Quantcast
< sekcia Nitriansky kraj

Firma Kongsberg Automotive otvorila novú výrobnú halu vo Vrábľoch

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Výrobca prevodoviek pre automobilový priemysel sa pripravuje aj na možnú spoluprácu s nitrianskym závodom Jaguar Land Rover.

Vráble 8. novembra (TASR) – Spoločnosť Kongsberg Automotive, s. r. o., otvorila novú výrobnú halu vo svojom závode vo Vrábľoch. Investícia dosiahla 9 miliónov eur. V novej prevádzke vznikne do konca budúceho roka 280 pracovných miest, čím sa zvýši počet zamestnancov firmy na 1200 ľudí. Výrobca prevodoviek pre automobilový priemysel sa pripravuje aj na možnú spoluprácu s nitrianskym závodom Jaguar Land Rover.

Nórska spoločnosť Kongsberg Automotive pôsobí vo vrábeľskom priemyselnom parku od roku 2008 bez akejkoľvek štátnej dotácie. Firma doteraz zamestnávala zhruba 920 pracovníkov. V roku 2015 zvažoval majiteľ premiestnenie výroby do Maďarska. Podľa prezidenta Agentúry pre podporu malých a stredných investícií Slovak Invest Juraja Miškova dôvodom bol nezáujem štátu a problémovosť na úradoch. “Naše niekoľkoročné úsilie spolupráce s investorom prinieslo reálne výsledky v podobe novej investície a pracovných miest. A to aj napriek stále sa zhoršujúcim podmienkam na podnikanie, rastúcej byrokracii a všadeprítomnej korupcii. Je to dôkazom, že získať investíciu a vytvoriť pracovné miesta je možné aj bez minutia jediného eura na štátne dotácie,“ zhodnotil Miškov.

Agentúra pre podporu malých a stredných investícii Slovak Invest vznikla v roku 2014 a jej cieľom je podporovať vznik a ďalší rozvoj priamych zahraničných investícii na Slovensku. Okrem organizovania prezentačných investičných seminárov v zahraničí poskytuje agentúra investorom aj základnú konzultačnú podporu.