Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Nitriansky kraj

Rekonštrukciu bojov na Hrone každoročne sledujú tisícky ľudí

Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

V úseku od obce Starý Tekov po Žemliare sa v dňoch 25. až 27. marca 1945 podarilo spojeneckým vojskám násilným prechodom rieky Hron prelomiť obranné postavenia nepriateľa.


Starý Tekov 8. mája (TASR) – Hodnovernou rekonštrukciou bojov si v Starom Tekove nadšenci z Klubov vojenskej histórie aj v tomto roku uctia a pripomenú pamiatku bojov na rieke Hron. Rekonštrukcia prielomu frontovej línie na Hrone láka do Starého Tekova už od roku 2005 každoročne niekoľko tisíc návštevníkov.

"Najmä pre deti je to zážitok, pretože dnes už nemajú nikde inde príležitosť vidieť, ako takéto boje prebiehali. Dobovú vojenskú techniku i dynamické ukážky si prišli do našej obce pozrieť aj návštevníci z Českej republiky, Maďarska, no cestu sem merali aj Austrálčania či Kanaďania," povedal hlavný organizátor podujatia Jozef Hostinský. Tohtoročné boje na Hrone sa uskutočnia 25. júla.

Mohutnú ofenzívu, známu aj ako bratislavsko-brnianska operácia, začali v marci 1945 vojská 53. a 7. gardovej armády II. ukrajinského frontu pod velením maršala Malinovského na juhozápade Slovenska. Nemecké velenie vybudovalo na rieke Hron obranné pásmo, ktoré siahalo do hĺbky päť až sedem kilometrov. V úseku od obce Starý Tekov po Žemliare sa v dňoch 25. až 27. marca 1945 podarilo spojeneckým vojskám násilným prechodom rieky Hron prelomiť obranné postavenia nepriateľa. Útok sa začal 25. marca 1945 v skorých ranných hodinách, pričom mu predchádzala takmer hodinová delostrelecká príprava. Z oblasti Tekova strieľalo už od štvrtej hodiny rannej tisíc diel a 17 kaťúš. "Hron bol červený od krvi padlých a zranených vojakov," spomínajú dodnes na tento deň pamätníci zo Starého Tekova.

Po štvorhodinovom pekle sa vojská Sovietskej armády pohli cez Hron. Ich útok smeroval na Vráble a Nitru. Celú líniu riadil maršal Malinovský. Medzi vojakmi Červenej armády bojovali aj Rumuni a kozáci pod vedením generálporučíka Plijeva. Kozákov poslednýkrát nasadili na koňoch, neskôr už bojovali pomocou modernej techniky.