NHL: Asistencia Tatara nestačila Montrealu, Ovečkin si musí počkať

Na archívnej snímke Tomáš Tatar. Foto: TASR/AP Photo/Jeffrey T. Barnes

Tomáš Tatar mieri za osobným bodovým maximom, v prebiehajúcej sezóne nazbieral 52 bodov (20+32) v 58 stretnutiach.

New York 11. februára (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar si v noci na utorok pripísal v zámorskej NHL asistenciu, jeho Montreal však prehral doma s Arizonou 2:3. Dvadsaťdeväťročný útočník prihral v 2. minúte na gól Brendanovi Gallagherovi, ktorý zvýšil na 2:0 pre Canadiens, tí však expresný dvojgólový náskok neudržali. Víťazný gól Coyotes strelil minútu pred koncom tretej tretiny obranca Jakob Chychrun. Tatar mieri za osobným bodovým maximom, v prebiehajúcej sezóne nazbieral 52 bodov (20+32) v 58 stretnutiach.

Canadiens doplatili na slabú efektivitu, v zápase mali šesť presilových hier, ani jednu nevyužili. Mátať ich bude najmä situácia v závere prvej tretiny, keď mali k dispozícii dlhú výhodu o dvoch hráčov, no bránku súpera ohrozili iba dvakrát. "Chlapci skvele blokovali prihrávky, myslím si, že naša hra v oslabení bola kľúčom k víťazstvu," povedal na webe NHL brankár Arizony Antti Raanta, ktorý predviedol 26 úspešných zákrokov. Hoci hostia využili iba jednu zo šiestich početných výhod, "vybrali si" tú najdôležitejšiu, keď Chychrun prestrelil Careyho Pricea od modrej minútu pred koncom duelu. Dokonale tak napravil svoju chybu pri úvodnom zásahu Montrealu: "Prvý gól bol moja chyba, stratil som puk, mal som sa ho pokúsiť vypichnúť, ten druhý sa im šťastne odrazil. Mali sme ťažký začiatok, ale potom sme sa vzchopili a hrali lepšie," zhodnotil Chychrun.

V ďalšom nočnom dueli Tampa Bay so slovenským obrancom Erikom Černákom zvíťazila na ľade Columbusu 2:1 po predĺžení. Černák odohral 21:31 minúty a bol tretí najvyťaženejší hráč hostí, päťkrát ohrozil domáceho brankára. Oba góly "bleskov" vrátane víťazného strelil najužitočnejší hráč minulej sezóny Nikita Kučerov. Lightning aj bez zraneného kapitána Stevena Stamkosa dosiahli siedmy triumf za sebou, bodovali deviatykrát. "Získali sme dva body, takže sme radi," povedal Kučerov. Oba tímy sa stretli po prvý raz od vlaňajšieho 1. kola play off, keď Columbus senzačne vyradil suveréna základnej časti Tampu Bay 4:0 na zápasy. "To je už iba história, nemysleli sme na to," dodal ruský útočník. V tabuľke Východnej konferencie sa "blesky" posunuli na druhé miesto o tri body za Boston.

Ďalšiu prehru utrpel Washington, Capitals v zostave s Martinom Fehérvárym a Richardom Pánikom podľahli na domácom ľade New Yorku Islanders 3:5. Zápas vôbec nevyšiel kapitánovi Washingtonu Alexandrovi Ovečkinovi, ktorý neskóroval v druhom stretnutí za sebou a k pokoreniu 700-gólovej hranice mu chýbajú dva góly. Proti Islanders mal na konte dokonca štyri mínusové body. "Snažili sme sa mu nedať veľa priestoru, pretože 'Ovi' je skvelý hokejista a na skórovanie mu stačí málo, už som to videl veľakrát. Ak by aj v dnešnom zápase dosiahol sedemstovku, netrápilo by ma to, ak by sme zvíťazili. Určite sa mu to čoskoro podarí a ja verím, a prajem mu, aby raz prekonal aj Wayna Gretzkého," povedal Ovečkinov bývalý tréner a v súčasnosti kouč Islanders Barry Trotz.

V zápase sa príliš nedarilo ani Fehérvárymu, ktorý nazbieral tri mínusky. Iba dvaja hráči Capitals skončili zápas v "plusových hodnotách" - Pánik a Carl Hagelin, obaja mali jeden plusový bod.

Základom hladkého triumfu Calgary nad San Jose boli presilové hry. Flames premenili až tri a zdolali Sharks 6:2. Zaujal najmä zásah Calgary, keď Matt Tkachuk osamotený skóroval efektnou zadovkou pomedzi vlastné nohy a strelil svoj 19. gól v tejto sezóne. Pod druhé víťazstvo za sebou sa podpísal aj brankár "plameňov" David Rittich s 34 zákrokmi. Calgary je v Pacifickej divízii na druhom mieste s rovnakým počtom bodov ako Vegas a Edmonton, na vedúci Vancouver stráca tri body.

Ten sa po sérii štyroch prehier dočkal triumfu. V noci na utorok zdolal doma Nashville 6:2. Blysol sa brankár Jacob Markström, ktorý 36 úspešnými zákrokmi podržal Canucks.

NHL - sumáre:

MONTREAL CANADIENS - ARIZONA COYOTES 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)
Góly: 1. Evans (Cousins, Thompson), 2. Gallagher (TATAR, Danault) – 6. Stepan (Kessel), 37. Hall (Dvorak), 59. Chychrun (Keller, Stepan). Brankári: Price - Raanta, strely na bránku: 28:34, 20.789 divákov.

PHILADELPHIA FLYERS - FLORIDA PANTHERS 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Góly: 14. Provorov (Niskanen, Pitlick), 26. van Riemsdyk (Voráček, Braun), 40. Sanheim (van Riemsdyk, Laughton), 59. Giroux – 4. Weegar (Ekblad, Barkov). Brankári: Hart - Bobrovskij, strely na bránku: 34:31, 17.867 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - NEW YORK ISLANDERS 3:5 (1:3, 2:2, 0:0)
Góly: 13. Carlson (Bäckström), 32. Eller (Hagelin, Kempný), 37. Oshie (Carlson, Bäckström) – 4. Beauvillier (Bailey, Nelson), 7. Beauvillier (Nelson, Bailey), 19. Toews (Bailey, Pulock), 21. Komarov (Nelson, Leddy), 31. Eberle (Lee, Barzal). Brankári: Samsonov (31. Holtby) - Greiss, strely na bránku: 29:32, 18.573 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - TAMPA BAY LIGHTNING 1:2 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
Góly: 24. Bjorkstrand (Dubois, Bemström) – 3. Kučerov (Sergačov, Point), 61. Kučerov (Hedman, Point). Brankári: Merzlikins - McElhinney, strely na bránku: 32:30, 17.131 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - NASHVILLE PREDATORS 6:2 (3:0, 2:2, 1:0)
Góly: 8. MacEwen (Miller, Stecher), 13. Sutter (Pettersson, Hughes), 14. Benn (Gaudette, Roussel), 21. Pettersson (Edler, Stecher), 38. Miller (Hughes), 43. Virtanen (Hughes, Gaudette) – 26. Smith (Josi, Järnkrok), 28. Granlund (Fabbro, Bonino). Brankári: Markström - Rinne (21. Saros), strely na bránku: 32:38, 18.871 divákov.

SAN JOSE SHARKS - CALGARY FLAMES 2:6 (1:3, 1:1, 0:2)
Góly: 13. E. Karlsson (Goodrow, Vlasic), 25. Burns (Meier, E. Karlsson) – 5. Lucic (Backlund, Andersson), 5. Rieder (Jankowski, Rinaldo), 10. Rinaldo (Gaudreau, Monahan), 31. Jankowski (Lucic, Hanifin), 42. Tkachuk (Hanifin, Lindholm), 55. Backlund (Mangiapane, Lucic). Brankári: Dell - Rittich, strely na bránku: 36:37, 17.101 divákov.

Slovák v akcii:

Tomáš Tatar (Montreal) 16:54 0 1 1 +1 3 0
Richard Pánik (Washington) 12:36 0 0 0 +1 2 0
Martin Fehérváry (Washington) 14:15 0 0 0 -3 2 1
Erik Černák (Tampa Bay) 21:31 0 0 0 0 5 0

/pozn.: čas na ľade, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/