< sekcia NHL

NHL: V prípade reštartu súťaže tímy naskočia priamo do play off

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Prvé štyri tímy vo Východnej i Západnej konferencii by na základe percentuálneho bodového zisku postúpili priamo do 2. kola play off.

Raleigh 27. mája (TASR) - V prípade reštartu zámorskej NHL naskočia jej tímy priamo do play off. A to aj s najlepšie bodujúcim slovenským hokejistom Tomášom Tatarom, hoci jeho Montreal nebol v čase prerušenia na postupovej pozícii. Základná časť sa už dohrávať nebude, informoval komisár profiligy Gery Bettman. Netradičnú vyraďovačku by hralo 24 tímov, po 12 v každej konferencii. Predčasný koniec základnej časti znamená, že istí sú už víťazi štyroch trofejí.

Prvé štyri tímy vo Východnej i Západnej konferencii by na základe percentuálneho bodového zisku postúpili priamo do 2. kola play off. Predtým by však medzi sebou odohrali miniturnaj, ktorý by rozhodol o nasadení. Tímy v jednotlivých konferenciách by absolvovali jeden vzájomný zápas. V 1. kole by štartovali tímy z 5. až 12. miesta, série by sa podľa predbežného plánu hrali na tri víťazné zápasy. Od 2. kola play off by sa hralo klasicky na štyri víťazné duely. Všetky zápasy by sa hrali bez divákov.

Na základe postavenia v tabuľke si o nasadenie v 2. kole zahrajú vo Východnej konferencii Boston Bruins aj so Slovákmi Zdenom Chárom a Jaroslavom Halákom, Tampa Bay Lightning v kádri s Erikom Černákom, Washington Capitals s Richardom Pánikom a Philadelphia Flyers. Na Západe to budú St. Louis Blues, Colorado Avalanche, Vegas Golden Knights a Dallas Stars aj s Andrejom Sekerom. Vďaka mimoriadnemu formátu sa v play off predstaví aj Tomáš Tatar. Jeho Montreal zaostával za 8. miestom až o deväť bodov, napriek tomu sa predstaví v 1. kole play off a o postup zabojuje proti Pittsburghu Penguins. Ďalšie dvojice vytvoria Carolina Hurricanes s New Yorkom Rangers, New York Islanders a Florida Panthers a Toronto Maple Leafs aj s Martinom Marinčinom proti Columbusu Blue Jackets. V Západnej konferencii sa v úvodnom kole predstavia dvojice: Edmonton Oilers - Chicago Blackhawks, Nashville Predators - Arizona Coyotes, Vancouver Canucks - Minnesota Wild, Calgary Flames - Winnipeg Jets.

Zo Slovákov, ktorí v tejto sezóne zasiahli do hry, sa sezóna skončila iba pre Christiána Jaroša a jeho Ottawu Senators. Pred bránami play off zostali aj Buffalo Sabres, New Jersey Devils, Anaheim Ducks, Los Angeles Kings, San Jose Sharks a Detroit Red Wings.

Podľa slov Bettmana vedenie NHL a Hráčskej asociácie budú musieť po ústupe pandémie koronavírusu ešte dotiahnuť detaily týkajúce sa zdravotného a bezpečnostného protokolu a určiť dejiská zápasov. "Chcem všetkých ubezpečiť, že zdravie hráčov, trénerov aj ostatných ľudí na zápasoch je naša priorita. Samozrejme nič nie je bez rizika, ale pracujeme na pláne, aby sme ho minimalizovali. Dôvod, prečo sme sa rozhodli pokračovať sú fanúšikovia, ktorí chcú vidieť vyvrcholenie sezóny. A rovnako to chcú aj hráči," uviedol Bettman na oficiálnom webe profiligy.

Vedenie NHL počíta s dvoma dejiskami zápasov, jednom pre každú konferenciu. Do úvahy prichádza desať destinácií: Chicago, Columbus, Dallas, Las Vegas, Los Angeles, Pittsburgh and Minneapolis/St. v USA a Edmonton, Toronto, Vancouver v Kanade. V tej však vyžadujú povinnú dvojtýždňovú karanténu, čo favorizuje americké dejisko. "Ak budú musieť hráči stráviť štrnásť dní v hotelovej izolácii, asi nebude možné počítať s Kanadou. Musím nájsť riešenie, ktoré bude vyhovovať všetkým, ale verím, že sa nám to podarí," povedal zástupca komisára NHL Bill Daly.

Pred samotným obnovením ročníka by tímy absolvovali trojtýždňový tréningový kemp. Od toho by sa odvíjal termín reštartu, ktorý zatiaľ nie je jasný. V zámorí sa špekuluje o závere júla či začiatku augusta, víťaz Stanleyho pohára by bol známy najskôr v septembri. "Ak by sme mohli začať s tréningami v polovici júla, tak by sme boli spokojní, rovnako ak by sa začalo hrať na prelome júla a augusta," citovala Bettmana agentúra AP.