Florida vyrovnala sériu s Washingtonom, Colorado vedie nad Nashvillom

Na archívnej snímke slovenský obranca Martin Fehérváry. Foto: TASR/AP

Vo štvrťfinále Západnej konferencie vedie Colorado nad Nashvillom už 2:0 na zápasy.

New York 6. mája (TASR) - Hokejisti Washingtonu v zostave so slovenským obrancom Martinom Fehérvárym nestačili v druhom stretnutí 1. kola play off NHL na Floridu. Víťazovi základnej časti a držiteľovi Prezidentskej trofeje podľahli v noci na piatok 1:5, stav série hranej na štyri víťazné zápasy je 1:1. Fehérváry strávil na ľade takmer 19 minút a zaznamenal dve mínusky a päť bodyčekov.

Florida vstúpila do vyraďovacej časti prehrou s Washingtonom 2:4, no v ďalšom domácom vystúpení sa dokázala oklepať. Aleksander Barkov a Carter Verhaeghe si pripísali po góle a asistencii. Skóre otvoril v 17. minúte Aaron Ekblad, ktorého strela trafila Fehérváryho, odrazila sa vysoko od ľadu a preletela ponad rameno hosťujúceho brankára Vítka Vaněčka. "Tešíme sa, že sme zvíťazili, to je to jediné, čo nás zaujíma. V úvodnom dueli sme nehrali ideálne, teraz sme sa postupne zlepšovali. Brankár Sergej Bobrovskij nás udržal v hre a dal nám šancu na víťazstvo. Séria je vyrovnaná a my sme pripravení ísť ďalej," povedal Barkov na oficiálnom webe súťaže.

Vyrovnaný stav 1:1 je aj v ďalšej štvrťfinálovej sérii Východnej konferencie medzi hráčmi New Yorku Rangers a Pittsburghu. "Jazdci" triumfovali 5:2 aj vďaka trom bodom Artemija Panarina a Franka Vatrana (obaja 1+2). Dôležitý pre domácich bol aj brankár Igor Šesťorkin, ktorý si pripísal 39 zákrokov. "Na začiatku tretej tretiny predviedol tri či štyri skutočne kvalitné zásahy. Pomohlo nám to, pretože to bolo našich najhorších štyri alebo päť minút v zápase. Bol to významný faktor," uviedol newyorský kouč Gerard Gallant. Šesťorkinov náprotivok Louis Domingue inkasoval v prvom stretnutí play off NHL, v ktorom chytal od začiatku, päťkrát zo 40 striel. "Mal dôležité zákroky, najmä za stavu, keď sme prehrávali o jeden, dva góly. Vďaka nemu sme mohli pomýšľať na víťazstvo, bolo by pekné, keby sme sa mu odvďačili vyrovnaním," povedal kapitán "tučniakov" Sidney Crosby, autor gólu a asistencie.

Colorado vedie nad Nashvillom 2:0 na zápasy a zatiaľ potvrdzuje pozíciu najvyššie nasadeného tímu v Západnej konferencii. Druhé stretnutie dospelo do predĺženia, v 69. minúte rozhodol o výhre "lavíny" 2:1 pp obranca Cale Makar: "Treba zasalutovať súperovmu brankárovi Connorovi Ingramovi (49 zákrokov, pozn.), chytal znamenite. Zasiahol vždy, keď to jeho mužstvo potrebovalo, až jedna moja strela prešla cez hradbu tiel. Chcel som vystreliť po ľade a našťastie to tam padlo. Celkovo sme však predviedli dobrý výkon, mal som pocit, že chalani sa snažia puk za každú cenu dostať do bránky."

Ani v druhom meraní síl medzi Calgary a Dallasom nenastúpil žiaden z trojice slovenských hokejistov. Do zostavy Flames sa nezmestil útočník Adam Ružička, za Stars nehrali obranca Andrej Sekera ani útočník Marián Studenič. Dallas uspel na kanadskom ľade 2:0 a vyrovnal stav série na 1:1. Hosťujúci brankár Jake Oettinger vychytal čisté konto (29 zákrokov), víťazný gól dal už v 8. minúte Joe Pavelski. Vo veku 37 rokov a 298 dní sa stal najstarším hráčom, ktorý skóroval v drese Stars v play off, od Mikea Modana v roku 2008 (37 rokov a 342 dní). "Zakaždým, keď sa presadíte vo vyraďovacej časti, je to dobrý pocit. Treba sa od toho odraziť ďalej," uviedol Pavelski. So 62 gólmi je najlepší strelec histórie play off NHL spomedzi amerických rodákov.

NHL - 1. kolo play off:

štvrťfinále Východnej konferencie - 2. zápasy:

New York Rangers - Pittsburgh Penguins 5:2
(1:1, 2:1, 2:0)
Góly: 7. Copp (Panarin, Braun), 23. Strome (Fox, Panarin), 33. Kreider (Vatrano, Miller), 49. Panarin (Vatrano, Miller), 50. Vatrano (Schneider) - 9. Guentzel (Pettersson, Crosby), 39. Crosby (Rust, Matheson). Brankári: Šesťorkin - Domingue, strely na bránku: 40:41, 18.006 divákov
/stav série: 1:1/

Florida Panthers - Washington Capitals 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)
Góly: 17. Ekblad (Barkov), 18. Barkov (Huberdeau, Duclair), 24. Marchment (Montour, Giroux), 36. Lundell (Reinhart, Verhaeghe), 38. Verhaeghe (Gudas, Forsling) - 23. Bäckström (Ovečkin, Carlson). Brankári: Bobrovskij - Vaněček (41. Samsonov), strely na bránku: 36:27, 19.636 divákov

štvrťfinále Západnej konferencie - 2. zápasy:

Colorado Avalanche - Nashville Predators 2:1 pp
(1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
Góly: 6. MacKinnon (O'Connor, Johnson), 69. Makar (Sturm, Toews) - 16. Trenin (Josi, Carrier). Brankári: Kuemper - Ingram, strely na bránku: 51:26, 18.115 divákov
/stav série: 2:0/

Calgary Flames - Dallas Stars 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Góly: 8. Pavelski (Robertson), 59. Raffl (Seguin, Hakanpää). Brankári: Markström - Oettinger, strely na bránku: 29:23, 19.289 divákov

Slovák v akcii:

Martin Fehérváry (Washington) 18:51 0 0 0 -2 0 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/