Višňovského gól a asistencia nestačili Islanders na víťazstvo

Ľubomír Višňovský strieľa na bránku. Foto: TASR/AP

Do zostavy Philadelphie sa po jednozápasovej absencii vrátil Andrej Meszároš a asistenciou jej pomohol k triumfu nad Calgary.

New York 9. februára (TASR) - V záverečných desiatich zápasoch zámorskej NHL pred olympijskou prestávkou sa bodovo presadili traja slovenskí hokejisti.

Obranca Ľubomír Višňovský si štatistiky rozšíril o gól a asistenciu, jeho NY Islanders však podľahol doma Coloradu 2:5. Slovenský reprezentant najprv v 52. minúte za nepriaznivého stavu 0:3 z pohľadu "ostrovanov" asistoval pri presnom zásahu Johna Tavaresa a o minútu neskôr zaznamenal svoj druhý gól v sezóne. Avalanche však v závere v rozmedzí 45 sekúnd dvoma gólmi spečatili svoj triumf. Višňovský strávil na ľade 17:43 minút a odniesol si aj dva mínusové body a tri strelecké pokusy. "Je to stále o tom istom. Dominujeme hre, sme lepší, ale nevyhráme zápas," skonštatoval tréner Islanders Jack Capuano. Višňovský mal pôvodne štartovať na ZOH v Soči, ale lekár newyorského tímu ho po absolvovaní testov bezprostredne po zápase označil za nespôsobilého účasti.

Tretí gól v sezóne si pripísal útočník Tomáš Jurčo. Detroitu to na zisk bodov ale nestačilo a z klziska Tampy Bay odchádzal s prehrou 2:4. Jurčo odohral 15:32 minút, počas ktorých zaznamenal aj tri strelecké pokusy a dvojminútový trest. V drese hostí nechýbal ani jeho krajan Tomáš Tatar, na konto si zapísal jednu plusku a dve strely na súperovú bránku. Pavel Daciuk zaznamenal asistenciu, ktorá predstavovala jeho 800. bod v NHL.

Meszároš asistoval

Do zostavy Philadelphie sa po jednozápasovej absencii vrátil Andrej Meszároš a asistenciou jej pomohol k triumfu nad Calgary. "Letci" vyhrali v ich poslednom zápase pred olympijskou pauzou 2:1. Dvadsaťosemročný bek, ktorý figuruje v nominácii trénera Vladimíra Vůjteka na olympijský turnaj v Soči, bol pri prvom góle domácich. Tí otvorili skóre v 29. minúte zásluhou Braydena Schenna po prihrávkach Waynea Simmondsa a slovenského zadáka.

Meszároš odohral 21:24 min a vyhlásili ho za druhú hviezdu zápasu. V tejto sezóne už vynechal 24 zápasov a čelil veľkej vlne kritiky trénera Craiga Berubeho, ktorý 28-ročnému Slovákovi vyčítal defenzívne chyby. Nový rok pritom Meszároš začal sľubne a zdalo sa, že pred ZOH v Soči sa dostáva do formy. V dvanástich januárových stretnutiach mal bilanciu takmer bod na zápas (3+8), ale miesto v zostave ho stáli hrúbky v defenzíve. "Vždy chcem hrať, ale rozhodnutie robí tréner. Som šťastný, že som dostal pred olympiádou šancu. Najdôležitejšie však je, že sme získali dva body. Nehrali sme síce pekne, ale účel svätil prostriedky," dodal Meszároš.

Hokejisti Caroliny Slovák Andrej Sekera (vľavo v popredí), Justin Faulk (vpravo) hráči Montrealu Daniel Briere (vľavo v pozadí) a Brian Gionta (uprostred) počas zápasu zámorskej hokejovej NHL Carolina Hurricanes - Montreal Canadiens v Raleigh 8. februára 2014.

Bez slovenských brankárov

Do hry nezasiahol ani jeden slovenský brankár. St. Louis zvíťazilo nad Winnipegom 4:3 pp a sn, v drese Blues dostal pred Jaroslavom Halákom prednosť Brian Elliott. Peter Budaj sledoval triumf Montrealu nad Carolinou 4:1 tiež iba zo striedačky.

Boston bez kapitána Zdena Cháru, ktorý v piatok v Soči niesol slovenskú vlajku na otváracom ceremoniáli, deklasoval doma Ottawu 7:2.

Najlepší tím súťaže Anaheim zvíťazil nad Nashvillom 5:2 a ukončil trojzápasovú šnúru prehier. Naopak, v kríze sa nachádza Vancouver, ktorý v kanadskom derby nestačil na Toronto (1:3) a prehral už siedmy duel v rade. "Olympijská prestávka nemohla prísť vo vhodnejšom čase. Počas nej musíme hráčov mentálne povzbudiť, pretože takto hrať nemôžeme," povedal tréner Vancouveru John Tortorella.

Hokejista Detroitu Red Wings Slovák Tomáš Jurčo sa teší so spoluhráčmi na lavičke po strelení gólu v zápase zámorskej hokejovej NHL Detroit Red Wings - Tampa Bay Lightning v Tampe 8. februára 2014.

Výsledky:
PHILADELPHIA - CALGARY 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
29. B. Schenn (Simmonds, MESZÁROŠ), 45. Hartnell (Giroux, Voráček) - 58. Stajan (Galiardi, Colborne). Brankári: Emery - Berra, strely na bránku: 33:23.

ST. LOUIS - WINNIPEG 4:3 pp a sn (2:1, 0:1, 1:1 - 0:0, 1:0)
8. Morrow (Tarasenko, Roy), 18. Roy (Morrow, Pietrangelo), 41. Schwartz (Jackman, Berglund), rozh. nájazd Oshie - 13. Scheifele (Setoguchi, Bogosian), 31. Scheifele (Wheeler, Thorburn), 54. Byfuglien (Wheeler, Enström). Brankári: Elliott - Montoya, strely na bránku: 26:31.

BOSTON - OTTAWA 7:2 (2:0, 2:1, 3:1)
12. Bergeron (Söderberg, Eriksson), 17. Kelly (Warsofsky, Eriksson), 35. Bergeron (Marchand, Hamilton), 39. Iginla (Krejčí, Krug), 44. Lucic (Iginla, Krejčí), 49. Marchand (Smith, Bergeron), 57. Söderberg (Smith, Marchand) - 38. Ryan (Turris, Conacher), 56. Wiercioch (Karlsson, Spezza). Brankári: Johnson - Anderson (44. Lehner), strely na bránku: 42:28.

TORONTO - VANCOUVER 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
48. Raymond (Kuľomin, Bodie), 51. Kessel (Bozak, Gleason), 53. van Riemsdyk (Kessel, Bozak) - 20. Kesler (Higgins, Edler). Brankári: Bernier - Luongo, strely na bránku: 24:33.

CAROLINA - MONTREAL 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
26. Bowman (Nash, Faulk) - 38. Desharnais (Bourque, Gallagher), 40. White (Markov), 47. Desharnais (Gallagher, Beaulieu), 58. Gionta (Prust, White). Brankári: Chudobin - Price, strely na bránku: 32:24.

TAMPA BAY - DETROIT 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)
22. Palát (St. Louis, Hedman), 38. Pyatt (Salo, Brown), 57. Killorn (Purcell, Pyatt), 59. Palát (Johnson, Salo) - 18. Alfredson (Daciuk), 32. JURČO (Sheahan, DeKeyser). Brankári: Bishop - Howard, strely na bránku: 28:33.

NY ISLANDERS - COLORADO 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)
52. Tavares (Bailey, VIŠŇOVSKÝ), 53. VIŠŇOVSKÝ (Okposo, Vanek) - 14. MacKinnon (Landeskog, Holden), 28. Duchene (Parenteau, Barrie), 31. Duchene (Barrie, McGinn), 60. Landeskog (Benoit), 60. Šťastný (Barrie). Brankári: Nabokov - Giguere, strely na bránku: 32:26.

WASHINGTON - NEW JERSEY 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
51. Brouillette (Wey, Backstrom), 59. Erat (Backstrom, Ovečkin), 59. Brouwer. Brankári: Holtby - Schneider, strely na bránku: 26:25.

NASHVILLE - ANAHEIM 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)
12. Stalberg (Moser, Bartley), 42. Fisher (Legwand, Hörnqvist) - 19. Getzlaf (Lindholm, Penner), 32. Perry (Getzlaf, Fowler), 45. Etem (Lindholm, Koivu), 49. Perreault (Winnik), 60. Getzlaf. Brankári: Hutton - Hiller, strely na bránku: 38:24.

DALLAS - PHOENIX 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
3. Whitney (Benn, Dillon), 40. Ničuškin (Daley, Benn) - 60. Vrbata (Vermette, Yandle). Brankári: Lehtonen - Smith, strely na bránku: 33:27

Andrej Meszároš (Philadelphia) 21:24 0 1 1 +2 0 0
Ľubomír Višňovský (NY Islanders) 17:43 1 1 2 -2 3 0
Andrej Sekera (Carolina) 21:05 0 0 0 -3 2 0
Tomár Tatar (Detroit) 15:33 0 0 0 +1 2 0
Tomáš Jurčo (Detroit) 15:32 1 0 1 +1 3 2
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/ Slováci v akcii: