NHL: Tatar si pripísal asistenciu pri výhre New Jersey v Edmontone

Na archívnej snímke vpravo v drese New Jersey Devils Tomáš Tatar 30. októbra 2022. Foto: TASR/AP

Tatar bol pri vyrovnávajúcom góle na 3:3, ktorý dal v 57. min Ryan Graves.

New York 4. novembra (TASR) - Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar prispel asistenciou k víťazstvu New Jersey na ľade Edmontonu 4:3. Devils po druhej tretine prehrávali 1:3, no dokázali tromi presnými zásahmi v priebehu siedmich sekúnd v záverečnej dvadsaťminútovke nakloniť misky váh na svoju stranu. Tatar bol pri vyrovnávajúcom góle na 3:3, ktorý dal v 57. min Ryan Graves.

Slovenský útočník najskôr vybojoval puk dôrazom v obrannom pásme, po prechode cez útočnú modrú čiaru si trpezlivo počkal, prihral Gravesovi a po po dvoch kľučkách v páde prekonal Stuarta Skinnera. Devils o sedem sekúnd šokovali domácich ďalším gólom, keď sa po kolmom pase od Johna Marina dostal k puku Jesper Bratt a zariadil Devils piate víťazstvo za sebou. Bratt bodoval v každom z jedenástich úvodných zápasov sezóny (5+12), čo je rekord Devils. “Mali sme to nacvičené a veril som, že Marino mi dá presný pas. Nezačali sme tento zápas dobre, ale ukázali sme charakter,” povedal švédsky hrdina “diablov” pre nhl.com. Klubový rekord sú aj dva góly v priebehu siedmich sekúnd. Dva góly a asistenciu mal za hostí Miles Wood, Oilers prerušili sériu piatich víťazstiev, kapitán Connor McDavid strelil gól a pridal asistenciu. Triumf hostí vychytali dvaja brankári, pretože Mackenzie Blackwood sa v druhej tretine zranil a nahradil ho Vítek Vaněček. Obaja zaznamenali po 18 zásahov. Tatar asistoval v treťom zápase za sebou, bola to jeho štvrtá asistencia a piaty bod v sezóne. Zaznamenal aj plusový bod, na ľade bol 15:12 minúty a mal jednu strelu.

V noci na piatok sa na klziskách predstavili aj ďalší traja Slováci, no z víťazstva sa netešili. Obranca Martin Fehérváry bol pri prehre Washingtonu 1:3 v Detroite. Jeho spoluhráč Alexander Ovečkin sa postaral o jediný gól hostí a má na konte už 786 gólov v drese jedného tímu, rovnako ako legenda Detroitu Gordie Howe. Kapitán Washingtonu otvoril skóre v druhej tretine presnou strelou z ľavého kruhu. Howe strelil 786 gólov v drese Red Wings, ďalších 15 pridal na sklonku kariéry za Hartford Whalers. “Je úžasné vyrovnať rekord Gordieho práve tu, ale ešte radšej by som bol, keby som ho v Detroite aj prekonal,” povedal Ovečkin. Howe strelil svoj 786. gól v drese “červených krídel” 3. apríla 1971 len pár kilometrov od súčasnej arény klubu v športovom centre Olympia. Domáci hokejisti ešte v druhej tretine vyrovnali zásluhou Luca Raymonda a v tretej tretine rozhodli Andrew Copp s kapitánom Dylanom Larkinom. Brankár Ville Husso zaznamenal 33 zásahov. Fehérváry bol na ľade 19 minút a 40 sekúnd, na domáci bránku vyslal až štyri strely a zaznamenal rovnaký počet hitov.

Montreal aj s Jurajom Slafkovským neuspel vo Winnipegu 2:3 po predĺžení, v ktorom rozhodol Kyle Connor. Jets bodovali v piatom zápase za sebou, hoci dvakrát v zápase prehrávali. “Máme v tíme lídrov a dokážeme zabrať aj v horších chvíľach. Mám pocit, že sa zlepšujeme,” povedal Connor, ktorý dal len svoj druhý gól v sezóne. V minulej strelil 47 v 79 dueloch. Canadiens viedli 1:0 a 2:1, keď skórovali kapitán Nick Suzuki a Kirby Dach, ale napokon to stačilo len na bod. Na 2:2 vyrovnal ešte v druhej tretine svojim 299. gólom v kariére Blake Wheeler. Slafkovský dostal málo priestoru, na ľade počas desiatich striedaní strávil len 8 minút a 18 sekúnd, čo je najmenej počas jeho ôsmich duelov v NHL. Prvý muž tohtoročného draftu odohral z toho 50 sekúnd v presilovke, mal jednu strelu, jeden hit a pripísal si aj jeden blok. Sezóny debut absolvoval obranca Montrealu Joel Edmundson.

Tampa Bay v zostave aj s Erikom Černákom podľahla doma Caroline 3:4 po nájazdoch. V šiestej sérii rozhodol Sebastian Aho. “Blesky” držal nad vodou brankár Andrej Vasilevskij, ktorý zaznamenal 52 zákrokov a atakoval svoj najlepší výkon z 20. marca 2019, keď chytil s Washingtonom 54 striel. “Je neskutočný každý zápas. Vďaka nemu máme aspoň bod,” povedal na adresu krajana ruský útočník Vladislav Namestnikov. Gólovo najbohatšia bola druhá tretina, ktorú domáci Bolts vyhrali 3:1. V piatom zápase za sebou skóroval Nikita Kučerov, keď v 39. minúte poslal pri hre piatich na troch “blesky” do vedenia 3:2. V poslednej dvadsaťminútovke však Hurricanes vyrovnali zásluhou Bradyho Skjeia. Černák odohral 21 minút a 55 sekúnd, z toho 6:25 v oslabení. Slovenský obranca dostal dvojminútový trest za hrubosť, ktorý hostia nepotrestali, na bránku súpera vyslal jednu strelu a obetavo zblokoval až päť pokusov Hurricanes.

Hokejisti Vegas vyhrali v Ottawe 5:4 a natiahli sériu triumfov na šesť. V bránke žiaril Logan Thompson, ktorý chytil 42 striel. Golden Knights neprehrali od 22. októbra. “Nebol to z našej strany perfektný zápas, ale je dôležité, že sme vyhrali,” povedal Mark Stone (1+1). Po dva góly Senators strelili Claude Giroux a Tim Stützle.

Skvelú formu má Boston, ktorý vyhral na ľade NY Rangers 5:2 a pokračuje v rekordnom vstupe do sezóny. Domácich načal svojim ôsmim gólom v sezóne David Pastrňák a Bruins vyhrali siedmykrát v rade. V prvých jedenástich zápasoch zaznamenal Boston 10 víťazstiev, nazbieral 20 bodov, čo je nový klubový rekord. Brankár Jaroslav Halák nechytal, kryl chrbát Igorovi Šesťorkinovi.

Vôbec sa nedarí hokejistom St. Louis, ktorí prehrali šiestykrát za sebou. Tentokrát nestačili na vo forme hrajúcich New York Islanders, “ostrovania” vyhrali 5:2 a natiahli sériu úspechov na päť duelov. Blues prehrali šesťkrát za sebou v riadnom čase naposledy v sezóne 2013-14.

K vysokému víťazstvu Vancouveru nad Anaheimom (8:5) prispel prvým hetrikom v kariére 26-ročný ruský nováčik profiligy Andej Kuzmenko a pridal aj asistenciu. V prvých jedenástich zápasoch v NHL nazbieral 10 bodov. Elias Pettersson strelil gól a pridal štyri asistencie, Bo Horvat mal bilanciu 2+1.

Seatlle umlčal strelcov Minnesoty a na ľade Wild vyhral 4:0. Dva góly dal Alex Wennberg, Martin Jones chytil 22 striel a zaznamenal 26. shutout v kariére. Dallas vyhral na ľade Arizony 7:2, dva góly strelil Jason Robertson.

Hokejisti Calgary prehrali s Nashvillom 1:4 a zaznamenali tretí neúspech za sebou. Adam Ružička nedostal šancu v drese Flames a bol len zdravý náhradník.

NHL - sumáre:

Detroit Red Wings - Washington Capitals 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Góly: 35. Raymond (Kubalík, Perron), 57. Copp (Erne, Larkin), 60. Larkin (Copp, Rasmussen) - 28. Ovečkin (Kuznecov). Brankári: Husso - Kuemper, strely na bránku: 26:34, 18.527 divákov.

Ottawa Senators - Vegas Golden Knights 4:5 (1:3, 2:2, 1:0)
Góly: 5. Giroux (DeBrincat), 35. Giroux (Sanderson, Tkachuk), 39. Stützle (Tkachuk, Zajcev), 43. Stützle (Tkachuk) - 2. Stone, 10. Smith (Karlsson, Kessel), 20. Whitecloud (Stone, Eichel), 26. Stephenson (Roy), 31. Carrier. Brankári: Forsberg (31. Talbot) - Thompson, strely na bránku: 46:32, 16.043 divákov.

Tampa Bay Lightning - Carolina Hurricanes 3:4 pp a sn (0:1, 3:1, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 26. Colton (Sergačov, Hagel), 30. Paul (Stamkos), 39. Kučerov (Killorn, Point) - 9. Jarvis (Šťastný), 35. Nečas (Burns, Svečnikov), 54. Skjei (Aho), rozh. náj. Aho. Brankári: Vasilevskij - Andersen, strely na bránku: 26:55, 19.092 divákov.

New York Rangers - Boston Bruins 2:5 (0:1, 1:0, 1:4)
Góly: 31. Vesey (Zibanejad, Kakko), 44. Fox (Kreider, Kakko) - 13. Pastrňák (Hall), 43. Coyle (Lindholm, Foligno), 47. Frederic (Foligno, Clifton), 51. DeBrusk (Zacha, Hall), 60. Lindholm. Brankári: Šesťorkin - Ullmark, strely na bránku: 20:37, 18.006 divákov.

Minnesota Wild - Seattle Kraken 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
Góly: 26. Geekie (Sprong, Donato), 32. Oleksiak (Gourde, Schultz), 35. Wennberg (Sprong, Bjorkstrand), 51. Wennberg (Borgen, Burakovsky). Brankári: Fleury - Jones, strely na bránku: 22:23, 17.221 divákov.

St. Louis Blues - New York Islanders 2:5 (1:0, 0:4, 1:1)
Góly: 9. Tarasenko (Krug, Faulk), 49. Thomas (Barbašov, Tarasenko) - 21. Palmieri (Dobson), 26. Nelson (Lee, Dobson), 28. Bailey (Barzal, Wahlstrom), 31. Lee (Nelson, Beauvillier), 59. Pageau (Romanov). Brankári: Binnington - Sorokin, strely na bránku: 34:30, 18.096 divákov.

Winnipeg Jets - Montreal Canadiens 3:2 pp (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 18. Dubois (Connor, Gagner), 26. Wheeler (Dubois, Samberg), 62. Connor (Scheifele, Morrissey) - 7. Suzuki (Caufield, Savard), 25. Dach (Suzuki, Caufield). Brankári: Hellebuyck - Montembeault, strely na bránku: 36:22, 13.729 divákov.

Chicago Blackhawks - Los Angeles Kings 2:1 pp (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 33. Dickinson (C. Jones, Roos), 62. Toews (McCabe, Athanasiou) - 37. Lizotte (Kaliyev, Walker). Brankári: Söderblom - Quick, strely na bránku: 19:33, 16.658 divákov.

Calgary Flames - Nashville Predators 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Góly: 42. Coleman (Backlund) - 20. Jankowski (McCarron, Smith), 21. Forsberg (Duchene, Lauzon), 23. Josi (Johansen, Forsberg), 60. Duchene (Granlund, McDonagh). Brankári: Markström - Lankinen, strely na bránku: 30:32, 16.984 divákov.

Edmonton Oilers - New Jersey Devils 3:4 (1:1, 2:0, 0:3)
Góly: 10. McDavid (Hyman, Nurse), 29. Ryan (Barrie, Holloway), 29. Draisaitl (McDavid, Barrie) - 13. Wood (Bastian, McLeod), 42. Wood (Haula), 57. Graves (TATAR, Wood), 57. Bratt (Marino, Hischier). Brankári: Skinner - Blackwood (29. Vaněček), strely na bránku: 37:43, 17.021 divákov.

Arizona Coyotes - Dallas Stars 2:7 (0:4, 0:1, 2:2)
Góly: 46. Välimäki (Maccelli, Bjugstad), 50. Crouse (Maccelli) - 2. Gurianov (Marchment, Seguin), 4. Johnston, 12. Dellandrea (Miller, Heiskanen), 19. Robertson (Pavelski, Hintz), 36. Robertson (Benn, Hintz), 41. Benn, 56. Hakanpää (Benn, Lindell). Brankári: Ingram (12. Vejmelka) - Wedgewood, strely na bránku: 30:36, 4600 divákov.

Vancouver Canucks - Anaheim Ducks 8:5 (1:1, 2:1, 5:3)
Góly: 20. Horvat (Hughes, Pettersson), 30. Pettersson (Michejev, Kuzmenko), 34. Miller (Horvat, Garland), 46. Joshua (Studnicka, Aman), 46. Kuzmenko (Pettersson, Hughes), 55. Kuzmenko (Myers, Pettersson), 57. Kuzmenko (Pettersson), 60. Horvat - 17. Terry (Klingberg, Gibson), 40. Strome (Zegras, Terry), 48. Comtois (Strome), 54. Zegras (Klingberg, Terry), 58. Jones (Beaulieu, McTavish). Brankári: Martin - Gibson, strely na bránku: 47:31, 18.760 divákov.

San Jose Sharks - Florida Panthers 3:4 pp a sn (0:1, 0:1, 3:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 42. Meier (Barabanov, Karlsson), 47. Karlsson (Bonino), 52. Benning (Karlsson, Couture) - 14. Barkov (Lundell, Tkachuk), 36. Gudas (Tkachuk, Verhaeghe), 59. Verhaeghe (Tkachuk, Lundell), rozh. náj. Reinhart. Brankári: Reimer - Bobrovskij, strely na bránku: 39:44, 10.182 divákov.

Tomáš Tatar (New Jersey) 15:12 0 1 1 +1 1 0
Erik Černák (Tampa Bay) 21:55 0 0 0 0 1 2
Martin Fehérváry (Washington) 19:40 0 0 0 0 4 0
Juraj Slafkovský (Montreal) 8:18 0 0 0 0 1 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/