Columbus a Detroit idú do play off, Hossa prekonal Budaja

Marián Hossa strieľa gól Petrovi Budajovi v zápase NHL Chicago - Montreal. Foto: TASR/AP

V nočných zápasoch NHL sa slovenskí hokejisti presadili.

New York 10. apríla (TASR) - V noci na štvrtok si v zámorskej NHL zaistili postup do play off hokejisti Detroitu a Columbusu. Osmička postupujúcich vo Východnej konferencii je tak skompletizovaná, na západe bojujú o poslednú voľnú miestenku Dallas s Phoenixom.

Už teraz je teda isté, že vo vyraďovačke sa predstavia celkovo deviati Slováci - v drese obhajcu trofeje Chicaga Marián Hossa s Michalom Handzušom, ďalej Marián Gáborík (Los Angeles), Zdeno Chára, Andrej Meszároš (obaja Boston), Peter Budaj (Montreal), Richard Pánik (Tampa Bay) a Tomášovia Tatar s Jurčom (obaja Detroit).

Detroitu stačil bod

"Červeným krídlam" stačil na definitívne zabezpečenie si miestenky aj zisk bodu po prehre 3:4 v nájazdoch s Pittsburghom, pričom Detroit nebude chýbať v nadstavbovej časti bojov o Stanleyho pohár už 23. sezónu v rade. V dueli s Penguins otvoril skóre slovenský útočník Tomáš Jurčo, keď sa presadil z dorážky po strele veterána Daniela Alfredssona.

Jeho menovec a spoluhráč Tatar si pripísal asistenciu pri góle obrancu Jakuba Kindla a v rozstrele nepremenil svoj nájazd. "Je skvelé, že sme vybojovali potrebný bod, ktorý nás dostal do play off. Veľmi príjemný pocit. Toto mužstvo chvália za to, ako ho ťahajú mladíci, no treba vysloviť uznanie aj pred staršími hráčmi, ktorí nás správne usmerňujú," uviedol pre zámorské médiá 22-ročný útočník Detroitu Riley Sheahan, ktorého gól minútu a 15 sekúnd pred koncom tretej tretiny zachránil pre Red Wings predĺženie a poslal ich tým do play off.

Repríza duelu s Dallasom

Columbus definitívne posunulo do vyraďovacej fázy víťazstvo 3:1 nad Dallasom. Išlo o opakovaný zápas, keďže pôvodný duel z 10. marca nedohrali za stavu 1:0 pre Blue Jackets po náhlom kolapse útočníka Dallasu Richa Peverleyho. Stretnutie sa však nedohrávalo od 7. minúty, kedy bol zápas prerušený, ale sa začalo nanovo s tým, že hostia vstúpili do neho s náskokom 1:0 vďaka gólu Nathana Hortona z prvého súboja. Na celej situácii je kuriózne, že Horton v noci na štvrtok nenastúpil pre zranenie v dolnej časti tela. Stal sa tak prvým hráčom v histórii, ktorý dal gól v zápase, v ktorom nehral. "Modrokabátnici" nenechali nič na náhodu a ešte do konca prvej tretiny pridali zásluhou Arťoma Anisimova a Marka Letestua ďalšie dva zásahy a vedenie už z rúk nepustili. Mohli tak oslavovať druhý postup do vyraďovačky v histórii klubu z Ohia. "Je to skvelý pocit, že sme v play off. Iba šesťnásť tímov má možnosť biť sa o Stanleyho pohár a my sme medzi nimi," nadchýnal sa center Columbusu Brandon Dubinsky. "Bolo čudné, že už počas predzápasovej rozcvičky sme viedli. Na tento moment tak ľahko nezabudnem. Po našom prvom góle som mal problém si uvedomiť, že už máme náskok 2:0 a nie 1:0," priznal tréner Blue Jackets Todd Richards. Stars si prehrou skomplikovali situáciu, stále však majú osud vo vlastných rukách, keď majú v tabuľke Západnej konferencie pred deviatym Phoenixom náskok dvoch bodov. Coyotes majú síce zápas k dobru, v prípade víťazstva sa však môžu "hviezdam" iba bodovo vyrovnať, pričom majú na konte menej výhier v riadnom hracom čase a predĺžení.

Rozhodujúce momenty v Chicagu patrili Slovákom

Chicago si poradilo s Montrealom 3:2 po predĺžení aj vďaka bodom slovenských útočníkov. Blackhawks prehrávali na konci tretieho dejstva 1:2, keď v čase 59:12 prekonal Petra Budaja po prihrávke Patricka Sharpa krajan Marián Hossa a poslal duel do predĺženia.

Pri 29. góle sezóny mu asistoval aj spoluhráč Michal Handzuš. V nadstavbe už po 43 sekundách rozhodol o dvoch bodoch pre "jastrabov" Sharp, ktorý po asistencii Hossu zaskočil Budaja pomerne ľahkou strelou, keď sa puk odrazil od pravého betónu za Slovákov chrbát. Úradujúci šampión tak zlomil kliatbu predĺžení, v ktorých predtým neskóroval v 21 dueloch v rade. Hossu, ktorý sa okrem dvoch bodov prezentoval aj dvoma strelami a dvoma pluskami, vyhlásili za prvú hviezdu zápasu. Budaj kryl 25 z celkového počtu 28 striel (89,3-percentná úspešnosť zásahov).

Bodovo sa presadil aj Marián Gáborík, asistencia slovenského krídelníka však Los Angeles nepomohla. "Králi" síce zmazali trojgólové manko, napokon však prehrali v Calgary 3:4 po nájazdoch.

Gáborík založil akciu

Anaheim si poradil so San Jose 5:2 a definitívne si zabezpečil prvenstvo v Pacifickej divízii.

Sumáre NHL:

CHICAGO - MONTREAL 3:2 pp (0:0, 0:0, 2:2 - 1:0)
Góly: 51. Morin (Brookbank), 60. HOSSA (Sharp, HANDZUŠ), 61. Sharp (Keith, HOSSA) - 48. Weise (Gorges, Bourque), 51. Bouillon (Vanek, Desharnais). Brankári: Crawford - BUDAJ, strely na bránku: 28:30. Diváci: 21.571.

PITTSBURGH - DETROIT 4:3 pp a sn (0:1, 2:1, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 30. Neal (Crosby, Martin), 37. Neal (Niskanen, Martin), 50. Jokinen (Letang, Niskanen), rozh. nájazd Jokinen - 11. JURČO (Alfredsson, Helm), 35. Kindl (TATAR, Nyquist), 59. Sheahan (Kronwall). Brankári: Fleury - Gustavsson, strely na bránku: 24:37. Diváci: 18.620.

DALLAS - COLUMBUS 1:3 (0:3, 0:0, 1:0)*
Góly: 49. Daley (Jamie Benn, Seguin) - 0. Horton (Calvert, Wisniewski), 2. Anisimov, 14. Letestu (Johansen, Savard). Brankári: Thomas - Bobrovskij, strely na bránku: 34:25. Diváci: 16.125.

CALGARY - LOS ANGELES 4:3 pp a sn (1:0, 2:2, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 12. Galiardi (Cammalleri, Hudler), 24. Monahan (Galiardi), 36. Stajan (Agostino), rozh. nájazd Monahan - 37. Stoll (Vojnov, Pearson), 37. Kopitar (GÁBORÍK, Vojnov), 53. King (Muzzin). Brankári: Rämö - Quick, strely na bránku: 18:44. Diváci: 19.289.

ANAHEIM - SAN JOSE 5:2 (1:1, 3:1, 1:0)
Góly: 20. Perry (Beleskey, Beauchemin), 24. Maroon (Selänne, Perreault), 30. Maroon (Selänne, Lindholm), 37. Beleskey (Perry, Getzlaf), 59. Silfverberg (Cogliano) - 19. Demers (Pavelski), 28. Couture. Brankári: Gibson - Niemi (30. Stalock), strely na bránku: 30:38. Diváci: 17.322.

*-opakovaný zápas. Začal sa za stavu 1:0 pre Columbus, gól Nathana Hortona preniesli z pôvodného duelu (10. marca), ktorý nedohrali po kolapse Richa Peverleyho

Marián Gáborík (Los Angeles) 20:10 0 1 1 +1 2 0
Michal Handzuš (Chicago) 14:13 0 1 1 +1 2 0
Marián Hossa (Chicago) 20:32 1 1 2 +2 2 0
Tomáš Jurčo (Detroit) 13:06 1 0 1 +2 1 0
Tomáš Tatar (Detroit) 15:26 0 1 1 +2 3 0
Peter Budaj (Montreal) 60:41 3/28 89,3

/LEGENDA: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/