NHL: V Anaheime tuhla krv v žilách, Dallas so Sekerom s víťazstvom

Obranca St. Louis Blues Vince Dunn (vľavo) a hokejista Anaheimu Ducks Josh Manson kľačí na ľade po tom, čo hokejový obranca Jay Bouwmeester z tímu úradujúceho víťaza Stanley Cupu St. Louis Blues skolaboval na striedačke v priebehu prvej tretiny zápasu NHL na ľade Anaheimu Ducks 11. februára 2020. Foto: TASR/AP

Tampa Bay uspela na ľade Pittsburghu.

New York 12. februára (TASR) - Hokejisti Dallasu v zostave so slovenským obrancom Andrejom Sekerom vyhrali v zámorskej NHL nad Carolinou 4:1. Šiestym kariérnym hetrikom sa na tom podieľal útočník Jamie Benn. Sekera sa do zostavy Stars vrátil po dvoch dueloch, odohral 15:34 min a mal dve strely na bránku.

Benn skóroval v každej tretine, hetrik skompletizoval pri hre Caroliny bez brankára, hoci ani nemusel dostať puk do bránky. V jasnej šanci ho pred prázdnou bránkou zahákoval Andrej Svečnikov, čím mu znemožnil zakončenie a rozhodcovia posúdili situáciu ako technický gól. "Dnes predviedol špičkový výkon, keď hrá takto, tak je nezastaviteľný. Bolo to vidieť aj pri záverečnom góle. Som rád, pretože je to hráč, ktorý tvrdo pracuje," povedal pre nhl.com na adresu Benna tréner Rick Bowness. Výborný výkon podal v bránke Stars Anton Chudobin, ktorý chytil 24 striel, prekonal ho len Sebastian Aho.

Duel medzi Anaheimom a St. Louis nedohrali. Za stavu 1:1 v prvej tretine ho prerušili po kolapse obrancu hostí Jaya Bouwmeestera. Toho museli zo striedačky odniesť na nosidlách a transportovať do nemocnice, bol ale pri vedomí a jeho stav je uź stabilizovaný. Tridsaťšesťročný Bouwmeester tesne predtým absovoval dlhé striedanie. Oba tímy potom odišli do šatní a na ľad sa už nevrátili.

Tampa Bay uspela na ľade Pittsburghu 2:1 po predĺžení, v ňom rozhodol o triumfe hostí Yanni Gourde. Pre Tampu to bolo ôsme víťazstvo za sebou. Brankár Andrej Vasilevskij k tomu pomohol 35 zákrokmi a bodoval už v 19. dueli v sérii. Prekonal ho len krajan Jevgenij Malkin. "V americkom futbale je kľúčový quarterback, v hokeji brankár. Je veľkou oporou nášho tímu," pochválil Vasilevského tréner "bleskov" Jon Cooper. Slovenský obranca Erik Černák odohral za hostí viac ako 23 minút, mal jednu strelu, dva bodyčeky a dve zblokované strely. Debut v drese Pens absolvoval po výmene z Minnesoty Jason Zucker, zaznamenal päť striel, ale nebodoval. Zápas nedohral útočník Tampy Nikita Kučerov, ktorý po zrážke s obrancom Penguins Jackom Johnsonom utrpel v závere druhej tretiny zranenie dolnej časti tela. Ešte predtým si pripísal asistenciu a natiahol bodovú sériu na 12 zápasov.

O víťazstve Toronta nad Arizonou 3:2 rozhodol v predĺžení Kasperi Kapanen, keď využil zaváhanie Jordana Oesterleho a strelou do horných poschodí bránky prekonal Adina Hilla. "Myslím, že každý čakal, že pôjdem do blafáku, preto som sa rozhodol pre zakončenie a vyšlo to. Tie dva body sme veľmi potrebovali," povedal Kapanen. Coyotes skórovali v predĺžení takisto, ale gól Jakoba Chychruna rozhodcovia neuznali. Do zostavy Maple Leafs sa nezmestil Martin Marinčin, opäť bol len zdravý náhradník.

Víťazstvo Floridy na ľade New Jersey 5:3 zariadil štvrtý útok "panterov" s dvomi obrancami. Panthers nastúpili s ôsmimi "bekmi", z toho dvaja Mike Matheson a Mark Pysyk nastúpili v útočnej formácii s Noelom Acciarim. Spolu nazbierali osem bodov, Matheson a Pysyk mali bilanciu 1+2 a Acciari strelil gól a pridal asistenciu. "Ani ich nemôžem nazvať štvrtým útokom. Boli dnes vynikajúci, udávali tón nášho tímu," povedal tréner Floridy Joel Quenneville.

Dramatický finiš mal zápas v New Yorku, kde Islanders zdolali Philadelphiu 5:3. Hostia vyrovnali jednu minútu a 32 sekúnd pred koncom na 3:3, keď sa presadil Sean Couturier, ale "ostrovania" bleskovo odpovedali. Od modrej napriahol obranca Ryan Pulock a 41 sekúnd prd klaksónom vrátil domácim vedenie. Víťazstvo potvrdil do prázdnej bránky Leo Komarov.

Minnesota "vygumovala" Vegas a vyhrala na domácom ľade 4:0. Tretí shutout v sezóne a ôsmy v kariére zaznamenal Alex Stalock, ktorý kryl 26 striel. Gól a dve asistencie si pripísal Kevin Fiala, Zach Parise zaznamenal jubilejnú 400. asistenciu v kariére. Debut v drese Wild po výmene z Pittsburghu absolvoval Alex Galchenyuk, ale nebodoval. Colorado zdolalo Ottawu 3:0 a natiahlo víťaznú sériu na päť zápasov. Jedenáste čisté konto v kariére si pripísal Philipp Grubauer, ktorý chytil 35 striel Senators.

Ďalší skvelý výkon podal 24-ročný ruský brankár New Yorku Rangers Igor Šesťorkin. Na ľade Winnipegu zlikvidoval 42 striel Jets a pomohol svojmu tímu k víťazstvu 4:1. V závere prvej tretiny musel ísť po kolízii so spoluhráčom Tonym DeAngelom a útočníkom Winnipegu Andrewom Coppom na vyšetrenie otrasu mozgu, ale do zápasu sa vrátil. V bránke ho na posledných šesť minút úvodnej časti zastúpil Henrik Lundqvist, ktorý zaznamenal jeden úspešný zákrok. "Šesťorkin má v NHL bilanciu 6-1-0, čo je skvelé. Neriešil v akej lige chytá, proti komu hráme, jednoducho sa sústredí na svoju prácu a je našou veľkou oporou," povedal tréner Rangers David Quinn. Dva góly strelil Chris Kreider, Rangers vyhrali päť z posledných siedmich zápasov.

Edmonton zdolal Chicago 5:3, keď štyri body za gól a tri asistencie nazbieral Leon Draisaitl. Oilers hrali prvkrát bez kapitána Connora McDavida, ktorý bude tímu pre zranenie stehenného sval chýbať dva až tri týždne.

NHL - sumáre:

BUFFALO SABRES - DETROIT RED WINGS 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Góly: 2. Sheary (Johansson, Lazar), 35. Johansson (Dahlin, Reinhart), 41. Reinhart (Eichel, Jokiharju) - 1. Helm (Mantha), 28. Helm (Mantha, Green). Brankári: Hutton - Bernier, strely na bránku: 25:29, 16.588 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - FLORIDA PANTHERS 3:5 (1:2, 2:3, 0:0)
Góly: 4. Hughes (Severson, Simmonds), 25. Rooney (Anderson), 35. Palmieri (Butcher, Carrick) - 12. Connolly (Trocheck, Hoffman), 20. Matheson (Acciari, Pysyk), 23. Pysyk (Matheson, Acciari), 25. Vatrano (Yandle, Sceviour), 26. Acciari (Pysyk, Matheson). Brankári: Domingue - Montembeault, strely na bránku: 28:33, 12.732 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - PHILADELPHIA FLYERS 5:3 (3:0, 0:2, 2:1)
Góly: 8. Bailey (Barzal), 12. Martin (Komarov, Brassard), 16. Eberle (Barzal, Lee), 60. Pulock (Barzal, Eberle), 60. Komarov (Bailey) - 30. Konecny (van Riemsdyk, Laughton), 32. Hägg (Giroux, Laughton), 59. Couturier (Giroux, Provorov). Brankári: Varlamov - Elliott, strely na bránku: 25:38, 12.228 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - TAMPA BAY LIGHTNING 1:2 pp (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
Góly: 12. Malkin (Crosby, Letang) - 24. Sergačov (Kučerov, Maroon), 63. Gourde (Point, Hedman). Brankári: Murray - Vasilevskij, strely na bránku: 36:38, 18.445 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - ARIZONA COYOTES 3:2 pp (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
Góly: 15. Hyman (Barrie, Kerfoot), 42. Hyman (Tavares, Kerfoot), 64. Kapanen - 2. Dvorak (Garland, Ekman-Larsson), 40. Söderberg (Richardson, Chychrun). Brankári: Campbell - Hill, strely na bránku: 41:37, 19.039 divákov.

MINNESOTA WILD - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Góly: 6. Eriksson Ek (Greenway, Dumba), 13. Spurgeon (Fiala, Suter), 30. Fiala (Parise, Brodin), 36. Parise (Staal, Fiala). Brankári: Stalock - Fleury (41. Subban), strely na bránku: 25:26, 17.112 divákov.

WINNIPEG JETS - NEW YORK RANGERS 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Góly: 45. Ehlers (Niku, Morrissey) - 20. Kreider (Bučnevič), 28. Kreider (Strome, Zibanejad), 41. Strome (Fast, Panarin), 42. Zibanejad (Bučnevič). Brankári: Hellebuyck - Šesťorkin (od 14. do 21. Lundqvist), strely na bránku: 44:32, 15.325 divákov.

DALLAS STARS - CAROLINA HURRICANES 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Góly: 8. Benn (Johns, Heiskanen), 33. Gurianov (Heiskanen, Hintz), 36. Benn (Seguin), 59. Benn - 18. Aho (Svečnikov, Slavin). Brankári: Chudobin - Mrázek, strely na bránku: 36:25, 18.532 divákov.

COLORADO AVALANCHE - OTTAWA SENATORS 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly: 20. Rantanen (MacKinnon, Graves), 51. Ničuškin (Burakovsky, Girard), 59. Landeskog (MacKinnon). Brankári: Grubauer - Högberg, strely na bránku: 36:34, 18.015 divákov.

EDMONTON OILERS - CHICAGO BLACKHAWKS 5:3 (2:2, 2:1, 1:0)
Góly: 2. Sheahan (Kassian, Archibald), 18. Yamamoto (Chiasson, Draisaitl), 24. Yamamoto (Nugent-Hopkins, Draisaitl), 25. Nugent-Hopkins (Draisaitl, Smith), 60. Draisaitl - 6. Saad (Kane, Murphy), 15. Toews (Carpenter, Määttä), 22. Boqvist (Kane, Saad). Brankári: Smith - Lehner, strely na bránku: 31:41, 17.066 divákov.

ANAHEIM DUCKS - ST. LOUIS BLUES 1:1 - nedohrané
(zápas prerušili 7:50 pred koncom prvej tretiny pre kolaps Jaya Bouwmeestera)
Góly: 6. Henrique (Lindholm, Manson) - 8. Barbašev (Kyrou)

Erik Černák (Tampa Bay) 23:23 0 0 0 0 1 0
Andrej Sekera (Dallas) 15:34 0 0 0 0 2 0

/pozn.: čas na ľade, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/