Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea

Edmonton prekonal métu 100 bodov, St. Louis zostalo v hre o play off

Nicolas Hague (14) z Vegas Golden Knights a Warren Foegele (37) z Edmonton Oilers bojujú o puk počas druhej tretiny hokejového zápasu NHL v Edmontone, Alberta v stredu 10. apríla 2024. Foto: TASR/AP

McDavid vynechal zápas pre zranenie dolnej časti tela, ale Edmonton aj bez neho uspel proti obhajcovi Stanleyho pohára.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
New York 11. apríla (TASR) - Hokejisti Edmontonu prekonali v zámorskej NHL desiatykrát v klubovej histórii a tretíkrát za sebou stobodovú hranicu. Oilers aj bez kapitána Connora McDavida v noci na štvrtok zvíťazili nad Vegas Golden Knights 5:1. St. Louis zdolalo Chicago 5:2 a udržalo si šancu na postup do play off. Hráči Blues o tom rozhodli v úvodných siedmich minútach stretnutia, keď zo štyroch striel zaznamenali štyri góly. Arizona triumfovala na ľade Vancouveru 4:3 po predĺžení, rozhodol Logan Cooley.

McDavid vynechal zápas pre zranenie dolnej časti tela, ale Edmonton aj bez neho uspel proti obhajcovi Stanleyho pohára. "Keď vám chýba najlepší hráč na svete, nesnažíte sa ho nahradiť. Zlepšiť sa musel celý tím, z kolektívneho hľadiska to bol jeden z lepších zápasov. Všetci ťahali za jeden povraz, je skvelé, o koľko rýchlejší je tím, keď spolupracuje," uviedol útočník Zach Hyman pre oficiálnu webstránku NHL. Jeho tím sa dostal vedenia sa dostal v polovici prvej tretiny, keď strelu Codyho Ceciho usmernil Alec Martinez do vlastnej bránky. V 25. minúte Ryan McLeod našiel krížnou prihrávkou Mattiasa Ekholma a švédsky obranca z ľavého kruhu zvýšil na 2:0. Oilers o necelé tri minúty upravili už na trojgólový rozdiel. Ryan Nugent-Hopkins vystrelil a Hyman sa dostal k odrazenému puku a prekonal Adina Hilla. Kanadský útočník zaznamenal 53. presný zásah v sezóne a 35. gól v domácich zápasoch. V tretej tretine počas presilovej hry 5 na 3 Leon Draisaitl strelou z prvej upravil na 4:0. Keegan Kolesar v oslabení o jedného hráča znížil. Výsledok upravil domáci Dylan Holloway. Edmonton triumfoval tretíkrát v rade a patrí mu druhé miesto v Pacifickej divízii, na Vancouver stráca štyri body, ale má dva zápasy k dobru. Draisaitl a Hyman mali zhodne 1+1, Nugent-Hopkins s McLeodom si pripísali po dve asistencie. Golden Knights prehrali tretí duel za sebou a ešte nemajú istú účasť v play off. "Pozriete sa na skóre a zdá sa, že to bolo celkom jednoznačné v náš prospech. Ja si však nemyslím, že výsledok 5:1 zodpovedá zápasu. Boli sme lepší tím, no kľúčové zákroky urobil Stuart Skinner, najmä v úniku v druhej tretine," povedal tréner domácich Kris Knoblauch.

St. Louis malo vydarený vstup do zápasu, keď dosiahlo najrýchlejšie štyri góly na začiatku duelu v tejto sezóne. Počas 6:59 minúty sa dvakrát v priebehu 42 sekúnd presadil Jordan Kyrou a po jednom presnom zásahu pridali Torey Krug a Zack Bolduc. "Bolo to celkom rýchle. Niekto mi po zápase povedal, že to boli štyri góly zo štyroch striel. Mali sme dobrý začiatok, v druhej tretine sme boli trocha nedbalí, ale v závere sme sa opäť našli," zhodnotil Bolduc. Už po treťom góle Blues skončil Peter Mrázek v bránke Blackhawks a nahradil ho Arvid Söderblom Švédsky brankár si udržal čisté konto len 142 sekúnd. Philipp Kurashev znížil v druhej časti na 1:4, ale v polovici tretej Robert Thomas opäť vrátil domácim štvorgólové vedenie. Na konečných 2:5 upravil Landon Slaggert, ktorý strelil prvý gól v NHL. Bolduc okrem presného zásahu pridal aj asistenciu a dosiahol svoj prvý viacbodový duel v kariére. Bilanciu 1+1 mal aj Thomas a kapitán Brayden Schenn získal dve asistencie. Blues si udržali šancu na zisk druhej voľnej karty v Západnej konferencii, ktorá priebežne patrí Golden Knights. St. Louis strácajú tri body, ale odohrali o jeden zápas viac. "Je to dobrý pocit. Nemôžete ovplyvniť, ako hrajú ostatné tímy, no môžeme ovplyvniť našu hru. Teraz sa sústredíme len na to," povedal Kyrou.

Coyotes viedli v stretnutí 1:0 aj 3:1, ale o víťazovi stretnutia muselo rozhodnúť až predĺženie. Prvý gól v zápase zaznamenal v 26. minúte Josh Brown, J.T. Miller síce vyrovnal, ale hosťom 32 sekúnd pred koncom druhej tretiny vrátil vedenie Vladislav Koljačonok. V úvode tretej zvýšil Dylan Guenther na 3:1. Dvadsaťjedenročný útočník zaznamenal v deň svojich 21. narodenín 4 body (1+3). Vancouver však v druhej polovici tretej tretiny vyrovnal na 3:3. Najprv znížil Conor Garland a počas presilovej hry sa presadil aj Elias Pettersson. Canucks mohli v predĺžení dokonať obrať z 1:3, keď bol počas oslabenia faulovaný Filip Hronek. Český obranca však nepremenil trestné strieľanie. Arizona o 30 sekúnd rozhodla zásluhou Cooleyho, ktorému asistoval Dylan Guenther. "Keď máte takúto šancu ukončiť zápas, najmä v predĺžení, chcete ju využiť. Ak by to Connor Ingram nechytil, teraz sa nerozprávame. Uznanie teda patrí jemu aj 'Gunnerovi' za to, že ma našiel," zhodnotil strelec víťazného gólu záver zápasu. Vancouver prehral druhý z uplynulých troch zápasov, ale stále zostal na čele Pacifickej divízii. Kapitán a obranca domácich Quinn Hughes mal tri asistencie.

NHL - sumáre:

St. Louis Blues - Chicago Blackhawks 5:2 (4:0, 0:1, 1:1)

Góly: 3. Kyrou (Leddy, Hofer), 3. Kyrou (Saad, Bučnevič), 5. Krug (Kessel, Alexandrov), 7. Bolduc (Thomas, Schenn), 51. Thomas (Schenn, Bolduc) – 29. Kurashev (Korchinski), 57. Slaggert (Donato, Entwistle). Brankári: Hofer - Mráezk (5. Söderblom), strely na bránku: 26:20

Edmonton Oilers - Vegas Golden Knights 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)

Góly: 10. Ceci (McLeod, Nurse), 26. Ekholm (McLeod, Perry), 29. Hyman (Nugent-Hopkins, Draisaitl), 47. Draisaitl (Nugent-Hopkins, Hyman), 50. Holloway – 48. Kolesar (Hanifin, Karlsson). Bankári: Skinner - Hill, strely na bránku: 25:18

Vancouver Canucks - Arizona Coyotes 3:4 pp (0:0, 1:2, 2:1 - 0:1)

Góly: 39. Miller (Myers, Hughes), 52. Garland (Höglander, Hughes), 57. Pettersson (Hughes) – 26. Brown (Guenther, Koljačonok), 40. Koljačonok (Crouse, Guenther), 42. Guenther (Cooley), 64. Cooley (Guenther, Durzi). Brankári: Silovs - Ingram, strely na bránku: 26:18