< sekcia Nitriansky kraj

Študentský kompostér má znížiť množstvo biologického odpadu na SPU

Na archívnej snímke rekonštrukcia budovy Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Kompostér s objemom 1100 litrov je umiestnený v areáli univerzity, neďaleko študentských domovov Antona Bernoláka a Nová doba.

Nitra 20. septembra (TASR) – V areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre vzniklo prvé študentské kompostovisko. Slúžiť bude pre obyvateľov neďalekých vysokoškolských internátov.

S iniciatívou na jeho založenie prišla študentka fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva Zuzana Špuntová. „Zarazila ma skutočnosť, že vyše 50 percent zmesového komunálneho odpadu tvorí práve bioodpad. Napadlo mi, že naša univerzita, ktorá je lídrom v oblasti ekológie a životného prostredia a nesie prívlastok zelená, by mala byť príkladom a množstvo biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov v zmesovom komunálnom odpade znížiť,“ uviedla.

Ako pripomenula, počas realizácie projektu bolo treba premyslieť množstvo detailov, „Napríklad, ako bude kompostovisko správne a efektívne fungovať v komunite študentov, ako predísť jeho zničeniu alebo nesprávnemu využívaniu. Tak ako je to pri komunitných kompostoviskách, ktoré sa inštalovali napríklad v Bratislave, aj toto v areáli SPU je zabezpečené proti odcudzeniu, je uzamknuté a je pod ním inštalované ochranné pletivo proti hlodavcom,“ vysvetlila Špuntová.

Kompostér s objemom 1100 litrov je umiestnený v areáli univerzity, neďaleko študentských domovov Antona Bernoláka a Nová doba. Jeho súčasťou je aj starší kompostér, ktorý bude slúžiť ako zásobník na uhlíkatý materiál pre vyvážené zloženie kompostu. „Pre študentov je pripravená informačná kampaň, ako sa do kompostovania môžu zapojiť. Informácie budú uverejnené aj na sociálnych sieťach jednotlivých fakúlt, v študentských skupinách, webových stránkach univerzity alebo formou plagátov na nástenkách. Vzniknutý kompost využije Botanická záhrada SPU, ktorá je neďaleko študentských domovov,“ informovala univerzita.