NHL: Chára odohral 1550. zápas, vyrovnal sa Delvecchiovi

Kapitán Bostonu Bruins Zdeno Chára (vpravo). Foto: TASR/AP

Javorové listy nezvládli v San Jose tretiu tretinu, ktorú prehrali 0:3 a nevyužili šancu zvýšiť náskok v Atlantickej divízii pred Floridou.

New York 4. marca (TASR) - Slovenský hokejový obranca Martin Marinčin si v noci na stredu pripísal v zámorskej NHL jednu asistenciu, jeho Toronto však prehralo na ľade San Jose 2:5. Marinčin vystrelil v 23. minúte od modrej čiary a puk po jeho strele dorazil do bránky Auston Matthews, ktorý svojím 46. gólom v sezóne vyrovnal na priebežných 1:1. Pre slovenského zadáka to bol štvrtý bod (1+3) v 24. zápase v tomto ročníku.

"Javorové listy" nezvládli v San Jose tretiu tretinu, ktorú prehrali 0:3 a nevyužili šancu zvýšiť náskok v Atlantickej divízii pred Floridou. Toronto je tretie o päť bodov pred Panthers. Dvomi gólmi sa na víťazstve Sharks podieľal Evander Kane, Antti Suomela a Stefan Noesen mali bilanciu 1+1. Marinčin bol na ľade 17 minút a 45 sekúnd, okrem asistencie mal mínusový bod a dve strely.

Montreal zvíťazil na ľade New Yorku Islanders 6:2. Zápas nedohral slovenský útočník v službách Canadiens Tomáš Tatar, ktorý v prvej tretine po zákroku domáceho Devona Toewsa tvrdo narazil ramenom na mantinel. V závere tretiny sa ešte vrátil na striedačku, ale v druhej dvadsaťminútovke už na nej nesedel. Dvadsaťdeväťročný krídelník odohral v zápase počas štyroch striedaní iba 2:45 minúty. Podľa zámorských médií utrpel zranenie v hornej časti tela. Podľa trénera "Habs" Claude Juliena by nemalo byť vážnejšie.

"Z hry sme ho stiahli z preventívnych dôvodov," povedal Julien o zranení Tatara. "Viac budeme vedieť zajtra. Nemyslím si, že to bude dlhodobé. Pre nás bolo dôležité, aby po tom menšom zranení ďalej nehral. Veríme, že na ďalší zápas bude pripravený," uviedol pre klubovú televíziu. Montreal získal s priamym súperom v boji o play off dôležité body, na postup ich stráca aktuálne sedem. Canadiens vyhrali prvú tretinu 3:0, v druhej zvýšil v oslabení Paul Byron. "Odohrali sme výborný zápas, bol to tímový výkon. Každý išiel naplno aj po tom, ako nám vypadol 'Tuna' (prezývka Tatara, pozn. red.), ktorý je pre nás veľmi dôležitý," zdôraznil Byron. Islanders prehrali štvrtýkrát za sebou. "Nemám slov, nečakal som takýto výkon," povedal tréner domácich Barry Trotz. Zápas po nepríjemnom incidente nedohral ani obranca Islanders Johnny Boychuk, ktorého v polovici záverečnej časti zasiahol nechtiac korčuľou do tváre Artturi Lehkonen.

Boston vedený kapitánom Zdenom Chárom uspel v šlágri Východnej konferencie na ľade Tampy Bay 2:1 a upevnil si pozíciu lídra Atlantickej divízie i celej NHL. Pred Lightning má už deväťbodový náskok. Fín Tuukka Rask predviedol v bránke Bruins 20 úspešných zákrokov, Slovák Jaroslav Halák sledoval duel zo striedačky. Chára odohral svoj 1550. zápas v základnej časti a v historických tabuľkách sa posunul na 15. miesto, keď vyrovnal zápis Alexa Delvecchia. Slovenský "obor" bol s časom 23:04 min druhým najvyťaženejším hráčom svojho tímu, podal obetavý výkon, keď zblokoval štyri strely súpera. V drese Lightning sa predstavil obranca Erik Černák, ktorý zaznamenal plusový bod, dve strely a tri "hity". Na ľade strávil 17 a pol minúty. "Rask bol dnes veľmi dobrý, ale to isté platí aj o Andrejovi Vasilevskom. Z môjho pohľadu sú to dvaja finalisti Vezinovej trofeje, tak sa to dalo čakať," povedal pre nhl.com tréner Bostonu Bruce Cassidy. O góly "medveďov" sa postarali Brad Marchand, ktorého štart bol pre chorobu neistý, a v jubilejnom 200. zápase sa presadil aj Jake DeBrusk.

Dallas v zostave s Andrejom Sekerom podľahol Edmontonu 1:2 po predĺžení. O triumfe Oilers rozhodol v presilovke Alex Chiasson a zariadil pre svoj tím tretie víťazstvo za sebou. Vynikajúci výkon podal v bránke Mikko Koskinen, ktorý zlikvidoval 42 striel Dallasu. "Bol neskutočný. Nepodali sme dnes najlepší výkon, ale on nás držal v hre od prvej tretiny až do konca," pochválil Fína útočník Ryan Nugent-Hopkins, ktorý oslávil svoj jubilejný 600. zápas gólom. Asistenciu pri jeho zásahu zaznamenal líder produktivity NHL Leon Draisaitl a pripísal si už 108. bod v sezóne. Sekera bol na ľade 16 minút a 6 sekúnd, z toho takmer tretinu v oslabení. Dallas v druhej tretine ubránil dlhú takmer trojminútovú presilovku Edmontonu, z toho 1:14 min o dvoch hráčov. "Chceli sme zabrániť najmä krížnym pasom na voľných hráčov. Tam je dôležité zostať vo svojej pozícii, aby ste mohli blokovať strely. Rátali sme aj s veľkými zákrokmi Antona Chudobina a podržal nás," povedal o úspešnom oslabení Sekera. Oba tímy si držia postupové pozície do play off.

Pittsburgh zdolal Ottawu s Christiánom Jarošom 7:3 a ukončil sériu šiestich prehier. Tretím hetrikom v kariére sa blysol Bryan Rust, štyri asistencie nazbieral Jevgenij Malkin. Kapitán "tučniakov" Sidney Crosby zaznamenal dve asistencie a na konte ich má už 800, čo dokázal ako 32. hráč v histórii NHL. "Je to pekné číslo, som rád, že sa mi to podarilo. Pokúsim sa štatitiky čo najviac vylepšiť," povedal Crosby. Za menej ako 1000 zápasov dosiahli na métu 800 asistencií pred ním len piati hráči - Wayne Gretzky (527 zápasov), Mario Lemieux (661), Paul Coffey (880), Adam Oates (919) a Bryan Trottier (969). Prvý bod v drese Penguins po výmene zo San Jose si za asistenciu pripísal veterán Patrick Marleau. Jaroš bol na ľade 12:11 minúty a raz vystrelil.

Obhajca Stanleyho pohára zo St. Louis natiahol víťaznú sériu na osem zápasov, keď triumfoval v Madison Square Garden na domácimi New York Rangers 3:1. Rozdielový gól strelil v polovici tretej tretiny Brayden Schenn, ktorý sa do streleckej listiny zapísal v piatom zápase za sebou. Jordan Binnington zaznamenal 25 úspešných zásahov, prekonal ho len Mika Zibanejad, ktorý svojím 33. zásahom v sezóne otvoril skóre. Blues sú na čele Centrálnej divízie o tri body pred Coloradom, počas svojej víťaznej jazdy prestrieľali súperov v pomere 28:13. "Rangers bojujú o play off, bol to tvrdý zápas. Teraz si nikto nič nedaruje, ide o veľa. Už sa hrá play off hokej," povedal tréner Blues Craig Berube. Útočník Rangers Artemij Panarin nebodoval po 13-tich zápasoch.

Kevin Fiala skóroval v piatom zápase v rade a pomohol Minnesote k víťazstvu 3:1 nad Nashvillom. "Neplánujem hrať zle. Chcem si formu udržať čo najdlhšie," poznamenal 23-ročný Švajčiar, ktorý natiahol aj sériu s minimálne dvomi bodmi na pät duelov. Šieste víťazstvo Wild z posledných ôsmich vystúpení vychytal Alex Stalock (37 zákrokov). Strelecky sa darí aj Kyleovi Connori z Winnipegu, ktorý rozvlnil sieť v štyroch dueloch za sebou. Jets zdolali Buffalo 3:1.

Teoretickú nádej na postup do bojov o Stanleyho pohár si udržiava Chicago, ktoré zdolalo Anaheim 6:2 a zaknihovalo tretie víťazstvo v sérii. Dva góly strelil Dylan Strome, prvý bod v kariére si za asistenciu pripísal švédsky obranca Lucas Carlsson.

Prvým shutoutom v drese Vegas sa blysol Robin Lehner, keď v súboji s New Jersey (3:0) chytil 27 striel súpera. Bol to jeho 300. štart v kariére a druhý za Golden Knights po výmene z Chicaga. "Cítim sa stále lepšie, chalani hrajú tiež perfektne," povedal švédsky brankár po 15. čistom konte v profiligovej kariére a prvom od 6. apríla 2019. Hokejisti z "mesta hriechu" vyhrali deviaty z uplynulých desiatich zápasov.

NHL - sumáre:

NEW YORK ISLANDERS - MONTREAL CANADIENS 2:6 (0:3, 0:1, 2:2)
Góly: 47. Nelson (Bailey), 57. Pulock (Nelson, Eberle) - 14. Gallagher (Chiarot, Danault), 16. Petry (Gallagher, Danault), 19. Hudon, 33. Byron (Armia), 56. Weal (Lehkonen), 58. Armia. Brankári: Greiss (21. Varlamov) - Price, strely na bránku: 22:27, 12.788 divákov.

NEW YORK RANGERS - ST. LOUIS BLUES 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Góly: 13. Zibanejad (Strome, Bučnevič) - 23. Parayko, 50. Schenn (Schwartz, Parayko), 60. Schwartz (O'Reilly, Schenn). Brankári: Georgiev - Binnington, strely na bránku: 26:22, 16.091 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - OTTAWA SENATORS 7:3 (3:1, 1:0, 3:2)
Góly: 1. Marino (Malkin, Zucker), 2. Sheary (Dumoulin, Letang), 20. Rust (Malkin, Crosby), 38. Crosby (Zucker), 41. Zucker (Sheary, Crosby), 54. Rust (Marleau, Malkin), 58. Rust (Malkin) – 17. Hawryluk (Reilly, White), 42. Tkachuk (Zajcev, White), 52. C. Brown (Chabot). Brankári: Murray - Anderson, 18.455 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - BOSTON BRUINS 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Góly: 38. Stephens (Johnson, Goodrow) - 20. Marchand (Krug, Pastrňák), 31. DeBrusk (Coyle). Brankári: Rask - Vasilevskij, strely na bránku: 21:35, 19.092 divákov.

MINNESOTA WILD - NASHVILLE PREDATORS 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Góly: 5. Kunin (Eriksson Ek), 13. Fiala (Suter), 42. Parise (Staal, Fiala) - 46. Smith (Forsberg, Josi). Brankári: Stalock - Saros, strely na bránku: 33:38, 17.242 divákov.

WINNIPEG JETS - BUFFALO SABRES 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)
Góly: 14. Connor (Wheeler), 17. Poolman (Connor, Copp), 24. Connor (Scheifele, Wheeler) - 31. Ristolainen (Okposo, Larsson). Brankári: Hellebuyck - Hutton, strely na bránku: 35:26, 15.325 divákov.

DALLAS STARS - EDMONTON OILERS 1:2 pp (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
Góly: 47. Klingberg (Benn, Radulov) - 28. Nugent-Hopkins (Nurse, Draisaitl), 62. Chiasson (Nugent-Hopkins, McDavid). Brankári: Chudobin - Koskinen, strely na bránku: 43:27, 18.532 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - ANAHEIM DUCKS 6:2 (1:0, 4:1, 1:1)
Góly: 3. Caggiula (Boqvist, Dach), 24. Strome (Keith, Boqvist), 36. Strome (Kane, Carlsson), 39. Nylander, 39. Kane (Nylander, Strome), 56. Kämpf (Highmore) - 25. Heinen (Djoos, Milano), 49. Rowney (Larsson, Deslauriers). Brankári: Crawford (42.-44. Subban) - Gibson (40. Miller), strely na bránku: 40:39, 21.345 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - NEW JERSEY DEVILS 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 21. Pacioretty (Karlsson), 41. Karlsson (Roy, Pacioretty), 49. Reaves (Carrier, Nosek). Brankári: Lehner - Blackwood, strely na bránku: 32:27, 18.290 divákov.

SAN JOSE SHARKS - TORONTO MAPLE LEAFS 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)
Góly: 7. Kane (Burns, Couture), 24. Suomela (Noesen, M. Karlsson), 46. Noesen (Suomela), 47. Kane (Vlasic), 60. Šimek - 23. Matthews (MARINČIN), 38. Marner (Matthews, Rosén). Brankári: Jones - Campbell, strely na bránku: 38:27, 16.129 divákov.

Martin Marinčin (Toronto) 17:45 0 1 1 -1 2 0

Tomáš Tatar (Montreal) 02:45 0 0 0 0 0 0

Christián Jaroš (Ottawa) 12:11 0 0 0 0 1 0

Zdeno Chára (Boston) 23:04 0 0 0 0 1 0

Erik Černák (Tampa Bay) 17:38 0 0 0 +1 2 0

Andrej Sekera (Dallas) 16:06 0 0 0 0 2 0

/pozn.: čas na ľade, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/