiu a toleranciu, pokiaľ im "nehrajú do karát",
“ dodáva Paršo.

Holubica mieru alebo Fénix?
Návštevníkov výstavy upúta na jej začiatku výrazný červený plagát so symbolom bielej holubice. „Pre niekoho ide o holubicu mieru, iný vníma vizuál ako ohnivého vtáka Fénixa,“ vysvetľuje Róbert Paršo, ktorý je zároveň aj autorom tohto vizuálu k výstave. „Pri mojej tvorbe rád využívam notoricky známe symboly a pokúšam sa s mini-mom zmien dosiahnuť nové významy. Tu napríklad na podklade grafiky ohňa z bezpečnostných piktogramov, pridaním jedinej kvapky krvi vytváram obraz vtáka.

Plagáty Istvana Orosza (Maďarsko) a Petra Mosera (Švajčiarsko)

Výnimočnú putovnú výstavu plagátov – Tolerancia môžete navštíviť na bratislavskom Moste SNP od 16. 8. do 7.10. 2020.


Vystavujúci autori:
Reza Abedini (Iran/Netherlands), Jose Albergaria (Portugal), Frank Arbelo (Bolivia), Peter Bankov (Russia), Marian Bantjes (Canada), Gabriel Benderski (Uruguay), Stefan G. Bucher (USA), Fares Cachoux (Syria), Robert Čanak (Croatia/Qatar), Yue Chen (China), Seymour Chwast (USA), Srdja Dragović (Montenegro), Lex Drewinski (Germany/Poland), Bulent Erkmen (Turkey), Manuel Estrada (Spain), Ben Faydherbe (Netherland), Chago Garcia (Dominican Republic), Tom Geismar (USA), Steff Geissbühler (USA/Switzerland), Milton Glaser (USA), Joanna Górska & Jerzy Skakun (Poland), Rikke Hansen (Denmark), Irwan Harnoko (Indonesia), Jumping He (China), El Fantasma de Heredia (Argentina), Fons Matthias Hickmann (Germany), David Hillman (Great Britain), Kit Hinrichs (USA), Jessica Hische (USA), Brad Holland (USA), Peter Javorik (Slovakia) Radovan Jenko (Slovenia), Max Kisman (Netherlands), Tomato Kosir (Slovenia), Alain Le Quernec (France), Andrew Lewis (Canada), Leo Lin (Taiwan), Boris Ljubicić (Croatia), Uwe Loesch (Germany), Pekka Loiri (Finland), Mwalimu Saki Mafundikwa (Zimbabwe), Nuno Martins (Portugal), Keizo Matsui (Japan), Holger Matthies (Germany), Kleon Medugorac (Switzer land), Armando Milani (Italy), Gyula Molnár (Hungary), Peter Moser (Switzerland), Chris toph Niemann (Germany), Finn Nygaard (Denmark), Siggi Odds (Iceland), István Orosz (Hungary), Harry Pearce (Great Britain), Kari Piippo (Finland), Pavel Pisklakov (Russia), Péter Pócs (Hungary), Günter Rambow (Germany), Elizabeth Resnick (USA), Paula Scher (USA), Christopher Scott (Ecuador), Yuko Shimizu (Japan), Leonardo Sonnoli (Italy), Nancy Stahl (USA), Slavimir Stojanović (Serbia), David Tartakover (Israel), Parisa Tashakori (Iran), Niklaus Troxler (Switzerland), Mehmet Ali Türkmen (Turkey), LI XU (China), Katarzyna Zapart (Poland)