< sekcia NHL

NHL: Halák zrejme druhýkrát v kariére dostane William Jennings Trophy

Brankár Bostonu Bruins Jaroslav Halák a spoluhráč David Pastrňák, archívna foto. Foto: TASR/AP

Prezidentskú trofej pre najlepší tím základnej časti dostane Boston, ktorý nazbieral v 70 dueloch 100 bodov.

Raleigh 27. mája (TASR) - Aj keď to vedenie NHL ešte oficiálne nepotvrdilo, slovenský brankár Jaroslav Halák spoločne s Fínom Tuukkom Raskom by mali získať William M. Jennings Trophy. Tá sa udeľuje dvojici chytajúcej za tím s najnižším počtom inkasovaných gólov.

Vzhľadom na predčasné ukončenie základnej časti sa automaticky ukončili aj štatistické "preteky" ohľadom štyroch sezónnych ocenení. Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča v základnej časti získa Leon Draisaitl, center Edmontonu si v 71 zápasoch pripísal 110 bodov za 43 gólov a 67 asistencií. Bol jediný hráč, ktorý stihol pokoriť 100-bodovú métu, pred druhým v poradí, spoluhráčom Connorom McDavidom mal jasný 13-bodový náskok. Nemecký hokejista však pre pandémiu prišiel o možnosť prekonať vlaňajší zápis Rusa Nikitu Kučerova (128 b.), rekordný v tomto storočí.

V čase prerušenia súťaže figurovali na čele streleckej tabuľky Alexander Ovečkin a David Pastrňák, obaja dali po 48 gólov. Spoločne by mali dostať ocenenie Maurice Richard Trophy pre top kanoniera základnej časti, Ovečkin už rekordný deviatykrát v kariére. Podobne ako Draisaitl však prišiel o možnosť iného zápisu, deviatej sezóny s magickou gólovou päťdesiatkou.

Prezidentskú trofej pre najlepší tím základnej časti dostane Boston, ktorý nazbieral v 70 dueloch 100 bodov. Cenu by získal, aj keby sa do úvahy nebral absolútny počet bodov, ale percentuálny bodový zisk. Jeho dvojica Tuukka Rask a Jaroslav Halák spoločne William M. Jennings Trophy, obaja uznávaní brankári chytali za tím s najnižším počtom gólov, pričom obaja splnili kvótu minimálne 25 odohraných zápasov. V 70 stretnutiach inkasovali dokopy iba 174 gólov. Bruins majú spomedzi všetkých tímov aj najnižší priemer inkasovaných gólov - 2,39 na zápas. Halák sa bude radovať už zo svojej druhej William Jennings Trophy, prvýkrát ju získal v sezóne 2011/2012 vo farbách St. Louis Blues, keď ju dostal spolu s Brianom Elliottom.

Držitelia sezónnych trofejí (v prípade potvrdenia ich udelenia):Art Ross Trophy (najproduktívnejší hráč v základnej časti): Leon Draisaitl (Edmonton)
Maurice Richard Trophy (najlepší strelec v základnej časti): Alexander Ovečkin (Washington) a David Pastrňák (Boston)
William M. Jennings Trophy (brankárska dvojica tímu s najmenším počtom inkasovaných gólov): Tuukka Rask, Jaroslav HALÁK (obaja Boston)
Prezidentská trofej (najlepší tím základnej časti): Boston Bruins