< sekcia Nitriansky kraj

Cenu Nitrianskeho samosprávneho kraja získajú tri osobnosti

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann

Ocenenie získa aj emeritný vysokoškolský profesor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, autor kníh o histórii Nitry a podpredseda Zoborského skrášľovacieho spolku Imrich Točka.

Nitra 20. augusta (TASR) – Nitriansky samosprávny kraj (NSK) udelí za minulý rok svoje ocenenia trom osobnostiam. Rozhodli o tom krajskí poslanci na svojom augustovom rokovaní. Na Úrad NSK prišlo celkovo šesť nominácií na udelenie Ceny NSK za rok 2018. Komisia menovaná predsedom kraja Milanom Belicom napokon vybrala tri mená, ktorým bude ocenenie odovzdané.

Ako informoval Úrad NSK, cenu získa kanonik Nitrianskej sídelnej kapituly, titulárny opát Zoborského kláštora, správca Diecéznej knižnice v Nitre, cirkevný historik a vysokoškolský pedagóg Ladislav Belás. Ocenený bude za mimoriadny osobný prínos ku štúdiu vyše tisícročných cirkevných dejín Nitrianskeho kraja, obnovu jeho duchovných tradícií a propagáciu na Slovensku i v zahraničí.

Cenu NSK získa aj emeritný vysokoškolský profesor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, autor kníh o histórii Nitry a podpredseda Zoborského skrášľovacieho spolku Imrich Točka. Kraj ho odmení za mimoriadne úsilie vynaložené na objasnenie zabudnutých kapitol regionálnej histórie, jej knižné spracovanie a záchranu zanikajúcich pamätníkov minulosti.

Tretím oceneným bude archeológ a historik Karol Pieta. „Cenu získa za mimoriadne zásluhy o výskum histórie Nitrianskeho kraja, najmä za fenomenálny objav, výskum a prezentáciu slovanského hradiska v Bojnej, ako aj propagáciu NSK i Slovenskej republiky vo svete,“ konštatuje sa v schválenom uznesení.