Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea

Chicago zdolalo San Jose aj bez zraneného Hossu, Jágr prekonal Dionna

Český legendárny hokejista a hráč Floridy Panthers Jaromír Jágr (vpravo) strieľa gól brankárovi Vancouver Canucks Ryanovi Millerovi v prvej tretine zápasu NHL, 20. decembra 2015 v Sunrise. Foto: TASR/AP

Česk Jágr strelil 732. gól v kariére, čím sa v historických tabuľkách odpútal od Marcela Dionna.

New York 21. decembra (TASR) - Hokejisti Chicaga zvíťazili v noci na pondelok v zámorskej NHL nad San Jose 4:3 po predĺžení. V zostave Blackhawks chýbal pre zranenie v hornej časti tela slovenský útočník Marián Hossa.

Jeho miesto v prvom útoku po boku kapitána Jonathana Toewsa zaujal Andrew Shaw, ktorý bol v 47. minúte autorom vyrovnávajúceho gólu na 3:3. V predĺžení rozhodol o zisku dvoch bodov pre Blackhawks po vzorovej spolupráci s Patrickom Kaneom Toews. "Máme tak kvalitných hráčov, že keď sa hrá v predĺžení traja proti trom, tak dominujeme. Aj dnes to chalani zohrali výborne," pochválil spoluhráčov chicagský brankár Corey Crawford.

Detroit s Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom si poradil s Calgary 4:2, obaja Slováci si pripísali plusový bod. Kľúčová z pohľadu výsledku bola druhá tretina, ktorú vyhrali Red Wings 3:1. Skóre síce otvoril hosťujúci Dennis Wideman, ale Red Wings kontrovali troma gólmi z hokejok Dylana Larkina, Brada Richardsa a Gustava Nyquista. "Tak, ako sme hrali v druhej tretine, by sme chceli hrať stále. Dobre sme forčekovali, nútili súpera k chybám a preto sme v útočnom pásme mohli tráviť viac času. A potom samozrejme prišli aj šance a góly," konštatoval domáci kouč Jeff Blashill. Jeho zverenci dosiahli jubilejné 800. víťazstvo vo svojej Joe Louis Arena.

Tretím Slovákom, ktorý zasiahol v noci na pondelok do hry, bol kapitán Bostonu Zdeno Chára. Ani on nebodoval, ale so šiestimi strelami bol najaktívnejším hráčom svojho tímu. O výhre Bruins nad New Jersey rozhodli samostatné nájazdy, v ktorých sa presadil len domáci Ryan Spooner. Boston dosiahol piate víťazstvo z predchádzajúcich šiestich duelov a atakuje prvé miesto v Atlantickej divízii, ktoré aktuálne okupuje Montreal. "Musím hráčov pochváliť, v posledných dueloch sme hrali skutočne dobre. V utorok nás čaká St. Louis, dúfam, že využijeme šancu a pred vianočnou prestávkou zakončíme úspešnú sériu výsledkov ďalšou výhrou," nechal sa počuť bostonský kormidelník Claude Julien.

Florida aj vďaka presnému zásahu Jaromíra Jágra zdolala Vancouver 5:4 po nájazdovom rozstrele. Český veterán strelil 732. gól v kariére, čím sa v historických tabuľkách odpútal od Marcela Dionna a upevnil si štvrté miesto. Iba deväť gólov ho delí od tretieho Američana Bretta Hulla. Na čele je Wayne Gretzky (894), druhá priečka patrí ďalšiemu legendárnemu Kanaďanovi Gordiemu Howeovi (801). "Gól chutil sladko a víťazstvo ešte sladšie. Musíme sa snažiť, aby sme do Vianoc vyhrali čo najviac zápasov. Dnes to bolo náročné, puk nám odskakoval, ale my sme boli trpezliví a vytrvalo čakali na svoju šancu," povedal Jágr pre oficiálny klubový web.

Až desať gólov videli diváci v newyorskej Madison Square Garden, kde Rangers hostili Washington. Po úvodnej tretine to vyzeralo na jasné víťazstvo domácich, ktorí vyhrali prvú dvadsaťminútovku 3:1. V druhej časti hry však nasledoval ofenzívny uragán v podaní hráčov z hlavného mesta USA. Capitals strelili šesť gólov za sebou a napokon triumfovali vysoko 7:3.

Sumáre NHL:

FLORIDA PANTHERS - VANCOUVER CANUCKS 5:4 pp a sn (2:2, 2:2, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 13. Thornton (Brickley, Grimaldi), 20. Jágr (Barkov, Huberdeau), 26. Trocheck, 29. Ekblad (Jágr, Huberdeau), rozh. nájazd Barkov - 7. Hansen (Biega, McCann), 16. Bärtschi (Horvat, Bartkowski), 27. Dorsett (Cracknell), 35. D. Sedin (Hansen). Brankári: Luongo - Miller, strely na bránku: 42:34, 13.459 divákov

BOSTON BRUINS - NEW JERSEY DEVILS 2:1 pp a sn (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 7. Eriksson (Krejčí, Miller), rozh. nájazd Spooner - 22. Greene (Stempniak, Larsson). Brankári: Gustavsson - Schneider, strely na bránku: 39:30, 17.565 divákov

TAMPA BAY LIGHTNING - OTTAWA SENATORS 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)

Góly: 6. Nesterov (Hedman, Killorn), 8. Stamkos (Kučerov, Namestnikov), 23. Angelidis (Blunden, Marchessault), 59. Killorn, 59. Stamkos (Kučerov, Namestnikov) - 5. Smith (Lazar), 35. Karlsson (Hoffman, Pageau). Brankári: Bishop - Hammond, strely na bránku: 35:25, 19.092 divákov

DETROIT RED WINGS - CALGARY FLAMES 4:2 (0:0, 3:1, 1:1)

Góly: 28. Larkin (Smith, Zetterberg), 29. Richards, 38. Nyquist (DeKeyser, Sheahan), 60. Abdelkader (DeKeyser) - 22. Wideman (Brodie, Gaudreau), 58. Hamilton (Hudler, Giordano). Brankári: Mrázek - Rämö, strely na bránku: 35:28, 20.027 divákov

NEW YORK RANGERS - WASHINGTON CAPITALS 3:7 (3:1, 0:4, 0:2)

Góly: 14. Miller (Nash, Yandle), 16. Kreider (Staal, Fast), 19. Boyle (McDonagh, Zuccarello) - 13. Williams (Chorney, Carlson), 26. Kuznecov (Orlov, Williams), 28. Oshie (Bäckström, Orlov), 32. Ovečkin (Johansson, Bäckström), 39. Williams (Johansson, Bäckström), 43. Chimera (Wilson), 45. Johansson (Kuznecov). Brankári: Lundqvist (41. Hellberg) - Holtby, strely na bránku: 36:30, 18.006 divákov

CHICAGO BLACKHAWKS - SAN JOSE SHARKS 4:3 pp (2:2, 0:1, 1:0 - 1:0)

Góly: 5. Anisimov, 16. Kane (Keith, Bickell), 47. Shaw (Danault), 63. Toews (Kane, Keith) - 8. Donskoi (Vlasic, Braun), 14. Wingels (Vlasic, Donskoi), 35. Pavelski (Thornton, Martin). Brankári: Crawford - Jones, strely na bránku: 32:36, 22.096 divákov

Slováci v akcii

Zdeno Chára (Boston) 22:32 0 0 0 0 6 2

Tomáš Tatar (Detroit) 14:31 0 0 0 +1 3 0

Tomáš Jurčo (Detroit) 06:43 0 0 0 +1 0 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/