Gáborík prekonal Haláka, skóroval aj Hossa, Tatar dvakrát asistoval

Jaroslav Halák v bránke Capitals v riadnom hracom čase a predĺžení kryl 32 z 36 striel (88,9-percentná úspešnosť zásahov). Foto: TASR/AP

Prehra Stars zároveň rozhodla o tom, že účasť v play off už má istú Anaheim.

New York 26. marca (TASR) - V desiatich zápasoch zámorskej NHL v noci na stredu sa bodovo presadili traja slovenskí hokejisti. Marián Gáborík pomohol jedným gólom k víťazstvu Los Angeles vo Washingtone 5:4 po samostatných nájazdoch.

V bránke Capitals stál Jaroslav Halák, ktorý v riadnom hracom čase a predĺžení kryl 32 z 36 súperových striel (88,9-percentná úspešnosť zásahov). V záverečnom rozstrele ho prekonali obaja strelci Kings Anže Kopitar i Jeff Carter, kým na strane domácich nebol úspešný ani jeden z dvojice Jevgenij Kuznecov, Eric Fehr. Strelecky sa presadil aj Marián Hossa, ktorý gólom do prázdnej bránky pri neúspešnej power play hostí spečatil triumf Chicaga nad Dallasom (4:2). Prehra Stars zároveň rozhodla o tom, že účasť v play off už má istú Anaheim. V dobrých výkonoch pokračuje Tomáš Tatar, ani jeho dve asistencie však nezabránili prehre Detroitu v dôležitom súboji na ľade Columbusu 2:4.

Bod pre Caps zachránil nováčik Kuznecov

Hokejisti Los Angeles vyhrali vo Washingtone 5:4 po nájazdoch, v ktorých rozhodol o triumfe "kráľov" Anže Kopitar. Capitals dvakrát v zápase viedli o dva góly, ale hostia v tretej tretine otočili skóre z 1:3 na 4:3 a nakoniec boli blízko k víťazstvu v riadnom čase. Bod za remízu však zachránil Washingtonu svojím prvým gólom v NHL ruský nováčik Jevgenij Kuznecov, ktorý 42 sekúnd pred treťou sirénou dokonca pri vlastnom oslabení vyrovnal na 4:4. "Bol to veľký moment, získali sme dôležitý bod," povedal pre zámorské médiá tréner "Caps" Adam Oates. Jeden z gólov LA v tretej tretine strelil Gáborík, keď perfektnou strelou švihom prekonal krajana Haláka v bránke Capitals a vyrovnal na 3:3. Bol to deviaty presný zásah Gáboríka v sezóne a tretí v drese Kings, ktorí vyhrali vonku siedmy zápas po sebe.

Prvé dva góly zaznamenal najlepší strelec NHL Alexander Ovečkin a dostal sa na hranicu 48 gólov. V historických klubových tabuľkách sa s 22 presilovkovými gólmi v jednej sezóne vyrovnal bývalému slovenskému útočníkovi Capitals Petrovi Bondrovi. "Robili sme chyby vo vlastnom obrannom pásme a to nás stálo body," povzdychol si Ovečkin. Zápas pre zranenie hornej časti tela nedohral švédsky center Capitals Nicklas Bäckström. Washington je na hrane postupu do play off a každý duel má pre hráčov z hlavného mesta veľký význam.

Tatar nabíjal Nyquistovi

Veľmi dôležitý bol aj súboj Columbusu s Detroitom, ktorý napokon lepšie zvládli domáci Blue Jackets a vyhrali 4:2. Red Wings sa vrátili do zápasu po dvoch góloch v skvelej forme hrajúceho Gustava Nyquista a vyrovnali z 0:2 na 2:2. Pri oboch góloch švédskeho nováčika asistoval Tomáš Tatar, ktorý nastúpil s Nyquistom v druhej formácii.

Nerozhodný stav však zlomil v 47. minúte po rýchlom brejku Cam Atkinson a víťazstvo domácich poistil do prázdnej bránky najlepší strelec Columbusu Ryan Johansen. Blue Jackets zvládli duel aj bez brankára Sergeja Bobrovského, ktorý sa po prvej tretine pre zranenie medzi žrde nevrátil. Výborne ho zastúpil Curtis McElhinney. "Čakal som, že budem chytať od začiatku, pretože Sergej nebol v poriadku. V rozcvičke sa však cítil dobre a išiel do bránky. Bol som však pripravený, že tam možno pôjdem. Som rád, že to vyšlo," povedal McElhinney, ktorý chytil 22 z 23 striel Detroitu. Columbus aj Detroit majú v tabuľke zhodne po 80 bodov a čaká ich tuhý boj o miestenku do play off, kde Red Wings nechýbali 22 sezón po sebe.

Hossa poistil výhru

Chicago po vynikajúcom výkone zdolalo doma Dallas 4:2, keď svojho súpera prestrieľalo 42:27. Triumf Blackhawks poistil 34 sekúnd pre koncom zápasu gólom do prázdnej bránky Marián Hossa, ktorý odohral výborný duel a brankára Kariho Lehtonena zamestnal šiestimi strelami. Hossa výborne forčekoval v útočnom pásme, zobral hráčom Stars puk a bekhendom strelil svoj 26. gól v sezóne.

Druhý slovenský útočník v tíme obhajcu Michal Handzuš nebodoval. V drese Chicaga debutoval 19-ročný fínsky mladík Teuvo Teräväinen a hoci sa do štatistík nezapísal, počas takmer 12 minút na ľade ukázal svoj potenciál a rýchle nohy. Dallas je momentálne tesne za hranicou postupu do play off, Chicago je v Centrálnej divízii druhé.

Sekara so štyrmi mínuskami

Carolina prehrala s New Yorkom Islanders 4:5, keď o osude zápasu rozhodol katastrofálny vstup Hurricanes do zápasu. "Ostrovania" nastrieľali za úvodných 11 minút štyri góly a vyhnali Cama Warda z bránky. Domácim sa podarilo ešte v prvej tretine znížiť na 2:4 a hneď v úvode druhej časti Alexander Siomin strelil tretí gól. Islanders si však nakoniec víťazstvo ustrážili. Veľmi nešťastný zápas odohral slovenský obranca Caroliny Andrej Sekera, ktorý zaznamenal až štyri mínusové body. V drese newyorského tímu nenastúpil jeho krajan Ľubomír Višňovský, ktorému sa vrátili symptómy otrasu mozgu.

Zranený Malkin

Pod víťazstvo St. Louis v Toronte 5:3 sa druhým hetrikom v kariére podpísal útočník David Backes. Maple Leafs sa v poslednom čase trápia a prehrali šiesty duel po sebe. Pittsburgh bez zraneného Jevgenija Malkina nestačila doma na Phoenix a prehral 2:3. Brankár Thomas Greiss, ktorý nastúpil namiesto zranenej jednotky Mikea Smitha, zaznamenal 23 úspešných zásahov, víťazný gól strelil v 54. minúte dánsky útočník Mikkel Bödker.

Jubileum Paciorettyho

Montreal zdolal Buffalo 2:0, keď svoj jubilejný 100. gól v profiligovej kariére strelil Max Pacioretty a piaty shutout v sezóne a 24. v kariére zaznamenal brankár Carey Price. V Edmontone vyhrali "žraloci" zo San Jose 5:2. Hviezdou duelu bol útočník Joe Pavelski, ktorý strelil tri góly a pridal k nim ešte jednu asistenciu. Pavelski sa tešil z tretieho hetriku v kariére, pričom všetky trojgólové zápasy zažil v tejto sezóne. Slovenský obranca v službách Edmontonu Martin Marinčin odohral viac ako 20 minút, na ľade bol iba pri jednom inkasovanom góle Sharks v presilovke.

Výsledky NHL:

sumáre NHL:

TORONTO - ST. LOUIS 3:5 (1:2, 0:2, 2:1)

Góly: 12. Lupul (Kadri, Gardiner), 45. Gunnarsson, 56. van Riemsdyk (Kessel, Gardiner) – 16. Oshie (Polák, Jackman), 20. Backes (Oshie), 28. Backes (Pietrangelo, Steen), 38. Steen (Shattenkirk, Berglund), 59. Backes (Oshie, Steen). Brankári: Bernier - Miller, strely na bránku: 25:49.

WASHINGTON - LOS ANGELES 4:5 pp a sn (2:0, 1:1, 1:3 - 0:0, 0:1)

Góly: 3. Ovečkin (Carlson, Brouwer), 8. Ovečkin (Brouwer, Bäckström), 38. Penner (Brown), 60. Kuznecov (Ovečkin, Fehr) – 23. Richards (Martinez, Muzzin), 41. King (Brown, Mitchell), 49. GÁBORÍK (Toffoli, Muzzin), 53. Brown (King, Stoll), rozh. nájazd Kopitar. Brankári: HALÁK - Quick, strely na bránku: 27:36.

CAROLINA - NY ISLANDERS 4:5 (2:4, 2:1, 0:0)

Góly: 13. Skinner (Lokťonov, Harrison), 16. Lokťonov (Tlustý, Bellemore), 23. Siomin (J. Staal, Liles), 38. Gerbe (J. Staal, Hainsey) – 4. McDonald (Hickey, Strome), 6. Clutterbuck (Bailey, Hamonic), 7. McDonald (de Haan, Hamonic), 11. Martin (Czuczman, Hickey), 37. Martin (Strome, McDonald). Brankári: Ward (7. Chudobin) - Nilsson, strely na bránku: 28:32.

PITTSBURGH - PHOENIX 2:3 (2:2, 0:1, 0:0)

Góly: 12. J. Jokinen (Neal, Crosby), 20. Pyatt (Scuderi, Despres) – 10. Moss (Hanzal, McMillan), 15. Vermette (Doan, Bödker), 34. Bödker (Doan, Stone). Brankári: Fleury - Greiss, strely na bránku: 25:29.

MONTREAL - BUFFALO 2:0 (0:0, 0:0, 0:0)

Góly: 51. Pacioretty (Vanek, Desharnais), 57. Briere (Bourque). Brankári: Price - Hackett, strely na bránku: 35:24.

FLORIDA - OTTAWA 3:2 pp a sn (0:0, 2:2, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 38. Bergenheim (Campbell, Bjugstad), 38. Trocheck (Upshall, Fleischmann), rozh. nájazd Pirri – 32. Stone (Karlsson, Turris), 37. MacArthur (Wiercioch, Turris). Brankári: Lehner - Luongo, strely na bránku: 41:39.

COLUMBUS - DETROIT 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)

Góly: 2. Johansen (Jenner, Wisniewski), 13. Dubinsky (Johnson, Wisniewski), 47. Atkinson (Calvert, Dubinsky), 60. Johansen (Wisniewski) – 15. Nyquist (Sheahan, TATAR), 31. Nyquist (TATAR). Brankári: Bobrovskij (21. McElhinney) - Howard, strely na bránku: 28:33.

NASHVILLE - COLORADO 4:5 pp a sn (2:1, 1:1, 1:2 - 0:0, 0:1)

Góly: 4. Josi (Bourque, Smith), 10. Josi (Järnkrok), 35. Cullen (Ellis, Fisher), 56. Cullen (Hörnqvist, Ellis) – 20. Landeskog (Šťastný, MacKinnon), 29. Landeskog (Šťastný), 53. McLeod (Duchene, Benoit), 57. Holden (Landeskog, Barrie), rozh. nájazd Landeskog. Brankári: Rinne - Varlamov, strely na bránku: 33:28.

CHICAGO - DALLAS 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Góly: 20. Shaw (Sharp, Toews), 25. Versteeg (Keith, Seabrook), 35. Keith (Sharp, Shaw), 60. HOSSA – 31. Garbutt (Seguin, Jordie Benn), 55. Garbutt (Fiddler, Roussel). Brankári: Crawford - Lehtonen, strely na bránku: 42:27.

EDMONTON – SAN JOSE 2:5 (1:0, 0:3, 1:2)

Góly: 5. Perron (Hall, Petry), 55. Hall (Ference, Eberle) – 27. Pavelski (Marleau, Thornton), 30. Marleau (Pavelski, Burns), 40. Havlát (Demers), 42. Pavelski (Boyle, Burns), 53. Pavelski (Thornton, Stuart). Brankári: Scrivens - Niemi, strely na bránku: 30:24.

Jaroslav Halák (Washington) 64:39 4/36 88,90

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/