Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea

Na snímke Marián Gáborík (vľavo) a Andrey Pedan v zápase Vancouver - Los Angeles v pondelok 28. decembra 2015 vo Vancouveri. Foto: TASR/AP

Slovenský krídelník odohral v druhom útoku Kings vyše 13 minút, počas ktorých vyslal na súperovu bránku štyri strely.

New York 29. decembra (TASR) - Hokejisti Los Angeles Kings triumfovali v noci na utorok v zámorskej NHL na ľade Vancouveru Canucks hladko 5:0 a poistili si tak vedenie v Pacifickej divízii. Hetrikom sa na výhre "kráľov" podieľal útočník Tyler Toffoli, štyri asistencie nazbieral center Anže Kopitar. Slovenský krídelník Marián Gáborík odohral v druhom útoku Kings vyše 13 minút, počas ktorých vyslal na súperovu bránku štyri neúspešné strely.

Kings po vyrovnanom priebehu prvej tretiny napokon otvorili skóre v 16. minúte, keď sa ujala Toffoliho strela zápästím z osi klziska. Na začiatku stredného dejstva poistil vedenie prvým tohtosezónnym gólom Derek Forbort a na 3:0 stanovil po polovici stretnutia Brayden McNabb. Až v tretej tretine prišli hetrikové chvíle Toffoliho, najskôr v 46. minúte úspešná dorážka do prázdnej bránky, následne elegantný teč Doughtyho strely od modrej. Hostia potvrdili výbornú presilovkovú štatistiku na tripe a presvedčivo triumfovali aj bez gólového lídra Jeffa Cartera. Quick pochytal všetkých 27 striel z hokejok "kosatiek".

V kolísavých výkonoch pokračuje Detroit, ktorý prehral v Minnesote 1:3. Hlavnou postavou duelu bol brankár Wild Devan Dubnyk, ktorý napriek menšiemu zraneniu zneškodnil 28 striel hráčov "červených krídel". Jednotka "divochov" sa zdravotne trápi od nedele, keď ho puk nepríjemne trafil do malého nechráneného miesta, tržnú ranu mu následne zašili šiestimi stehmi. Napriek tomu do stretnutia nastúpil a vyhlásili ho za prvú hviezdu. "Keď dostávate toľko priestoru, ako mi tréner dáva, nie je náročné pripraviť sa na poslednú chvíľu. Hrať zápasy je pre nás dennou rutinou, keď sa dozviem, že idem chytať, som pripravený," konštatoval Dubnyk pre web NHL.

Dvadsaťdeväťročný brankár, ktorý odštartoval kariéru v Edmontone Oilers, si na konto pripísal celkovo 28 zákrokov a mal 96,6-percentnú úspešnosť zásahov. Dvakrát sa zaskvel aj proti slovenským krídelníkom - Tomášovi Tatarovi a Tomášovi Jurčovi. Najskôr v 12. minúte úvodného dejstva mal gól na hokejke Jurčo, ktorému v prečíslení dvoch na jedného adresoval prihrávku Čech Tomáš Nosek, no strelu zápästím zneškodnil Dubnyk elegantným semaforom označeným za najkrajší zákrok duelu. V 32. minúte mieril z medzikružia aj Tatar, ale oporu Wild neprekonal. "Nič proti Dubnykovi, určite chytal dobre, ale nevyvinuli sme na neho dostatočný tlak," uviedol kouč Red Wings Jeff Blashill. Tatar strávil na ľade takmer 15 minút, Jurčo len polovičnú porciu času a do štatistík mu pribudla jedna mínuska.

Pravé krídlo Detroitu Red Wings Tomáš Jurčo (26) a Jared Spurgeon z Minnesoty Wild v súboji o puk počas zápasu zámorskej NHL 28. decembra 2015 v St. Paule.

Sériu šiestich prehier zastavil Montreal, ktorý vyhral na ľade Tampy Bay 4:3 po samostatných nájazdoch. Autorom víťazného nájazdu hostí bol v tretej sérii Max Pacioretty. Základom triumfu boli góly Dalea Weiseho, Tomáša Plekanca či Alexa Galchenyuka, 36 zákrokov zaznamenal v bránke Mike Condon. "Po víťazstve je to skvelý pocit, ukázali sme, že sme dobrý tím. Hoci sme prehrávali o dva góly, vrátili sme sa do stretnutia a bojovali o triumf. Takto si to predstavujem," povedal po stretnutí Pacioretty.

Okrem Toffoliho sa hetrikom zaskvel aj útočník Colorada Nathan MacKinnon, ktorý sa výrazne podieľal na triumfe 6:3 v San Jose. Napriek tomu sa mu neušiel honor prvej hviezdy duelu, ňou sa stal jeho dvorný nahrávač a autor ďalšieho gólu Carl Söderberg. "Lavíny" prvýkrát v sezóne strelili až štyri góly v presilovkách, čo sa v konečnom dôsledku podpísalo pod výsledné skóre. "Máme nacvičených veľa rôznych kombinácií. Dali sme štyri góly v presilovkách, ale každý jeden padol po inej variácii. Boli sme dôrazní v predbránkovom priestore, dúfam, že nám toto víťazstvo dodá potrebné sebavedomie," dodal pre web NHL MacKinnon.

Výsledky NHL:

BUFFALO SABRES - WASHINGTON CAPITALS 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)

Góly: 21. Ovečkin (Bäckström, T.J. Oshie), 33. Beagle (Wilson). Brankári: Ullmark - Holtby, strely na bránku: 31:26, 19.070 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - MONTREAL CANADIENS 3:4 pp a sn (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 26. Kučerov (Filppula, Stralman), 54. Garrison (Killorn), 54. Callahan (Filppula, Šustr) - 16. Plekanec (Subban, Andrighetto), 39. Galchenyuk (Markov, Petry), 55. Weise (Desharnais, Pacioretty), rozh. nájazd Pacioretty. Brankári: Bishop - Condon, strely na bránku: 39:34, 19.092 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - NEW YORK RANGERS 5:3 (1:0, 1:1, 3:2)

Góly: 19. Forsberg (Josi), 34. Neal (Ribeiro, Wilson), 48. C. Smith (Josi, Ribeiro), 50. Ellis (Jones, Ribeiro), 52. Neal (Järnkrok, Salomäki) - 27. Fast (Girardi, Kreider), 54. Nash, 57. J.T. Miller (Stepan). Brankári: Rinne - Lundqvist (53. Raanta), strely na bránku: 35:29, 17.317 divákov.

MINNESOTA WILD - DETROIT RED WINGS 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Góly: 12. Coyle (Niederreiter), 58. Koivu (Dumba, Parise), 59. Koivu (Parise) - 59. Dacjuk (Abdelkader, B. Smith). Brankári: Dubnyk - Mrázek, strely na bránku: 35:29, 19.110 divákov.

VANCOOUVER CANUCKS - LOS ANGELES KINGS 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Góly: 16. Toffoli (Kopitar, Lucic), 22. Forbort (Lewis), 32. McNabb (Kopitar), 46. Toffoli (Kopitar, Martinez), 53. Toffoli (Doughty, Kopitar). Brankári: Markström - Quick, strely na bránku: 27:38, 18.570 divákov.

SAN JOSE SHARKS - COLORADO AVALANCHE 3:6 (1:2, 1:1, 1:3)

Góly: 11. Marleau (Ward), 34. Karlsson (Thornton, Vlasic), 49. Hertl (Brown, Burns) - 9. MacKinnon (Söderberg, Iginla), 15. Söderberg (Beauchemin, Tanguay), 32. Duchene (Mitchell, Martinsen), 48. Comeau (Johnson, Barrie), 49. MacKinnon (Söderberg, Tanguay), 59. MacKinnon. Brankári: Jones - Pickard, strely na bránku: 38:26, 17.562 divákov.

Tomáš Tatar (Detroit) 14:51 0 0 0 0 1 0
Tomáš Jurčo (Detroit) 07:24 0 0 0 -1 1 0
Marián Gáborík (LA Kings) 13:04 0 0 0 0 4 0
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/