Pondelok 6. máj 2024Meniny má Hermína

NHL: Sekera sa vrátil do zápasového kolotoča

Brankár St. Louis Jake Allen sa pripravuje na strelu od hráča Edmonton Oilers' Andreja Sekeru Foto: TASR/AP

Sekera absolvoval v máji operáciu natrhnutých väzov v kolene a odvtedy nehral.

New York 22. decembra (TASR) - Slovenský hokejista Andrej Sekera sa po pauze zavinenej zranením kolena vrátil do kolotoča zámorskej NHL. Obranca Edmontonu nastúpil v noci na piatok v dueli proti St. Louis, na ľade strávil vyše 16 minút a na konto si pripísal mínusový bod. Oilers zvíťazili vďaka výbornému finišu 3:2.

Sekera absolvoval v máji operáciu natrhnutých väzov v kolene a odvtedy nehral. Pri svojom tohtosezónnom debute podal kvalitný výkon a dokonca nebol ďaleko od gólu, jeho tečovaná strela skončila na hornej žŕdke. "Bol to zápas s vysokým tempom, čo bolo pre mňa dobré. Cítil som sa skutočne veľmi dobre. Vybojovali sme cenné body. Odohrali sme kvalitný zápas, brankár nás v prvej tretine podržal, potom sme ale hru vyrovnali a napokon zvíťazili," vyznal sa Sekera pre klubový web. "Už pri prvom-druhom striedaní bolo vidno, s akým pokojom viedol puk. Už len jeho návrat a prítomnosť veterána na ľade boli pre tím vzpruhou," uviedol na adresu Sekeru tréner "olejárov" Todd McLellan. O triumfe Edmontonu rozhodol gól Drakea Caggiulu, ktorý zavŕšil obrat z 1:2 na 3:2 50 sekúnd pred koncom tretej tretiny. Oilers prvýkrát v sezóne vyhrali tri zápasy za sebou. V tabuľke Západnej konferencie však zostávajú na 14. pozícii, na postupové priečky strácajú ale iba päť bodov. "V našej situácii je každý bod pre nás dôležitý a je úplne jedno, proti komu sme ho získali. Ak vybojujeme dva proti takému výbornému tímu, akým je St. Louis, tak nám to ešte viac zdvihne sebavedomie," dodal Sekera.

New York Islanders v bránke s Jaroslavom Halákom prehrali s Anaheimom Ducks 4:5 po predĺžení. Halák kryl 35 súperových striel. Na triumfe Ducks mal najväčší podiel švédsky obranca Hampus Lindholm, ktorý strelil tri góly, vrátane víťazného v predĺžení. Dosiahol tak svoj premiérový hetrik v NHL. Haláka prekonal trikrát zo šiestich streleckých pokusov. "Je to skvelý pocit streliť prvý hetrik v kariére a získať pre mužstvo dôležité víťazstvo. Zdá sa, že streľba so zavretými očami niekedy funguje," radoval sa Lindholm. Ten sa stal iba druhým obrancom v histórii Ducks, ktorý dal hetrik, pred ním sa to podarilo iba bývalému slovenskému reprezentantovi Ľubomírovi Višňovskému. Lindholm zároveň zaznamenal jubilejný 50. hetrik v klubovej histórii.

Boston so Zdenom Chárom zdolal Winnipeg 2:1 po nájazdovom rozstrele. Rozhodujúci nájazd premenil zadák "medveďov" Chariel McAvoy, ktorý tak parádnym spôsobom oslávil svoje 20. narodeniny. Mladík sa dosiaľ v NHL postavil na dva nájazdy a oba premenil. Chára strávil na ľade 22 a pol minúty ako druhý najvyťažovanejší hráč tímu po McAvoyovi, prezentoval sa aj troma bodyčekmi.

Los Angeles Kings s Mariánom Gáboríkom zvíťazili nad Coloradom Avalanche 2:1 po predĺžení. Víťazný gól "kráľov" strelil v 44. sekunde extračasu Dustin Brown, ktorý nastúpil na svoj jubilejný 1000. duel v profiligovej kariére. Pred stretnutím sa v Staples Center dostalo pocty aj Gáboríkovi za prekonanie tisíczápasovej hranice. Vedenie LA mu počas slávnostného ceremoniálu oficiálne zablahoželalo k dosiahnutiu významného míľnika a venovalo mu viacero darčekov vrátane striebornej hokejky. Na svetelnej kocke premietli videomontáž venovanú slovenskému krídelníkovi. Gáborík sa poďakoval organizácii, najmä klubovým lekárom, ktorí ho dali dokopy. "Trvalo mi, kým som sa dostal na hranicu 1000 zápasov, ale dokázal som to," citoval Gáboríka portál latimes.com.

V ďalšom stretnutí si Dallas poradil so Chicagom 4:0. Domáci brankár Ben Bishop kryl všetkých 24 striel súpera a zaknihoval si tretí shutout v sezóne a 22. v kariére. Tréner Stars Ken Hitchcock zaznamenal 800. triumf v kariére, viac víťazstiev dosiahli v NHL z hlavných kormidelníkov len legendárny Scotty Bowman (1244) a súčasný tréner Chicaga Joel Quenneville (868). "Je skvelé, že odtrénoval už toľko zápasov. Chcete pre neho urobiť len to najlepšie a vykonať na ľade všetko tak, ako si želá," povedal na adresu Hitchcocka jeho zverenec v Dallase francúzsky útočník Antoine Roussel. Po troch súbojoch sa vrátil do zostavy Blackhawks Richard Pánik, slovenský útočník odohral necelých 13 minút, počas ktorých zaznamenal mínusový bod a jednu strelu.

Carolina triumfovala v Nashville 4:1. "Hurikány" v úvode totálne zmietli domácich z ľadu, už v 7. minúte viedli 4:0 a vyhnali z bránky skúseného Fína Pekku Rinneho, ktorého nahradil medzi žŕdkami krajan Juuse Saros. Ten v ďalľom priebehu neinkasoval, Predators však dali iba jeden gól a tak vyšli bodovo naprázdno. Hurricanes vyhrali štvrtý duel z posledných piatich, Predators prehrali prvýkrát od 1. novembra dva zápasy za sebou.

NHL - sumáre:

BOSTON BRUINS - WINNIPEG JETS 2:1 pp a sn (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 49. Krug, rozh. nájazd McAvoy – 50. Laine (Ehlers, Little). Brankári: T. Rask - Hellebuyck, strely na bránku: 33:38, 17.565 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - NEW YORK RANGERS 4:3 pp a sn (1:2, 1:0, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 8. Moore (Hischier, Palmieri), 37. Coleman (Santini), 52. Boyle (Hall, Palmieri), rozh. nájazd Boyle – 10. Vesey (Carey, Desharnais), 12. Holden (Kreider, Bučnevič), 42. Hayes (B. Smith, Zuccarello). Brankári: Schneider - Lundqvist, strely na bránku: 48:28, 16.514 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - ANAHEIM DUCKS 4:5 pp (0:2, 2:1, 2:1 - 0:1)

Góly: 26. Barzal (Bailey, Tavares), 37. Tavares (Bailey, Barzal), 46. Tavares (Bailey, Leddy), 48. Leddy (Eberle, Mayfield) – 9. H. Lindholm (Cogliano, Getzlaf), 11. Kaše (Ritchie, Manson), 33. H. Lindholm (Getzlaf), 59. Rakell (Montour, Getzlaf), 65. H. Lindholm (Getzlaf, Kaše). Brankári: HALÁK - R. Miller, strely na bránku: 26:40, 10.092 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - COLUMBUS BLUE JACKETS 3:2 pp a sn (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 43. Hörnqvist (Kessel, Letang), 56. Malkin (Crosby), rozh. nájazd Letang – 28. Dubois (Panarin, Carlsson), 57. Panarin (Jones, Dubois). Brankári: Murray - Bobrovskij, strely na bránku: 41:32, 18.625 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - OTTAWA SENATORS 4:3 pp a sn (0:1, 2:1, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 32. T. Johnson (Kučerov, Hedman), 36. Gourde (Conacher, Killorn), 52. Namestnikov (Hedman, Kučerov), rozh. nájazd Point – 7. B. Ryan, 35. Ceci (Brassard, Claesson), 46. Brassard (Karlsson, Stone). Brankári: Vasilevskij - Anderson, strely na bránku: 38:21, 19.092 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - CAROLINA HURRICANES 1:4 (1:4, 0:0, 0:0)

Góly: 16. Fiala (Subban) – 1. D. Ryan (Hanifin, Skinner), 4. E. Lindholm (Skinner, Faulk), 5. Hanifin (Williams, D. Ryan), 7. V. Rask (Hanifin, van Riemsdyk). Brankári: Rinne (7. Saros) - Ward, strely na bránku: 29:32, 17.492 divákov.

DALLAS STARS - CHICAGO BLACKHAWKS 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)

Góly: 18. Benn (Elie, Hamhuis), 22. Roussel (Hamhuis, Pateryn), 26. Seguin (Spezza, Klingberg), 37. Seguin (Shore). Brankári: Bishop - Crawford, strely na bránku: 22:24, 18.532 divákov.

EDMONTON OILERS - ST. LOUIS BLUES 3:2 (0:0, 0:0, 3:2)

Góly: 51. Cammalleri, 57. McDavid (Draisaitl, Lucic), 60. Caggiula (Nugent-Hopkins, Maroon) – 50. Thompson (Parayko, Šťastný), 54. Berglund (Schenn, Pietrangelo). Brankári: Talbot - Allen, strely na bránku: 35:36, 18.347 divákov.

LOS ANGELES KINGS - COLORADO AVALANCHE 2:1 pp (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)

Góly: 51. Martinez (Mitchell, Andreoff), 61. Brown (Doughty, Kopitar) – 32. Landeskog (MacKinnon, Rantanen). Brankári: Quick - Varlamov, strely na bránku: 27:32, 18.230 divákov.

SAN JOSE SHARKS - VANCOUVER CANUCKS 5:4 pp (1:1, 3:2, 0:1 - 1:0)

Góly: 12. Thornton (Labanc, Burns), 26. Meier (DeMelo, Labanc), 27. Thornton (Pavelski, Labanc), 39. Hertl (Pavelski, Thornton), 62. Labanc (Hertl) – 2. Gaunce (Gudbranson, Virtanen), 29. Virtanen (Del Zotto, Biega), 37. Boeser (Biega, Gagner), 43. D. Sedin (H. Sedin, Eriksson). Brankári: Dell - Markström, strely na bránku: 32:40, 17.562 divákov.

Marián Gáborík (Los Angeles) 14:03 0 0 0 0 2 0

Zdeno Chára (Boston) 22:33 0 0 0 0 0 0

Andrej Sekera (Edmonton) 16:10 0 0 0 -1 0 0

Richard Pánik (Chicago) 12:43 0 0 0 -1 1 0

Jaroslav Halák (NY Islanders) 64:03 5/40 87,5

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/