Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel

NHL: Toronto prehralo v Buffale, Jágr opäť prekonal hranicu 60 bodov

Na snímke vpravo Roman Polak zo San Jose Sharks a Markus Granlund z Vancouver Canucks. Foto: TASR/AP

Dôležitý triumf v boji o play off si pripísali New York Islanders.

New York 1. apríla (TASR) - Hokejisti Toronta v zostave so slovenským obrancom Martinom Marinčinom prehrali v zámorskej NHL na ľade Buffala hladko 1:4. Marinčin si počas 21-minútového pobytu na ľade pripísal jednu strelu na bránku. Na druhom góle domácich sa podieľali bratia - Cal O'Reilly ho dal a Ryan O'Reilly si pripísal asistenciu.

Toronto už len dohráva ďalšiu nevydarenú sezónu. Maple Leafs sa dávnejšie pripravili o postup do play off a päť zápasov pred koncom základnej časti sú naďalej na poslednej priečke v Západnej konferencii. Štrnástemu Buffalu podľahli po bodovej produkcii bratov O'Reillyovcov. Gól na 2:0 strelil Cal po perfektnej kombinácii s Jackom Eichelom a druhej prihrávke Ryana. V histórii Sabres sa tak prvýkrát postarala o gól bratská dvojica. "Ryan urobil dobrú robotu pri mantineli, uvoľnil mi priestor a Jack to roztiahol. Videl som, ako mi chce puk vrátiť, tak som sa posunul do otvoreného priestoru a zrazu som mal veľa času na umiestnenie strely," opísal gólový moment Cal O'Reilly. "Bolo skvelé spolupracovať s bratom. Je to výborný hráč so skvelými ťahmi na bránku. Aj vďaka nemu sme dnes vyhrali," dodal Ryan.

Dôležitý triumf v boji o play off si pripísali New York Islanders. Stále bez zraneného brankára Jaroslava Haláka zdolali doma Columbus 4:3, pod čo sa kapitán John Tavares podpísal dvoma gólmi. "Keď máme šancu strieľať, pálime všetko smerom na bránku. V tomto sú naši obrancovia perfektní, o gól sa snažia časťou streľbou. Sme hladní po góloch a bolo to poznať," povedal pre web NHL Tavares.

"Ostrovania" prehrávali po zásahu Brandona Dubinského, v prvej tretine však odpovedali trikrát rovnakou kartou a skóre otočili. Na začiatku tretej časti o dvojgólový náskok prišli, no v 45. minúte dostali ideálnu možnosť pri vylúčení Davida Savarda. Z presilovkového tlaku vyťažil víťazný zásah Anders Lee, ktorý si počkal na odrazenú strelu od zadného mantinelu a dôrazom pred Bobrovským so šťastím skóroval. "Získali sme neskutočne potrebné dva body. Vedieť zlomiť zápas v tretej tretine je vždy veľmi dôležité. Hoci všetky tímy okolo v nás v boji o play off víťazia, my sa musíme naďalej starať iba o seba," uviedol Lee. Islanders zatiaľ majú v rukách prvú voľnú kartu z dvoch vo Východnej konferencii, v reálnej hre o lístky do play off sú ešte Philadephia a Detroit.

Šancu definitívne si zabezpečiť miestenku vo vyraďovačke nevyužili New York Rangers, ktorí na ľade Caroliny prehrali 3:4. "Jazdci" mali pritom stretnutie ideálne rozohrané. Po trojgólovej druhej tretine viedli 3:2, v tretej časti ich však zaklincovali gólmi Jeff Skinner a Victor Rask. Hurricanes dali aj v tomto stretnutí šancu mladíkom a tí sa im odvďačili bodovou produkciou. Patrick Brown strelil svoj prvý profiligový gól a Sergej Tolčinskij si v premiérovom dueli v NHL vypracoval ten vyrovnávajúci na 2:2. "Tento tím pokračuje v raste a vývoji, videli ste sami, ako nám to ide," povedal kouč Caroliny Bill Peters.

Duel mal mimoriadne emotívnu príchuť pre Erica Staala. Bývalý dlhoročný kapitán Caroliny prišiel do PNC arény ako hráč Rangers. Dvanásť sezón vďačných služieb diváci ocenili pretrvávajúcimi standing ovations počas reklamnej prestávky v prvej tretine. "Mal som v sebe strašne veľa emócií, bolo to nádherné. V tom momente sa mi vynorilo množstvo spomienok a udalostí, ktoré sme spolu zažili," povedal Staal.

Florida zdolala New Jersey 3:2 aj vďaka dvom asistenciám českého veterána Jaromíra Jágra. Ten tak už osemnástykrát v kariére prekonal hranicu 60 bodov v sezóne. Jonathan Huberdeau zaznamenal za "panterov" dva presné zásahy. K dramatickému priebehu stretnutiu dopomohli aj netradičné situácie. Napriek výzve doleteli dvakrát z hľadiska floridskej arény na ľad krysie plyšáky, za čo rozhodcovia udelili domácim menšie tresty. "Neprijateľné, s takýmito vylúčeniami nesúhlasím. Mohli sme prísť za rozhodcom a povedať mu, 'hej, tohto plyšáka hodil na ľad fanúšik New Jersey, mali by sme hrať presilovku'. Pre nás to bol dôležitejší zápas ako ktorýkoľvek iný v sezóne a nemyslím si, že by sme za toto mali dostávať dve minúty. Vedenie súťaže by s tým malo niečo urobiť," kritizoval rozhodnutia arbitrov po stretnutí Jágr.

Hádzanie plyšákov na ľad floridskej arény vysvetľuje "krysí príbeh". V sezóne 1995/1996 údajne uvidel Scott Mellanby v kabíne krysu, zabil ju hokejkou, a potom s ňou v tretej tretine strelil dva góly. Pri príležitosti dvadsiateho výročia tejto udalosti rozdalo vedenie Panthers fanúšikom pred zápasom 10.000 plyšákov s podobizňou krysy, aby ich po každom góle v tretej časti vhodili na ľad. Rozhodcovia za to udelili domácemu tímu dva dvojminútové tresty, keďže diváci nerešpektovali výzvu nezdržovať hru. Devils však ani jednu z presiloviek nevyužili.

NHL - sumáre:

BUFFALO SABRES - TORONTO MAPLE LEAFS 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Góly: 8. Larsson (Gionta, Foligno), 20. C. O'Reilly (Eichel, R. O'Reilly), 24. C. O'Reilly (Legwand, Gorges), 60. Larsson (McCabe, Bogosian) - 34. Laich (Lindberg, Corrado). Brankári: Johnson - Sparks, strely na bránku: 37:26, 18.873 divákov

CAROLINA HURRICANES - NEW YORK RANGERS 4:3 (1:0, 1:3, 2:0)
Góly: 12. Brown (Skinner, Hainsey), 34. Faulk (Tolčinskij, Murphy), 45. Skinner (Murphy, Brown), 50. V. Rask - 22. Zuccarello (Stepan, Boyle), 26. Nash (J.T. Miller, McDonagh), 38. Kreider (Stepan, Yandle). Brankári: Ward - Lundqvist, strely na bránku: 28:27, 16.336 divákov

NEW YORK ISLANDERS - COLUMBUS BLUE JACKETS 4:3 (3:1, 0:1, 1:1)
Góly: 8. Tavares (Strome, Bailey), 18. Hickey (Okposo, Nielsen), 19. Tavares (Kuliomin, Strait), 46. Lee (Boychuk, Nielsen) - 5. Dubinsky (Jenner), 36. Saad (Wennberg, Savard), 41. Jenner (Atkinson). Brankári: Greiss - Bobrovskij, strely na bránku: 27:24, 13.857 divákov

PITTSBURGH PENGUINS - NASHVILLE PREDATORS 5:2 (1:1, 3:1, 1:0)
Góly: 4. Kessel (J. Schultz, Bonino), 23. Kessel (Daley, Sundqvist), 31. Letang (Kunitz, Crosby), 39. Hornqvist (Daley, Letang), 56. Bonino (Hagelin, Cole) - 19. Johansen (Neal, Forsberg), 35. Neal (Ekholm, Johansen). Brankári: Fleury - Rinne (41. Hutton), strely na bránku: 41:24, 18.560 divákov

FLORIDA PANTHERS - NEW JERSEY DEVILS 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
Góly: 28. Huberdeau (Thornton, Ekblad), 44. Huberdeau (Jágr, Campbell), 59. Barkov (Jágr) - 9. Sislo (Smith-Pelly, Henrique), 50. Pietila. Brankári: Montoya - Kinkaid, strely na bránku: 40:25, 15.803 divákov

TAMPA BAY LIGHTNING - MONTREAL CANADIENS 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Góly: 10. Desharnais (Andrighetto, Jemelin), 21. Mitchell (Pateryn, Jemelin), 58. Danault (Mitchell). Brankári: Bishop - Condon, strely na bránku: 26:24, 19.902 divákov

MINNESOTA WILD - OTTAWA SENATORS 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Góly: 32. Parise (Scandella, Dumba), 45. Haula (Pominville) - 24. Karlsson (Ryan, Pageau), 35. Pageau (Ryan, Karlsson), 57. Ceci (Pageau). Brankári: Dubnyk - Anderson, strely na bránku: 25:22, 19.032 divákov

DALLAS STARS - ARIZONA COYOTES 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Góly: 19. Eaves (Sceviour, Klingberg), 21. Faksa (Hemský, Roussel), 31. Jamie Benn (Hemský), 59. Sharp (Klingberg, Jamie Benn) - 18. Hanzal (Domi, Duclair). Brankári: Niemi - Smith, strely na bránku: 33:31, 18.532 divákov

LOS ANGELES KINGS - CALGARY FLAMES 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Góly: 21. Carter (Doughty, Kopitar), 27. Carter (Lucic, McNabb), 53. Andreoff (Carter, Kopitar). Brankári: Quick - Ortio, strely na bránku: 29:21, 18.417 divákov

SAN JOSE SHARKS - VANCOUVER CANUCKS 2:4 (0:2, 1:0, 1:2)
Góly: 35. Marleau (Thornton, Burns), 51. Couture (Donskoi, Burns) - 2. D. Sedin (Hansen, H. Sedin), 14. Horvat, 45. Hansen, 60. Granlund (Burrows). Brankári: Jones - Miller, strely na bránku: 34:26, 15.689 divákov

Slovák v akcii:

Martin Marinčin (Toronto) 21:05 0 0 0 0 1 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty/