Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea

Pospíšil prispel asistenciou k výhre Calgary nad Arizonou 6:5

Slovenský hokejista v drese Calgary Flames Martin Pospíšil (76) a hráč Arizony Coyotes Dylan Guenther (11) bojujú o puk pri mantineli v zápase zámorskej NHL Calgary Flames - Arizona Coyotes v Calgary v nedeľu 14. apríla 2024. Foto: TASR/AP

Pospíšil nazbieral v 61 stretnutiach prebiehajúcej sezóny dokopy 23 bodov za osem gólov a 15 asistencií.

New York 15. apríla (TASR) - Slovenský hokejista Martin Pospíšil prispel jednou asistenciou k výhre Calgary Flames v nočnom zápase zámorskej NHL nad Arizonou Coyotes 6:5. Dvadsaťštyriročný útočník odohral 12:31 minúty a do štatistík si pripísal aj jeden plusový bod, dve trestné minúty, štyri strely na bránku a šesť bodyčekov. Hráči Vegas zvíťazili nad Coloradom 4:3 po predĺžení, Carolina vyhrala v Chicagu 4:2 a pripísala si piaty triumf v sérii.

Pospíšil potiahol v 8. minúte po pravom krídle akciu, ktorá vyvrcholila prihrávkou Nazema Kadriho na Andreja Kuzmenka a ten znížil na 1:2 z pohľadu Calgary. Slovenský útočník nazbieral v 61 stretnutiach prebiehajúcej sezóny dokopy 23 bodov za osem gólov a 15 asistencií. Na konte má aj 101 trestných minút a trinásť plusových bodov. Je najtrestanejší hráč tímu, z hokejistov Flames naposledy prekonal hranicu 100 trestných minút v jednej sezóne Matt Tkachuk v ročníku 2016/17. Calgary sa počas celého stretnutia doťahovalo na súpera. Do tretej tretiny išlo za stavu 4:5, no potom rozhodol jeho najproduktívnejší hráč Kadri, ktorý v 42. minúte vyrovnal a o štyri neskôr upravil na konečných 6:5. V zápase mal bilanciu 2+1, v tomto ročníku nazbieral 74 bodov (29+45). "Nie je veľa večerov, v ktorých by Nazem nemal vplyv na dianie v zápase. Teším sa z jeho výkonov. Som rád, ako pristúpil k tejto sezóne, pomáha nám mnohými vecami," pochválil Kadriho tréner "plameňov" Ryan Huska. Kuzmenko sa podieľal na víťazstve gólom a asistenciou. "Tento tím prechádza procesom omladzovania, chce zavrieť ústa pochybovačom. To môže byť pre určitých hráčov motivácia. Andrej veľa komunikuje, učí sa a vie vymyslieť akcie. Ak bude naďalej pracovať na malých detailoch, bude v tejto lige sláviť úspech," povedal Kadri na adresu Kuzmenka. Oba tímy už dávnejšie stratili šancu na postup do play off. Coyotes nestačili v zápase ani dva góly Dylana Guenthera.

Carolina vďaka triumfu v Chicagu zostala v hre o víťazstvo vo Východnej konferencii. Z druhého miesta stráca na vedúci New York Rangers jeden bod, oba tímy odohrajú do konca základnej časti ešte jeden duel. Vyrovnávajúci gól dal Seth Jarvis aj s prispením obrancu Ethana del Mastra a o desať minút neskôr strelil víťazný gól Hurricanes. "Myslím si, že sme hrali dobre. Bol to náročný duel, víťazstvo v ňom nás trochu nakopne," uviedol pre nhl.com tréner "hurikánov" Rod Brind’Amour. V drese Blackhawks strelil premiérový gól v NHL nováčik Frank Nazar, ktorý vo svojej profiligovej premiére otvoril skóre stretnutia. Blackhawks prehrali štvrtý zápas v sérii.

Colorado prehralo štvrtý z uplynulých piatich duelov. Už v sobotu bolo jasné, že v prvom kole play off narazí na Winnipeg Jets. V Centrálnej divízii stráca na svojho súpera jeden bod a o tom, kto bude mať výhodu domáceho prostredia v úvode série, rozhodnú záverečné zápasy základnej časti. Colorado viedlo po dvoch tretinách nad Vegas 3:0, no domáci dokázali v tretej vyrovnať a v predĺžení im zaistil triumf Tomáš Hertl. Český útočník tečoval v presilovke strelu Jacka Eichela spoza kruhu na buly. "Vždy je príjemné dať gól v predĺžení, zakaždým je totiž víťazný. Verím, že som si ešte nechal nejaké na play off," poznamenal Hertl. Obhajca titulu vyhral druhý duel za sebou po predchádzajúcej trojzápasovej sérii prehier. Dvoma gólmi prispel k obratu William Karlsson, švédsky center tak prekonal hranicu 30 gólov v sezóne. Je len druhý hráč Vegas s viac ako jednou 30-gólovou sezónou, prvým bol Jonathan Marchessault. Colorado sa herne trápi, nestačili mu ani gól a asistencia Calea Makara. "Mali sme zrejme najlepší vstup do zápasu v sezóne, čo bolo fajn. Žiaľ, nedokázali sme to dotiahnuť do víťazného konca. Musíme vyriešiť svoj problém," vravel Makar.

Hokejisti St. Louis zvíťazili nad Seattlom 4:1. O svojom triumfe rozhodli v tretej tretine, ktorú vyhrali 3:0. Slovenský útočník Tomáš Tatar sa nedostal do zostavy Seattlu už vo ôsmom zápase z uplynulých desiatich. Brankár Joel Hofer pomohol k výhre "bluesmanov" 19 úspešnými zákrokmi. Blues si poistili deviatu priečku v Západnej konferencii, no postúpiť do play off už nemôžu. Jedenásty Kraken, ktorý prehral tretí zápas za sebou, stratil postupovú šancu už dávnejšie.

NHL - sumáre:

St. Louis Blues – Seattle Kraken 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)

Góly
: 19. Kapanen (Toropčenko), 41. Kyrou (Kessel, Saad), 57. Schenn (Leddy, Walker), 60. Walker – 15. McCann. Brankári: Hofer - Daccord, strely na bránku: 28:20.

Vegas Golden Knights – Colorado Avalanche 4:3 pp (0:2, 0:1, 3:0 - 1:0)

43. Barbašov (Kolesar, Hanifin), 47. Karlsson (Dorofejev, Theodore), 57. Karlsson (Howden, Whitecloud), 62. Hertl (Eichel, Marchessault) – 8. Colton (Wood, Makar), 11. Makar (MacKinnon, Lehkonen), 33. Rantanen (Manson, Ničuškin). Brankári: Hill - Georgiev, strely na bránku: 30:24.

Chicago Blackhawks – Carolina Hurricanes 2:4 (1:0, 0:1, 1:3)

11. Nazar (Jones), 42. Athanasiou (Reichel, Donato) – 25. Staal (Martinook, Svečnikov), 47. Jarvis, 57. Jarvis (Burns, Svečnikov), 58. Aho (Guentzel). Brankári: Mrázek - Kočetkov, strely na bránku: 16:34.

Calgary Flames – Arizona Coyotes 6:5 (2:3, 2:2, 2:0)

8. Kuzmenko (Kadri, POSPÍŠIL), 10. Coronato, 30. Zary (Hunt), 37. Šarangovič (Backlund, Andersson), 42. Kadri (Andersson, Kylington), 46. Kadri (Weegar, Kuzmenko) – 3. Kerfoot (Kesselring, Ingram), 4. Maccelli (Brown, Koľjačonok), 18. Guenther (Durzi, Keller), 36. Guenther (Jeník, Keller), 37. Doan (McBain). Brankári: Wolf - Ingram (58. Vejmelka), strely na bránku: 31:35.

Slovák v akcii:

Martin Pospíšil (Calgary) 12:31 0 1 1 +1 4 2

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/

tímy s istou účasťou v play off:

Východná konferencia:

New York Rangers, Boston Bruins, Carolina Hurricanes, Florida Panthers, Toronto Maple Leafs, Tampa Bay Lightning

Západná konferencia:

Dallas Stars, Colorado Avalanche, Vancouver Canucks, Winnipeg Jets, Edmonton Oilers, Nashville Predators, Los Angeles Kings, Vegas Golden Knights