Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea

Vegas sú v play off, Pospíšil prispel asistenciami k triumfu Flames

Nicolas Roy korčuľuje počas tretej tretiny zápasu s Minnesotou. Foto: TASR/AP

Pre Golden Knigts to bolo prvé víťazstvo po troch prehrách.

New York 13. apríla (TASR) - Slovenský hokejový útočník Martin Pospíšil prispel dvoma asistenciami k víťazstvu Calgary na ľade Anaheimu 6:3 v nočnom zápase NHL. Hokejisti Vegas Golden Knights spečatili postup do play off triumfom nad Minnesotou 7:2 a na poslednej ôsmej postupovej priečke v Západnej konferencii už majú pred St. Louis nedostihnuteľný náskok.

Pred Vegas si už účasť vo vyraďovacej časti v Západnej konferencii zabezpečili Dallas, Vancouver, Winnipeg, Colorado, Edmonton, Nashville a Los Angeles. Pre Golden Knigts to bolo prvé víťazstvo po troch prehrách. Štyrmi bodmi za asistencie sa na ňom podieľal útočník Chandler Stephenson, svoj prvý gól po výmene zo San Jose strelil útočník "zlatých rytierov" Tomáš Hertl. "Nechceli sme sa dostať do stresu a do zápasu, ktorý by sme nevyhnutne potrebovali vyhrať. Vedeli sme, v akej sme situácii a dnes sme išli sebaisto za víťazstvom," poznamenal Stephenson. "V prebiehajúcej sezóne sme mali niekoľko vzostupov a pádov. Boli sme schopní dostať sa cez všetky náročné situácie a pozerať sa vpred," uviedol tréner Vegas Bruce Cassidy. Wild sú už bez šance na postup a za sebou majú päť prehier z uplynulých siedmich zápasov. "Dnes to nebol dobrý výkon. Nezáleží na tom, proti komu hráte a v akej situácii. Vždy musíme ísť naplno. Niektoré veci si musíme vysvetliť a do ďalšieho zápasu nastúpiť iným spôsobom," konštatoval kormidelník Minnesoty John Hynes.

Hráči St. Louis bojovali v domácom zápase proti Caroline o udržanie si šance na play off. Dôležitý duel však nezvládli, podľahli 2:5 a dva zápasy pred koncom majú na posledné ôsme postupové miesto v Západnej konferencii už nedostihnuteľnú stratu. Útočník "bluesmanov" zvýšil v presilovke na priebežných 2:1 a druhýkrát po sebe strelil 30 gólov v sezóne. Od roku 2000 sa to podarilo iba štyrom hráčom Blues vrátane Pavla Demitru. Na klubový míľnik dosiahol aj útočník Robert Thomas, ktorý je prvý hráč Blues od roku 1994 so 60 asistenciami v sezóne. "Je to pekné, ale radšej by som hral v play off. To je moja priorita." povedal Thomas. Podľa trénera Drewa Bannistera stáli za prehrou chyby v obrane a nevyužité príležitosti. "Určite nemôžem hráčom uprieť snahu. Tá nám dnes nechýbala. Urobili sme však chyby pred prvými tromi gólmi a potrestali nás za to. Mali sme šance skórovať, ale nestačilo to." Hurricanes si triumfom 5:2 udržali šancu na celkový triumf v základnej časti. Na ľade Blues dosiahli štvrté víťazstvo za sebou, na konte ich majú 43 v riadnom hracom čase, čo je najviac zo všetkých tímov. "Myslím si, že sme dnes predviedli dosť na to, aby sme zvíťazili. Výborní sme boli aj v bránke. V dôležitých momentoch sme predviedli správne rozhodnutia," poznamenal tréner Caroliny Rod Brind´Amour.

Pospíšil sa do kanadského bodovania zapísal prvýkrát po štyroch zápasoch. Nastúpil na ľavom krídle prvej formácie s Nazemom Kadrim (1+2) a Andrejom Kuzmenkom (3+0), ktorému asistenciou pomohol dokonať hetrik. Slovenský útočník sa po individuálnej akcii v 58. minúte dostal k zakončeniu, ktoré brankár John Gibson ešte zneškodnil, no Kuzmenko uspel dorážkou. Pospíšil si prvú asistenciu v zápase pripísal v 12. minúte, keď v strednom pásme posunul puk Kadrimu, ktorý po prieniku obstrelil obrancu i brankára a upravil na priebežných 2:0, čím si "okorenil" jubilejný 900. zápas v základnej časti NHL. Flames neskôr viedli 4:0, no Anaheimu sa vydaril úvod tretej tretiny, v ktorej do 47. minúty strelil tri góly. Pospíšil strávil na ľade celkovo 13:18 min, prezentoval sa aj dvoma plusovými bodmi a dvoma strelami. Bol to pre neho druhý dvojbodový zápas v kariére, dve asistencie mal aj pri nedávnej prehre s Anaheimom (3:5). Vo svojej premiérovej sezóne NHL má na konte 22 bodov za 8 gólov a 14 asistencií.

V zápase Chicago - Nashville sa tromi gólmi zaskvel útočník hostí Filip Forsberg, ktorý 44. gólom v sezóne vytvoril nové klubové maximum. Bol to jeho 10. hetrik v základnej časti a 11. celkovo. "Hrám za skvelú organizáciu s výbornými hráčmi. Je úžasné byť s nimi v rovnakých úvahách," poznamenal Forsberg. "Predátori" potvrdili, že patria k najlepším tímom na klziskách súperov a domáce Chicago zdolali 5:1. "Je neuveriteľné, ako teraz hráme. Ja sa len pozerám, ako spoluhráči predo mnou dusia súperov. Je pre mňa zábavné sledovať to a pomáhať tomuto tímu," povedal brankár "predátorov" Kevin Lankinen. Blackhawks prehrali tretí zápas po sebe, po prvej tretine prehrávali 0:2. "Nemali sme dobrý začiatok, to nás ovplyvnilo. Hrali sme proti silnému tímu. Mali sme dobré úseky hry, ale to je málo," poznamenal tréner Chicaga Luke Richardson.

Kapitán Edmontonu Connor McDavid vynechal druhý zápas za sebou pre zranenie v dolnej časti tela. "Cítim sa dobre, ale v tomto zápase ešte nebudem hrať," povedal po tom, čo absolvoval doobedňajšie rozkorčuľovanie. Aj tréner Kris Knoblauch naznačil, že by nemalo ísť o vážny dôvod absencie. "Hlavné je, že nastúpi do play off. Keby sa play off hralo už teraz, tak by hral, ale chceme sa uistiť, že bude stopercentný. Keď dostane zelenú od lekárov a fyzioterapeutov, tak bude pripravený." McDavidovi naďalej chýba jedna asistencia k tomu, aby sa stal iba štvrtým hráčom v histórii, ktorý nazbieral sto asistencií v sezóne. Pred ním túto métu dosiahli iba Wayne Gretzky (v 11 sezónach), Mario Lemieux a Bobby Orr (obaja raz). Oilers odohrajú do konca základnej časti ešte štyri zápasy. Proti Arizone v noci na sobotu doma nepotvrdili pozíciu favorita a Arizone podľahli 2:3 po predĺžení. Víťazný gól strelil v 62. minúte útočník Matias Maccelli. Pre Coyotes to bolo štvrté víťazstvo z uplynulých piatich zápasov. Český brankár Karel Vejmelka zneškodnil 38 striel domácich. Oilers získali napriek prehre istotu, že play off začnú dvoma zápasmi na domácom ľade. V súvislosti s arizonským klubom sa v zámorí špekuluje o sťahovaní do Utahu. Hráči aj tréner Andre Tourigny za v pozápasových vyjadreniach zamerali na výkon na ľade Oilers. "Myslím si, že naši chlapci ukazujú, akí sú hrdí a ako veľmi chcú spoločne dosiahnuť úspech. Je skvelé cítiť to a vidieť, ako sa navzájom povzbudzujú a idú rovnakým smerom," poznamenal Tourigny.

NHL - sumáre

St. Louis Blues - Carolina Hurricanes 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)

Góly: 17. Bolduc (Leddy, Thomas), 26. Kyrou (Bučnevič, Thomas) - 19. Martinook (Svečnikov), 29. Jarvis (Skjei, Andersen), 48. Slavin (Aho, DeAngelo), 58. Guentzel, 60. Guentzel (Jarvis, Slavin). Brankári: Binnington - Andersen, strely na bránku: 31:42

Chicago Blackhawks - Nashville Predators 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)

Góly: 37. Kurashev (Bedard, Johnson) - 6. Forsberg (Evangelista, Novak), 20. Sherwood (Schenn, Stastney), 26. Forsberg, 30. Zucker (Josi, Lankinen), 42. Forsberg (O´Reilly, Evangelista). Brankári: Söderblom - Lankinen, strely na bránku: 26:40

Edmonton Oilers - Arizona Coyotes 2:3 pp (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)

Góly: 22. Henrique (Kane, Stecher), 42. Nurse (Foegele, Kane) - 6. Doan (McBain, Maccelli), 26. Cooley (Durzi, Schmaltz), 62. Maccelli (Kesselring, Doan). Brankári: Pickard - Vejmelka, strely na bránku 39:28

Anaheim Ducks - Calgary Flames 3:6 (0:2, 0:2, 3:2)

Góly: 3. Colagelo (Lundeström, Gudas), 47. Vatrano (Zegras, LaCombe), 48. Zellweger (Fowler, Terry) - 5. Mangiapane (Pachal, Šarangovič), 12. Kadri (POSPÍŠIL, Kylington), 26. Kuzmenko (Kadri, Weegar), 39. Zary (Huberdeau, Hunt), 55. Kuzmenko (Huberdeau, Kadri), 58. Kuzmenko (POSPÍŠIL, Weegar). Brankári: Gibson - Wolf, strely na bránku: 22:27

Vegas Golden Knights - Minnesota Wild 7:2 (3:0, 1:1, 3:1)

Góly: 3. Roy (Eichel), 7. Dorofejev (Theodore), 9. Eichel (Hanifin, Stephenson), 34. Marchessault (Stephenson, Hanifin), 43. Hertl (Whitecloud, Stephenson), 51. Karlsson (Cotter, Mantha), 54. Kolesar (Roy, Dorofejev) - 28. Chusnudinov (Faber, Johansson), 48. Hartman (Boldy, Brodin). Brankári: Thompson - Fleury, strely na bránku: 30:27

Slovák v akcii:

Martin Pospíšil (Calgary) 13:18 0 2 2 2 3 0
/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/