Piatok 3. máj 2024Meniny má Galina

NHL: Hokejisti Los Angeles dostali vo Washingtone na frak

Brankár Los Angeles Kings Slovák Peter Budaj. Foto: TASR

Slovenský brankár Peter Budaj chytal do 40. minúty, keď ho vystriedal Jeff Zatkoff, z 15 striel inkasoval štyri góly a mal 73,3% úspešnosť zákrokov.

New York 6. februára (TASR) -New York 6. februára (TASR) - Hokejisti Los Angeles Kings prehrali v nedeľňajšom zápase zámorskej NHL na ľade Washingtonu Capitals vysoko 0:5. Slovenský brankár Peter Budaj chytal do 40. minúty, keď ho vystriedal Jeff Zatkoff. Z 15 striel inkasoval štyri góly a mal 73,3-percentnú úspešnosť zákrokov.

Budaj si v predchádzajúcich dvoch stretnutiach udržal čisté konto, v hlavnom meste USA však dostal gól už v 4. minúte. Prekonal ho dánsky útočník Lars Eller, ktorý tak presekol Budajovu sériu bez inkasovaného gólu, tá sa zastavila na 147:21 min. Kings síce prestrieľali súpera 38:20, ale v koncovke zlyhali a prehrali po predošlých piatich víťazstvách v rade. "Capitals vedia dať rýchly gól, prvé tretiny vyhrávajú často 2:1 či podobným skóre. Dokážu ovládnuť klzisko. My sme mali za celú prvú dvadsaťminútovku iba dve dobré akcie," smutne konštatoval tréner LA Daryl Sutter.

Washington si po deviatom domácom triumfe v sérii upevnil líderskú pozíciu v NHL so 78 bodmi. Oporou víťazného mužstva bol brankár Philipp Grubauer, Nemec zneškodnil všetkých 38 striel hostí a dosiahol tretí shutout v sezóne a zároveň i v celej profiligovej kariére. V druhej tretine zlikvidoval za stavu 3:0 aj veľkú šancu slovenského krídelníka Mariána Gáboríka. "Zakaždým, keď dostal príležitosť, zachytal skvele," povedal útočník Washingtonu Marcus Johansson na adresu Grubauera, ktorý väčšinou robí náhradníka brankárskej jednotke "Caps" Bradenovi Holtbymu. "Philipp bol od začiatku stretnutia koncentrovaný. Je úžasné, že máme dvoch takých výborných brankárov, je to luxus." Capitals pred zápasom ocenili svojho kapitána Alexandra Ovečkina, ktorý dostal pamätnú zlatú hokejku za dosiahnutie hranice 1000 bodov. Gáborík strávil na ľade 17 minút a do štatistík si pripísal jednu strelu na bránku a jednu "mínusku".

V ďalšom stretnutí Edmonton zvíťazil na ľade Montrealu 1:0 až po samostatných nájazdoch. Ten rozhodujúci premenil Leon Draisaitl. Z pútavého brankárskeho súboja vyšiel nakoniec víťazne Cam Talbot, ktorý kryl v riadnom hracom čase a predĺžení 22 striel a v rozstrele zneškodnil pokusy Alexandra Radulova, Paula Byrona i Maxa Paciorettyho. Zaknihoval si tak piate čisté konto v sezóne a 16. v kariére. Oilers sa radovali z triumfu po predošlých troch prehrách. "Potrebovali sme dva body. Teraz môžeme ísť do nového týždňa s dobrými pocitmi," uviedol Talbot pre zámorské médiá. "Myslím si, že sme boli svedkami skutočne kvalitného zápasu. Odvíjal sa rýchlo, oba tímy si celý čas držali vysoké tempo a dokázali si vypracovať množstvo šancí. Iba vďaka vynikajúcim brankárom a niektorým neúspešným dorážkam bolo aj po predĺžení skóre 0:0," poznamenal kapitán "olejárov" Connor McDavid, ktorý odohral jubilejný 100. zápas v NHL. Shutout sa započítal aj domácemu brankárovi Alovi Montoyovi, ktorý mal 32 úspešných zákrokov. V tomto ročníku vychytal už druhú nulu, siedmu v kariére. Dvakrát ho ohrozil slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý strávil na ľade takmer 23 minút. Canadiens prehrali tretí zápas po sebe.

"Jazdci" z New Yorku zdolali Calgary aj v druhom vzájomnom súboji v tejto sezóne, tentoraz 4:3. Švédsky center domácich Mika Zibanejad si pri góle Chrisa Kreidera pripísal okrúhlu 100. asistenciu v NHL, kapitán Rangers Ryan McDonagh zaznamenal vďaka asistencii 200. bod. Trénera newyorského tímu Alaina Vigneaulta delí už iba jedno víťazstvo od méty 600 triumfov v NHL.

NHL - sumáre:

WASHINGTON CAPITALS - LOS ANGELES KINGS 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Góly: 4. Eller (Connolly), 19. Johansson (Kuznecov, Orpik), 24. Connolly (Wilson, Alzner), 37. Oshie (Bäckström, Ovečkin), 57. Williams (Johansson). Brankári: Grubauer - Budaj (41. Zatkoff), strely na bránku: 20:38, 18.506 divákov.

MONTREAL CANADIENS - EDMONTON OILERS 0:1 pp a sn (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0, 0:1)
Rozh. nájazd Draisaitl. Brankári: Montoya - Talbot, strely na bránku: 22:32, 21.288 divákov.

NEW YORK RANGERS - CALGARY FLAMES 4:3 (1:1, 0:0, 3:2)
Góly: 9. Nash (Stepan, McDonagh), 42. Grabner (Skjei, Miller), 49. Kreider (Zibanejad, Girardi), 52. Fast (Miller, Grabner) – 7. D. Hamilton (Backlund, Tkachuk), 45. Brouwer (Gaudreau, Monahan), 53. Tkachuk (Backlund). Brankári: Lundqvist - Elliott, strely na bránku: 32:32, 18.006 divákov.

Marián Gáborík (Los Angeles) 17:00 0 0 0 -1 1 0
Andrej Sekera (Edmonton) 22:53 0 0 0 0 2 0
--------------------------------------------------------
Peter Budaj (Los Angeles) 39:21 11/15 73,3

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Individuálne štatistiky v základnej časti zámorskej hokejovej NHL k 6. februáru 2017: