< sekcia Olympijské hry

Po troch skupinách gymnastickej kvalifikácie vedú Japonci a Hašimoto

Daiki Hašimoto počas gymnastickej kvalifikácie na olympíjskych hrách v Tokiu, 24. júla 2021. Foto: TASR/AP

Domáci spolufavorit na popredné umiestnenie spadol pri cvičení na hrazde, dostal iba 13,866 b. a prišiel o možnosť bojovať v budúcotýždňovom finále na tomto náradí.

Tokio 24. júla (TASR) - Športoví gymnasti domáceho Japonska figurovali v sobotu po troch skupinách na čele kvalifikácie viacboja na olympiáde v Tokiu. Súčtom 262,251 b. odsunuli za seba o 190 tisícin bodu Čínu, ktorá bola na líderskej pozícii po skončení prvej skupiny. Tretie bolo priebežne ruské družstvo (ROC) pod hlavičkou národného olympijského výboru (261,945 b.).

Vedenie v individuálnom viacboji patrilo Japoncovi Daikimu Hašimotovi, ktorý si pripísal za bradlá, prostné, koňa na šírku, kruhy, hrazdu a preskok sumárnu známku 88,531 b. Na druhú pozíciu odsunul svetového i európskeho šampióna Nikitu Nagorného. Ruský gymnasta dostal spolu 87,897 b. Do finále viacboja postúpi najlepších 24 gymnastov (maximálne dvaja z jednej krajiny), v tímoch prvých osem z kvalifikácie.

Tokijská olympiáda sa skončila hneď v prvý deň pre dvojnásobného olympijského šampióna vo viacboji Japonca Koheja Učimuru. Domáci spolufavorit na popredné umiestnenie spadol pri cvičení na hrazde, dostal iba 13,866 b. a prišiel o možnosť bojovať v budúcotýždňovom finále na tomto náradí. Do súťaže na bradlách ani nenastúpil. Už pred OH sa pre problémy s ramenom rozhodol, že o tretí olympijský titul vo viacboji za sebou bojovať nebude. V Tokiu nie je súčasťou ani tímovej súťaže. Tridsaťdvaročný Učimura je považovaný za jedného z najlepších gymnastov v histórii, na konte má desať titulov majstra sveta a sedem cenných kovov z OH.