Meszároš pri debute za Boston s gólom, Kings vyhrali 7-krát za sebou

Hráči Bostonu Bruins Reilly Smith (18) a Patrice Bergeron (37) oslavujú s Toreyom Krugom (47) jeho gól v zápase proti Floride Panthers počas tretej tretiny Foto: TASR/AP

Pre Andreja Meszároša to bol šiesty gól v sezóne. Na ľade strávil 20:36 minúty, a iba Zdeno Chára bol na ňom z domáceho tímu dlhšie (22:54).

New York 10. marca (TASR) - Slovenský hokejový obranca Andrej Meszároš sa pri jeho debute za Boston Bruins v NHL uviedol gólom a pomohol novým spoluhráčom na ľade Floridy k výhre 5:2. Jeho krajan a kapitán Bruins Zdeno Chára si do štatistík zapísal jednu asistenciu.

Meszároš dostal pri svojej premiére v drese "medveďov" šancu hrať v prvej obrannej dvojici s Chárom, s ktorým v minulosti nastupoval aj v Ottawe a reprezentácii. Hoci začal trochu nervózne, celkovo sa prezentoval solídnym výkonom. Strelecky sa presadil v polovici zápasu, keď v presilovke delovkou od modrej čiary bez prípravy prepálil Roberta Luonga v bránke "panterov" a vyrovnal skóre na 1:1. Pre slovenského zadáka to bol šiesty gól v sezóne. Meszároš sa stal za uplynulých desať rokov prvým obrancom, ktorý skóroval pri svojom debute za Boston. Naposledy sa rovnaký kúsok vydaril v marci 2004 Rusovi Sergejovi Gončarovi, v súčasnosti už hráčovi Dallasu. Slovenský olympionik bol so šiestimi strelami najaktívnejším strelcom zápasu a zaznamenal aj jeden plusový bod. Na ľade strávil 20:36 minúty a iba Zdeno Chára bol na ňom z domáceho tímu dlhšie (22:54).

Bruins strhli víťazstvo na svoju stranu v tretej dvadsaťminútovke, ktorú vyhrali 4:1. "V prvých dvoch tretinách sme podali tiež dobrý výkon, no Luongo chytal skvele a držal svoj tím v hre. Hovorili sme o tom, aby sme častejšie chodili pred bránku a clonili mu vo výhľade. Dva presilovkové góly nám napokon pomohli tento duel vyhrať," hodnotil pre zámorské médiá stretnutie Andrej Meszároš. "Na tento zápas sme nastúpili iba 20 hodín po skončení súboja s Tampou Bay a urobilo na mňa dojem, ako to chalani zvládli. Hoci bol po druhej tretine stav 1:1, mali sme kopec šancí a len vďaka Luongovi sa držali domáci v zápase. Som rád, že sme uspeli, i keď sme zahodili množstvo tutoviek," spokojne konštatoval tréner Bruins Claude Julien. Najväčšou mierou sa na výhre Bostonu podieľal Patrice Bergeron, 28-ročný center si vylepšil štatistiky o tri body (1+2). Veterán Jarome Iginla si zaknihoval 550. gól v profiligovej kariére a v historickej tabuľke strelcov sa osamostatnil na 26. pozícii, keď sa odpútal od Rona Francisa. "Na takéto míľniky väčšinou nemyslím, no som zaň určite vďačný," uviedol Iginla. Boston vyhral piaty duel v sérii a poskočil na čelo Východnej konferencie o bod pred Pittsburgh, ten má ale o zápas menej.

Chicago bez zraneného slovenského útočníka Mariána Hossu vyhralo v Buffale 2:1. Slovenský center Michal Handzuš zaknihoval jeden strelecký pokus pri vyše 14 minútach na ľade. O tesnej výhre Blackhawks rozhodol kapitán Jonathan Toews v tretej tretine, ktorý sa do listiny strelcov zapísal už v štvrtom zápase za sebou.

Hokejisti Los Angeles Kings zvíťazili na ľade Edmontonu, v drese ktorého nechýbal ani obranca Martin Marinčin, 4:2, ich slovenský krídelník Marián Gáborík sa bodovo nepresadil, počas takmer 20 minútach na ploche dvakrát vystrelil. O výsledku zápasu rozhodla druhá tretina, ktorú hostia vyhrali 3:0. Proti svojím exspoluhráčom nastúpil prvýkrát od januárového trejdu brankár Oilers Ben Scrivens, "králi" ho nešetrili a zasypali ho 50 strelami. Kings triumfovali v posledných siedmich zápasoch.

NY Rangers zvíťazili nad Detroitom hladko 3:0 a v tabuľke Východnej konferencie tak majú pred ním na 6. priečke trojbodový náskok. V drese "červených krídiel" sa predstavila aj dvojica Slovákov Tomáš Jurčo a Tomáš Tatar, ani im sa však nepodarilo prekonať Henrika Lundqvista v bránke "jazdcov", ktorý zlikvidoval všetkých 30 striel hostí a stal sa prvou hviezdou zápasu. V sezóne si zároveň pripísal tretí shutout. Pre 32-ročného Lundqvista to bolo v jeho 560. profiligovom vystúpení jubilejné 300. víťazstvo a stal sa 29. brankárom v histórii NHL, ktorý dosiahol túto jagavú métu. Pre Švéda je zároveň veľkou poctou, že 49. vychytanou nulou vyrovnal klubový rekord Eda Giacomina. Legenda "Blueshirts" na rovnaký počet čistých kont potrebovala 609 zápasov v rokoch 1965-1975. "Pred zápasom som nad tým veľmi nerozmýšľal, no po dvoch tretinách som začal uvažovať o čistom konte. Chcel som ešte dnes dosiahnuť 300. výhru, treba si stanoviť takéto výzvy. Koncentroval som sa na každú strelu a pomohli mi aj spoluhráči," vyznal sa Lundqvist.

Hráči St. Louis dosiahli na ľade Minnesoty piaty triumf v rade (3:2 sn) a posunuli sa na čelo poradia celej súťaže o bod pred Anaheim. V rozstrele rozhodol o víťazstve hostí špecialista na nájazdy T.J. Oshie.

výsledky:

FLORIDA - BOSTON 2:5 (0:0, 1:1, 1:4)
Góly: 27. Hayes (Bjugstad, Bergenheim), 52. Hayes (Huberdeau) - 30. MESZÁROŠ (Smith, Bergeron), 48. Krug (Marchand, Bergeron), 52. Bergeron (Eriksson, Söderberg), 53. Iginla (Lucic, CHÁRA), 59. Kelly. Brankári: Luongo - Johnson, strely na bránku: 22:42.

BUFFALO - CHICAGO 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Góly: 10. Stafford (Conacher, Ennis) - 4. Kane (Sharp, Oduya), 42. Toews (Saad, Shaw). Brankári: Enroth - Crawford, strely na bránku: 21:31.

EDMONTON - LOS ANGELES 2:4 (1:1, 0:3, 1:0)
Góly: 8. Hall (Perron, Gagner), 43. Gagner (Hall, Schultz) - 2. Carter (Toffoli), 29. Martinez (Regehr, Brown), 31. Carter (Kopitar, Vojnov), 36. Lewis (Carter). Brankári: Scrivens - Quick, strely na bránku: 27:50.

MINNESOTA - ST. LOUIS 2:3 pp a sn (0:2, 2:0, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 24. Pominville (Parise, Suter), 28. Moulson (Koivu) - 4. Oshie (Steen, Shattenkirk), 9. Colaiacovo (Schwartz, Tarasenko), rozh. sam. nájazd Oshie. Brankári: Bryzgalov - Elliott, strely na bránku: 19:22.

NY RANGERS - DETROIT 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly: 6. Boyle (J. Moore, D. Moore), 41. Kreider (McDonagh, Stepan), 53. Kreider (Stepan, McDonagh). Brankári: Lundqvist - Howard, strely na bránku: 31:30.

Marián Gáborík (Los Angeles) 19:47 0 0 0 0 2 0
Michal Handzuš (Chicago) 14:31 0 0 0 0 1 0
Zdeno Chára (Boston) 22:54 0 1 1 +2 0 0
Tomáš Jurčo (Detroit) 15:20 0 0 0 0 1 0
Martin Marinčin (Edmonton) 15:30 0 0 0 -1 1 0
Andrej Meszároš (Boston) 20:36 1 0 1 +1 6 0
Tomáš Tatar (Detroit) 13:51 0 0 0 0 3 0