< sekcia Nitriansky kraj

Na počesť vynálezcu sódy A. Jedlika vytvorili rekordný vínny strek

Pokus o slovenský rekord vo výrobe vínneho streku Foto: Teraz.sk/Kniha slovenských rekordov
Štefan Anián Jedlik Foto: Teraz.sk/Wikipedia

Pri príležitosti 214 rokov od jeho narodenia pripravili v rodnej obci Zemné 214 litrov vínneho streku.

Zemné 31. augusta (TASR) – V obci Zemné v okrese Nové Zámky vytvorili cez víkend slovenský rekord vo výrobe vínneho streku. Urobili tak v rámci 3. strekových dní, venovaných slávnemu rodákovi Štefanovi Aniánovi Jedlikovi, ktorý je okrem iného aj vynálezcom sódy – jednej zo súčastí streku, obľúbeného nápoja na južnom Slovensku.

Pri príležitosti 214 rokov od jeho narodenia pripravili 214 litrov vínneho streku. Na príprave nápoja sa podieľali zahraniční aj domáci hostia, ktorí naliali víno do veľkého pohára - zapožičal im ho Rád rytierov Ányosa Jedlika, maďarských výrobcov sódy. Členovia tohto rádu doplnili nádobu ľadom a sódou. Informoval o tom web knihaslovenskychrekordov.sk.

Kto to bol Štefan Anián Jedlik
(pravopis mena podľa webovej stránky obce Zemné, na wikipédii Štefam Anián Jedlík )
- Významný učiteľ, fyzik a kňaz benediktínskeho rádu
- narodil sa v Zemnom v roku 1800
- nižšie triedy absolvoval vo vtedajšom Szémő v rokoch 1808 – 1810
- tri roky gymnaziálneho štúdia absolvoval v Trnave, odtiaľ sa dostal do Bratislavy, kde vyštudoval 4. až 6. ročník gymnázia. Rodičia chceli, aby si v Trnave osvojil slovenský jazyk a v Bratislave jazyk nemecký
- v roku 1831 nastúpil na katedru fyziky na Akadémii v Bratislave
- ďalším významným pôsobiskom rodáka zo Zemného bola Uhorská kráľovská univerzita v Pešti
- stal sa členom Maďarskej vedeckej akadémie, pričom bol zanieteným bádateľom v oblasti fyziky.Bol predovšetkým vynikajúcim praktikom, menej sa sústreďoval na teóriu. Eviduje sa 86 jeho objavov a vynálezov, čo svedčí o tom, že bol významným prírodovedcom.
- v rokoch 1827 – 1830 zostavil elektrický motor, ktorého stojaca aj pohyblivá zložka sa prvýkrát vo svete objavila ako elektromagnetická. Jeho generátor na viedenskej svetovej výstave v roku 1873 získal najvyššie ocenenie. Jedlikovi však mnohokrát vyčítali, že o svojich vynálezoch veľmi málo písal, a tým sa jeho nápady často akoby stratili.
- zomrel 13. decembra 1895 vo veku 95 rokov

- V roku 1993 samospráva v Zemnom odhalila na kostolnom námestí jeho bustu a v roku 1995 bola na miestnej fare zriadená jeho pamätná izba, ktorú neskôr premiestnili do starej školy
- medzi mnohými hodnotnými predmetmi a písomnými materiálmi sa tam nachádzajú aj tri jeho najvýznamnejšie vynálezy - elektromotor, dynamo a elektrický rušeň - pohonná jednotka.
.
Pokus o slovenský rekord vo výrobe vínneho streku
Foto: Teraz.sk/Kniha slovenských rekordov