< sekcia Nitriansky kraj

Výstava Po druhej svetovej vojne sa presunula na topoľčianske námestie

Ilustračná snímka. Foto: TASR – Henrich Mišovič

Dokumentovať príbehy je našou základnou úlohou, povedala riaditeľka občianskeho združenia Post Bellum Sandra Polovková.

Topoľčany 4. augusta (TASR) – Novou zastávkou výstavy občianskeho združenia Post Bellum s názvom Po druhej svetovej vojne sú Topoľčany. Záujemcovia si ju môžu pozrieť pred galériou na Námestí Milana Rastislava Štefánika, kde bude nainštalovaná do 23. augusta, informovali organizátori. Výstava nadväzuje na osvedčený koncept predošlých putovných expozícií Post Bellum. Ide o 15 príbehov ľudí, ktorí prežili druhú svetovú vojnu. Profily ľudí sú umiestnené na veľkoplošných transparentoch na štyroch vežiach.

Medzi hrdinami výstavy nájdu návštevníci Martu Szilárdovú, preživšiu geto, koncentračný tábor Auschwitz a pochod smrti, ale aj Otta Šimka, právnika a novinára, väzňa v koncentračnom tábore a partizána, ktorý dostal v roku 2017 Cenu pamäti národa. „Dokumentovať príbehy je našou základnou úlohou,“ povedala riaditeľka občianskeho združenia Post Bellum Sandra Polovková. „Dôležité však je, aby sme ich aj rozprávali ďalej, aby žili a nezostali len v našej databáze. Domnievame sa, že poučenie z histórie je také silné, že má šancu zabrániť návratu niektorej z totalít 20. storočia.“

Výstava bola realizovaná s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.