Quantcast
< sekcia

Vznikla Slovenská batériová aliancia

Na snímke zľava spoluzakladateľ GreenWay Infrastructure Peter Badík, rektor Technickej univerzity v Košiciach Stanislav Kmeť, podpredseda Európskej investičnej banky Vazil Hudák, CEO Slovnaft Gabriel Szabó, predseda Slovenskej batériovej aliancie (SBaA) Marián Smik počas tlačovej konferencie Slovenskej batériovej aliancie k jej vzniku a významu batérií v Bratislave 20. júna 2019. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Hodnota trhu s batériami podľa odhadov odborníkov bude od roku 2025 predstavovať 250 miliárd eur a bude rýchlo rásť.

Bratislava 20. júna (TASR) - Zakladateľskú zmluvu záujmového združenia právnických osôb - Slovenskú batériovú alianciu (SBaA), podpísali vo štvrtok v Bratislave zakladajúci členovia, IPM, s. r. o., InoBat, j. s. a., A.EN Slovensko, s. r. o., MSM Holding, s. r. o., GreenWay Infrastructure, s. r. o., Sovnaft, a. s., Matador Holding, a. s., Centrum pre využitie pokročilých materiálov SAV a Technická univerzita v Košiciach. Slovensko tým zároveň deklarovalo ambície na rozvoj konkurencieschopného batériového ekosystému od výskumu cez výrobu až po recykláciu.

Hodnota trhu s batériami podľa odhadov odborníkov bude od roku 2025 predstavovať 250 miliárd eur a bude rýchlo rásť. Batérie budú nepostrádateľným tovarom pre každú ekonomiku a ich výroba v Európe je nevyhnutná na pokrytie enormne rastúceho dopytu a zníženie závislosti od mimoeurópskej, najmä ázijskej produkcie.

Slovenská batériová aliancia, ako uviedol jej predseda Marián Smik, je výkonnou platformou na spoluprácu medzi verejným a súkromným sektorom, inovátormi, akademickou obcou a finančnými inštitúciami s cieľom reálne sa podieľať na hodnotovom batériovom reťazci v Európe.

"SBaA bude pôsobiť ako odborný klaster a partner pre verejný a súkromný sektor i odbornú verejnosť v oblasti budovania a podpory inovatívneho batériového ekosystému na Slovensku," povedal predseda SBaA.

Ako ďalej uviedol, medzi priority SBaA patrí podpora výskumno-vývojových projektov a uplatňovanie inovácií v oblasti elektromobility, uskladňovania energie a vodíkových systémov. Plánuje iniciovať odborné štúdie v oblasti batériového ekosystému v spolupráci s univerzitami, školami a expertnými tímami.

Založenie aliancie ocenil aj viceprezident Európskej investičnej banky Vazil Hudák. Zdôraznil, že banka je pripravená finančne významne podporiť aktivity smerujúce do energií a ekológie.

Stanislav Kmeť, rektor Technickej univerzity v Košiciach, okrem iného podčiarkol skutočnosť, že vzhľadom na zvyšujúci sa podiel automatizácie a robotizácie v priemysle je nevyhnutné hľadať inovatívne a zároveň čisté, bezemisné a bezpečné technológie.