< sekcia Nitriansky kraj

V Nitre sa možno zoznámiť s históriou fajkárskeho remesla

Ukážky zaniknutého remesla predstavuje výstava Po stopách fajkárskych majstrov. Vo svojich priestoroch ju sprístupnilo Slovenské poľnohospodárske múzeum (SPM) v Nitre. Predstavuje v nej nie len samotné fajky, ale aj množstvo exponátov, ktoré z ich výrobou, či so samotným fajčením súviseli. Na snímke dielňa a nástroje používané fajkármi. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Výstava Po stopách fajkárskych majstrov potrvá v SPM do 12. septembra.

Nitra 12. januára (TASR) – Ukážky zaniknutého remesla predstavuje výstava Po stopách fajkárskych majstrov. Vo svojich priestoroch ju sprístupnilo Slovenské poľnohospodárske múzeum (SPM) v Nitre. Predstavuje v nej nie len samotné fajky, ale aj množstvo exponátov, ktoré z ich výrobou, či so samotným fajčením súviseli.

"Na tejto výstave ľudia uvidia aj dielne a nástroje používané fajkármi. Okrem toho sú tu na ilustráciu vytvorené dve dielne. Prvá je dielňou výrobcu drevených fajok. Druhá dielňa patrí výrobcom hlinených fajok. Máme tu zastúpené prakticky všetky materiály, ktoré sa používajú pri výrobe. Teda drevo, hlina, porcelán a morská pena," hovorí garant výstavy Andrej Banás.

Expozícia sa podrobnejšie venuje aj slávnym slovenským fajkárom. Jedným z nich je výrobca drevených fajok zo Šale Karol Farkaš, druhým výrobca hlinených fajok z Banskej Štiavnice Karol Zachar. Nitrianskych fajkárov zastupuje produkcia Karola Weissa, ktorý mal kedysi výrobňu na Farskej ulici.

"Medzi tie najzaujímavejšie veci výstavy patrí práve to dielenské zariadenie. Do SPM sa dostala v 70. rokoch veľká časť dielne práve šalianskeho výrobcu Karola Farkaša a tú sme teraz umiestnili priamo do expozície. Sú to rôzne nástavce na sústruh, značkovače. Rovnako veľmi zaujímavé sú kúsky briáru, čo je vlastne druh dreva, ktoré sa používalo pri výrobe fajok," hovorí Banás.

Ako uviedol, k zaujímavostiam výstavy patria aj vzácne formy na výrobu hlinených fajok, porcelánová fajka, ktorú dostávali vyslúžilci rakúsko-uhorskej armády, či orezávač na cigary vyrobený z nábojnice počas prvej svetovej vojny v niektorom zo zajateckých táborov. Návštevníci tu tiež uvidia jednoduché, ale i zložito zdobené a drahé fajky zo Slovenska, Maďarska, Česka, Rakúska, Nemecka a ďalších krajín.

"Touto výstavou sme chceli predstaviť našu rozsiahlu zbierku predmetov, ktoré s fajkami a fajčením súvisia. Okrem toho sme chceli návštevníkom ukázať aj zaniknuté fajkárske remeslo, ktorému sa na Slovensku venovalo množstvo slávnych remeselníkov. Jedným z nich bol aj tu predstavovaný Karol Zachar z Banskej Štiavnice, ktorý na prelome 19. a 20. storočia vyvážal svoje fajky dokonca do Turecka, do Ázie a hovorí sa, že sa našli aj na Titanicu," hovorí Banás.

Dodal, že fajky sa na Slovensku rozšírili v priebehu 17. storočia. Začiatkom 20. storočia ich začali vytláčať čoraz obľúbenejšie cigary a neskôr cigarety. "Posledná dielňa hlinených fajok na Slovensku skončila výrobu v 50 rokoch 20. storočia," dodal Banás. Výstava Po stopách fajkárskych majstrov potrvá v SPM do 12. septembra.