Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Nitriansky kraj

Levice do jazierka v parku umiestnilo ryby, budú sa starať o čistotu

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Mesto teraz hodnoty v jazierku neustále monitoruje a sleduje, či sa rybám darí.

Levice 24. augusta (TASR) - Mesto Levice sa rozhodlo vyriešiť dlhotrvajúci problém so zarastaním jazera v Parku M. R. Štefánika ekologickým spôsobom. V spolupráci s Miestnou organizáciou Slovenského rybárskeho zväzu doň umiestnilo ryby, ktoré budú vodný porast požierať.

Ako informovala radnica, v prvej etape bolo nutné jazierko vyčistiť a vodnú trávu vytrhať ručne. "V druhej etape boli aplikované baktérie, ktoré rozkladajú organickú hmotu. O dva dni boli zmerané hodnoty vody, teda teplota a pH. Sledované boli aj dusitany, dusičňany a množstvo kyslíka potrebného pre ryby. Všetky hodnoty boli dobré, takže mohlo dôjsť k nasadeniu 17 kusov dvoj- a trojročných amurov bielych," uviedol mestský úrad.

Mesto teraz hodnoty v jazierku neustále monitoruje a sleduje, či sa rybám darí. "Amury biele požierajú trávu vo vode, a tak zamedzia jej rastu. V priebehu novembra, počas chladných dní, keď príde čas vypustenia jazierka, budú prenesené do Pereca ako lovné ryby," vysvetlil tajomník Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Leviciach Attila Hamran.