Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica
< sekcia

Z katolíckej cirkvi v Nemecku vlani vystúpil rekordný počet členov

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Pavel Neubauer

V arcidiecéze v Kolíne nad Rýnom sa v utorok uskutočnila séria policajných prehliadok v súvislosti s vyšetrovaním kardinála Woelkiho.

Mníchov 28. júna (TASR) - Viac než pol milióna ľudí opustilo v priebehu minulého roka rady katolíckej cirkvi v Nemecku, vyplýva z údajov Nemeckej biskupskej konferencie (DBK), ktoré zverejnili v stredu. TASR správu prevzala z agentúry DPA, ktorá pripomína, že v uplynulých rokoch z cirkvi vystupuje čoraz viac nemeckých katolíkov.

"Exodus" 522.821 členov v roku 2022 výrazne prekonal aj predchádzajúci rekord z roku 2021, keď z katolíckej cirkvi odišlo dovedna 359.338 ľudí.

"Katolícka cirkev umiera trýznivou smrťou priamo pred očami verejnosti," podotkol pre DPA Thomas Schüller, expert na katolícke kanonické právo z univerzity v Münsteri.

Už začiatkom roka 2022 bolo zjavné, že dramatický odliv členov katolíckej cirkvi v Nemecku sa bude ďalej zvyšovať. Počet ľudí oficiálne opúšťajúcich cirkev výrazne stúpol už v januári minulého roka po zverejnení správy o prípadoch sexuálneho zneužívania v Mníchovsko-freisinskej arcidiecéze.

Správa vyvolala aj otázniky nad tým, ako k týmto prípadom pristupoval medzičasom zosnulý emeritný pápež Benedikt XVI., ktorý bol v minulosti mníchovským arcibiskupom, píše DPA.

Na titulky sa vlani dostali aj podozrenia z krivej výpovede voči kontroverznému kolínskemu kardinálovi Rainerovi Maria Woelkimu v súvislosti s pedofilnými škandálmi v katolíckej cirkvi, ako aj právne spory týkajúce sa odškodňovania obetí zneužívania v Kolíne a Traunsteine v Hornom Bavorsku.

V arcidiecéze v Kolíne nad Rýnom sa v utorok uskutočnila séria policajných prehliadok v súvislosti s vyšetrovaním kardinála Woelkiho.

Rastúci počet členov však v Nemecku strácajú aj hlavné protestantské cirkvi. V roku 2022 opustilo rady Evanjelickej cirkvi v Nemecku (EKD) zhruba 380.000 ľudí, čo predstavovalo nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom, uzatvára DPA.