Hossa strelil dva góly, Halák vychytal nulu

Marián Hossa (vpravo) Foto: TASR/AP Photo

Zdeno Chára pomohol jedným gólom k výhre Bostonu nad Floridou.

New York 29. januára (TASR) - Slovenský brankár Jaroslav Halák sa výraznou mierou pričinil o víťazstvo hokejistov St. Louis nad New Jersey v pomere 3:0 v súboji zámorskej NHL. Halák kryl všetkých 23 striel "diablov" a zaznamenal svoj štvrtý "shutout" v sezóne.

V zápase dvoch defenzívne ladených tímov v hale Scottrade Center poslal Blues do vedenia už vo 4. minúte svojim 27. zásahom uzdravený kanonier Alexander Steen. Tesné skóre 1:0 potom vydržalo až do tretej tretiny, keď domácim poistili dvojbodový zisk Brenden Morrow a Maxim Lapierre. "Bolo tam množstvo odrazených a dorážaných pukov, najmä v našom oslabení. Dokázali sme sa však s tým vyrovnať. Aj vďaka tomu, že chlapci zblokovali množstvo striel, takže mi výrazne pomáhali," povedal pre zámorské médiá Halák, pre ktorého to bolo súčasne 29. čisté konto v kariére. Slovenský brankár súčasne drží klubový rekord "bluesmanov" s 20 shutoutmi.

"Vždy je príjemné, keď vychytáte čisté konto, ale ako som už povedal, body sú zasa body a odrážajú tímové úsilie. Bez zblokovaných striel od spoluhráčov a aktivite v ofenzíve by som sa ani ja nemohol tešiť z dvojnásobného úspechu," dodal Halák.

Slováci v akcii

Darilo sa aj ďalším Slovákom. Útočník Marián Hossa dosiahol 22. a z 23. gól v sezóne v drese Chicaga, ale jeho tím padol na ľade Calgary Flames po prehre 4:5 po predĺžení. A bol to práve Hossa, ktorý dvakrát vrátil Blackhawks do zápasu. Najskôr v 17. minúte bekhendom vyrovnal na 2:2 a potom v 48. minúte vo vlastnom oslabení strelou švihom upravil na 4:4. Posledné slovo však mal v nadstavenom čase hráč kanadského tímu T.J. Brodie. S blížiacim sa olympijským turnajom v Soči sa Hossa dostáva do skvelej formy, keď v posledných deviatich dueloch NHL nazbieral osem gólov a dve asistencie. Za hostí nastúpil aj slovenský krídelník Tomáš Kopecký, ktorý si však bilanciu kanadského bodovania nevylepšil.

Slovenský obranca Zdeno Chára aj s dávkou hokejového šťastia skóroval po strele od modrej čiary a prispel tak k víťazstvu Bostonu nad Floridou 6:2. Bruins dali poltucet gólov v treťom zápase v sérii, predtým zdolali Philadelphiu (6:1) a New York Islanders (6:3). Domáci favorit prestrieľal panterov pomerom 41:30. Najviac sa o góly "medveďov" pričinila elitná formácia Bostonu vedená českým centrom Davidom Krejčím. Ten zaznamenal jeden gól a dve asistencie, tímový kolega Milan Lucic pridal dva presné zásahy.

Slovenský brankár Jaroslav Halák.

Výsledky:

BOSTON - FLORIDA 6:2 (2:0, 2:1, 2:1)
8. Lucic (Iginla, Krejčí), 16. CHÁRA (Krug, Krejčí), 22. Lucic (Iginla, Bartkowski), 35. Smith (Soderberg, Eriksson), 49. Thornton (Campbell), 58. Krejčí - 40. Boyes (Bjugstad), 44. Kulikov (Bergenheim, Gomez). Brankári: Rask - Thomas, strely na bránku: 41:30.

TORONTO - TAMPA BAY 3:2 (0:0, 2:2, 1:0)
22. Kadri, 30. Kadri (Lupul, Gunnarsson), 56. Van Riemsdyk (Kessel, Bozak) - 34. Carle (Palát, Kučerov), 38. Barberio (Palát, Crombeen). Brankári: Bernier - Bishop, strely na bránku: 26:42.

PHILADELPHIA - DETROIT 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
14. Hartnell (Timonen, Giroux), 29. Hartnell (Giroux, Streit), 32. Hall (Raffl, Gustafsson), 51. Giroux (Hartnell, Voráček), 57. Couturier (Streit). Brankári: Mason - Gustavsson, strely na bránku: 28:33.

COLUMBUS - OTTAWA 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
32. Atkinson (Calvert, Wisniewski), 48. Wisniewski (Atkinson, Johnson) - 9. Da Costa (Michálek, Karlsson), 27. Da Costa (Spezza, Conacher), 56. Spezza (Greening, Methot). Brankári: McElhinney - Anderson, strely na bránku: 36:28.

BUFFALO - WASHINGTON 4:5 pp (1:2, 2:2, 1:0 - 0:1)
14. Ehrhoff (Moulson, Ennis), 22. Hodgson (Moulson, Ennis), 32. Varone (Foligno, Flynn), 47. Hodgson - 4. Ovečkin (Bäckström, Brouwer), 5. Ovečkin (Green, Johansson), 31. Green (Orlov, Beagle), 37. Brouwer (Erat, Ovečkin), 61. Green (Ovečkin, Erat). Brankári: Enroth - Holtby, strely na bránku: 27:35.

MONTREAL - CAROLINA 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
7. Prust (Gorges, Bourque), 19. Gallagher (Desharnais, Pacioretty), 22. Pacioretty (Markov, Gallagher). Brankári: Price - Chudobin, strely na bránku: 30:36.

ST. LOUIS - NEW JERSEY 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
4. Steen (Schwartz, Backes), 50. Morrow (Bouwmeester, Berglund), 38. Lapierre (Pääjärvi, Berglund). Brankári: HALÁK - Schneider, strely na bránku: 24:23.

WINNIPEG - NASHVILLE 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)
5. Thorburn (Stuart, Trouba), 39. Scheifele, 39. Wheeler (Scheifele, Trouba) - 4. Jones (Del Zotto, Smith), 21. Josi (Smith, Legwand), 38. Spaling (Gaustad, Sissons), 41. Fisher (Hornqvist, Weber). Brankári: Pavelec - Hutton, strely na bránku: 27:25.

PHOENIX - LOS ANGELES 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
16. Ekman-Larsson (Vermette), 24. Ekman-Larsson (Doan, Boedker), 49. Vermette (Boedker, Korpikoski). Brankári: Greiss - Quick, strely na bránku: 29:30.

CALGARY - CHICAGO 5:4 pp (2:2, 2:2, 0:0 - 1:0)
2. Backlund (Stempniak), 12. Bouma (Stajan), 24. Stajan (Jones), 31. Backlund (Stempniak, Giordano), 63. Brodie (Monahan, Stempniak) - 6. Kane (Versteeg, Leddy), 17. HOSSA (Toews, Keith), 34. Smith (Bollig, Oduya),
48. HOSSA (Hjalmarsson, Saad). Brankári: Ramo (40. Berra) - Raanta (31. Crawford), strely na bránku: 29:33.

ANAHEIM - MINNESOTA 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
19. Penner (Getzlaf, Perry), 51. Perreault (Selänne) - 8. Pominville (Granlund, Parise), 21. Granlund (Parise, Suter), 47. Parise (Scandella, Prosser), 49. Haula (Pominville, Scandella). Brankári: Hiller - Kuemper, strely na bránku: 33:33.

Marián Hossa (Chicago) 18:28 2 0 2 1 3 0
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/